Trwa ładowanie...

Mydło – charakterystyka, otrzymywanie, rodzaje, zastosowanie w lecznictwie, naturalne

Avatar placeholder
23.04.2021 11:48
Mydło organiczne zyskuje na popularności
Mydło organiczne zyskuje na popularności (iStock.com/inspired_by_the_light)

Mydło gości w każdym domu. Używamy go codziennie i to kilka razy. Mydło może być w kostce lub w płynie. Może to być mydło naturalne, szare mydło lub mydło czarne. Tak naprawdę istnieje wiele rodzajów mydeł. Dlaczego sięgamy po mydło? Jakie ma właściwości? Czy mydło jest dla każdego?

spis treści

1. Charakterystyka mydła

Mydło to sole metali oraz wyższych kwasów tłuszczowych. Mydła są znane od starożytności. Rola mydła jest bardzo prosta – mydło ma myć. Jest używane także do prania. Najstarsze wzmianki o mydle sięgają ok. 2800 roku p.n.e.

Jak działa mydło? Mydło ma właściwości amfifilowe. W wodzie tworzy emulsję, która ma właściwości pomagające w rozpuszczaniu tłuszczów.

Zobacz film: "Pomysł na biznes: Kosmetyki roślinne"

2. Jak otrzymuje się mydło?

Jak otrzymuje się mydło? Jest to proces chemiczny polegający na reakcji hydrolitycznego zmydlania trójglicerydów wodorotlenkami. Reakcję można przyśpieszyć używając niewielkich ilości etanolu. Proces zmydlania kończy się kiedy mała próbka mydła rozpuszcza się w wodzie.

Ziołowe kosmetyki na zimę
Ziołowe kosmetyki na zimę [6 zdjęć]

Zimą szczególnie powinniśmy zadbać o kondycję naszej skóry, ponieważ warunki atmosferyczne (niska temperatura

zobacz galerię

Mydło produkuje się z tłuszczów nasyconych, choć spotkać można także mydło z tłuszczów nienasyconych.

3. Rodzaje mydła

Mydło można podzielić ze względu na różne kategorie. Możemy wyróżnić mydła twarde, miękkie i ciekłe. Inny podział wyróżni nam mydła rozpuszczalne w wodzie (mydła alkaliczne) oraz mydła nierozpuszczalne w wodzie (mydła metali cieżkich i metali ziem alkalicznych).

Mydło rozpuszczalne w wodzie to:

  • Mydło potasowe (miękkie i maziste np. mydło szare)
  • Mydło sodowe (biała i twarde, to popularne mydło w kostce)
  • Mydło litowe (półciekłe, są stosowane jako dodatki do smarów łożyskowych).

Mydła nierozpuszczalne to mydło wapniowe oraz mydło magnezowe. Mydło wapniowe nie ma konkretnego zastosowania tworzy się w wyniku reakcji mydła potasowego z chlorkiem wapnia. Mydło magnezowe jest wykorzystywane do produkcji szamponów do włosów, płynów do kąpieli oraz mydła w płynie.

Innym rodzajem mydła jest mydło glinowe, które jest stosowane w zabezpieczaniu odzieży przed deszczem i wilgocią.

4. Mydło lecznicze

Mydło, które zasługuje na szczególną uwagę, to mydło lecznicze. W zasadzie nie jest stosowane jako mydło. Stosuje się go do wytwarzania produktów farmaceutycznych takich jak maści i różnego rodzaju mazidła. Mydło potasowe jest natomiast używane jako delikatny środek dezynfekujący.

5. Prawdziwe mydło z tłuszczu roślinnego

Prawdziwe mydło powstaje z tłuszczu roślinnego, wodorotlenku sodu i wody. Do jego wytwarzania stosuje się olej laurowy, oliwę czy masło shea. Mydło naturalne będzie oczyszczało i pielęgnowało skórę. Mydło naturalne nie wysusza i podrażnia skóry. Jego pH jest zbliżone do pH naszej skóry. Mydło naturalne nie jest tanim mydłem, natomiast zawiera bardzo mało składników.

Do mydeł naturalnych możemy zaliczyć:

  • mydło borowinowe – (na bazie olejów roślinnych i borowiny. Poprawia elastyczność skóry i stymuluje syntezę kolagenu)
  • mydło marsylijskie – (mydło potasowe na bazie olejów roślinnych, często dodaje się do niego lawendę. Jest to mydło delikatne i do każdego rodzaju skóry, można prać w nim dziecięce ubranka)
  • mydło kastylijskie – (produkuje się je z oliwy z oliwek, ma właściwości dobrze nawilżające, nadaje się dla dzieci i dla dorosłych)
  • mydło siarkowe - (działa wysuszająco, stosuje się go w pielęgnacji skóry trądzikowej, tłustej cery. Można stosować go jako szampon w kostce do włosów przetłuszczających się i ze skłonnością do powstawania łupieżu)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze