Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Nawilżanie skóry

Avatar placeholder
11.01.2017 12:43
Nawilżanie skóry
Nawilżanie skóry

Jak nawilżać skórę, by przez długi czas miała zdrowy wygląd? Wprawdzie nie można zatrzymać upływającego czasu, który mimo woli wpływa na urodę. Możliwa jest jednak, a nawet wskazana, codzienna dbałość o cerę. Odpowiednie nawilżanie skóry pomaga złagodzić oznaki starzenia się, zredukować zmarszczki i poprawić koloryt twarzy. Skóra ma skomplikowaną budowę i precyzyjne mechanizmy działania, które funkcjonują bez zarzutu mniej więcej do 30. roku życia. Niestety, w miarę upływu lat skóra zaczyna tracić naturalną wilgotność.

spis treści

1. Właściwe nawilżanie skóry

Sposoby nawilżania skóry
Sposoby nawilżania skóry [7 zdjęć]

Nie mamy wpływu na upływający czas, który mimo woli oddziałuje na urodę. Możliwa jest jednak, a nawet

zobacz galerię

Niedostatek wody w skórze i brak odpowiedniego natłuszczania prowadzą stopniowo do zachwiania równowagi wodno-lipidowej. Jeżeli nie dostarczymy skórze dostatecznej ilości wody, znacznie wpłynie to na pogorszenie jej kondycji. Skóra stanie się szorstka i mało elastyczna. Ponadto odwodnienie skóry przyśpiesza powstawanie zmarszczek. Można opóźnić te nieuniknione procesy, stosując odpowiednie

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

zabiegi pielęgnacyjne . Kosmetologia i medycyna nieustannie się rozwijają, dzięki czemu mamy do dyspozycji coraz doskonalsze kosmetyki nawilżające skórę .

Krem nawilżający skórę może być stosowany już u osób poniżej 20 roku życia. Częstym błędem nastolatek jest sięganie po kosmetyki mamy, które zawierają szereg składników niepotrzebnych młodej cerze. Aby skóra zachowała jak najdłużej swą naturalną wilgoć i witalność, należy również wypijać przynajmniej półtora litra niegazowanej wody mineralnej.

Aby pomóc skórze w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia i poprawić ogólny wygląd cery, warto aplikować sobie co jakiś czas maseczki nawilżające. Można je kupić w drogeriach i aptekach. Godna polecenia jest maseczka parafinowa, która nie tylko znakomicie nawilża twarz, ale również poprawia jej ukrwienie. W pielęgnacji skóry pomagają też toniki. Zadaniem tego preparatu jest przywrócenie fizjologicznego pH skórze. Taki lotion można również przygotować w domu z sezonowych warzyw, owoców i ziół, np. z soku świeżych ogórków, cytryny, marchwi czy liści białej kapusty.

2. Jak wybrać krem nawilżający skórę?

Właściwa pielęgnacja skóry polega na odpowiednim doborze kosmetyków. Przy wyborze kremu nawilżającego należy wziąć pod uwagę typ cery, swój wiek i zasobność portfela. Należy pamiętać, że skóra to powłoka ciała, która spełnia ważne funkcje. To ona chroni organizm przed szkodliwymi wpływami środowiska, przed promieniowaniem słonecznym czy nadmiernym chłodem.

Oczywiście, drogi krem wcale nie musi być lepszy od tańszego. Decydując się na zakup preparatu znanej firmy, płaci się nie tylko za wysoką jego jakość, ale też za słynną markę oraz kosztowne reklamy w telewizji i w prasie. Krem nawilżający skórę należy stosować przynajmniej dwa razy dziennie na oczyszczoną skórę twarzy, najlepiej rano i wieczorem. Można go bezpiecznie używać zarówno latem, jak i zimą. Odwodniona i sucha skóra wymagają bowiem kilkakrotnego nawilżania w ciągu dnia.

3. Pielęgnacja skóry twarzy i ciała

Skóra twarzy wymaga specjalnego potraktowania, ponieważ jest cieńsza i znacznie bardziej wrażliwa niż reszta ciała. Dlatego skład kremów do twarzy różni się od składu innych kremów pielęgnacyjnych. Trzeba też pamiętać, że okolice oczu potrzebują odrębnych preparatów, np. żelu, który wchłania się lepiej niż krem i nie obciąża delikatnej skóry oka.

W niektórych sklepach z kosmetykami znajdują się specjalne urządzenia elektroniczne, dzięki którym można przekonać się, czy skóra jest dostatecznie nawilżona. Poza tym, wiele nowoczesnych kosmetyków pielęgnacyjnych ma przedłużony cykl działania nawilżającego, nawet do dziesięciu godzin.

Ciało potrzebuje nawilżania w stopniu nie mniejszym niż twarz. Podczas wakacji, kiedy z lubością oddajesz się działaniu słońca, musisz szczególnie pamiętać o właściwej pielęgnacji skóry. Nie wystarczy stosowanie preparatu z odpowiednim filtrem. Po powrocie z plaży trzeba koniecznie nawilżyć ciało kremem lub balsamem.

Po kąpieli skóra staje się niemal jak pergamin, pokryta drobniutkimi zmarszczkami. Należy zatem jej pomóc w przywróceniu warstwy ochronnej, stosując preparaty pielęgnacyjne. Jak nawilżać skórę? W łazience warto mieć zawsze pod ręką specjalne kremy do pielęgnacji ciała i ****balsamy nawilżające, aby zapobiegać wysuszaniu się skóry.

Nawilżanie skóry to, obok oczyszczania, jeden z filarów właściwej pielęgnacji. Dlatego też każda kobieta powinna mieć w łazience krem nawilżający i balsam do ciała. Poprzez systematyczne stosowanie tych produktów można znacznie przedłużyć świeży i młody wygląd skóry.

Następny artykuł: Nawilżanie w codziennej pielęgnacji twarzy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze