Trwa ładowanie...

Żel do mycia twarzy antybakteryjny – kiedy i jak go stosować?

Avatar placeholder
19.04.2024 12:25
Żel do mycia twarzy antybakteryjny nie powinien zawierać drażniących substancji.
Żel do mycia twarzy antybakteryjny nie powinien zawierać drażniących substancji. (Adobe stock)

Żel do mycia twarzy antybakteryjny to produkt pielęgnacyjny, który sprawdza się w przypadku wystąpienia wielu problemów dermatologicznych. Jak działa i co zawiera? Jak z niego korzystać? Dlaczego żel antybakteryjny jest skuteczny w zapobieganiu trądzikowi?

spis treści

1. Co to jest żel do mycia twarzy antybakteryjny?

Żel do mycia twarzy antybakteryjny to produkt kosmetyczny, który jest przeznaczony do oczyszczania skóry twarzy. W jakim celu się go stosuje?

Dzięki niemu możliwe jest nie tylko usuwanie zanieczyszczeń, nadmiaru sebum i resztek makijażu, ale i bakterii, które mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości skórnych oraz stanów zapalnych, a w rezultacie rozwoju dermatoz.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Dla kogo antybakteryjny żel do mycia twarzy?

Antybakteryjny żel do mycia twarzy to produkt sprawdzający się zwłaszcza u osób, których skóra ma tendencję do występowania problemów dermatologicznych, takich jak trądzik, skóra przetłuszczająca się, z tendencją do powstawania zaskórników oraz nadmiernego wydzielania sebum (cery trądzikowej, mieszanej, tłustej i łojotokowej).

Czy żele antybakteryjne są odpowiednie dla skóry wrażliwej?

Antybakteryjny żel do mycia twarzy do skóry wrażliwej powinien być produktem o łagodniejszym składzie. Taki kosmetyk powinien zawierać aloes, pantenol czy ekstrakty roślinne, które nie będą tak drażnić skóry. W jego składzie nie mogą znajdować się agresywne substancje chemiczne (powinien być oznaczony jako „produkt dla skóry wrażliwej").

2. Żel do mycia twarzy antybakteryjny - składniki

Składniki żelu do mycia twarzy antybakteryjnego są różne. W zależności od producenta i formuły może to być taka substancja o właściwościach antybakteryjnych, jak:

  • kwas salicylowy, który ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, oczyszcza także zaskórniki i zmniejsza łojotok,
  • kwas migdałowy, który wykazuje działanie antybakteryjne i łagodzi stany zapalne oraz zmiany trądzikowe, ale i złuszcza wierzchnią warstwę naskórka, poprawiając koloryt skóry. Kwas migdałowy należy do grupy kwasów AHA,
  • kwas azelainowy, który wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, ale i stymuluje komórki skóry do odnowy, dzięki czemu pomaga przywrócić skórze jędrność i spłycać zmarszczki,
  • ekstrakt z drzewa herbacianego, który hamuje wzrost i aktywność bakterii i grzybów, wykazuje także działanie antyseptyczne, przeciwzapalnie i przeciwświądowe,
  • szałwia, która ma działanie ściągające, antybakteryjne i tonizujące,
  • łopian, który hamuje rozwój bakterii oraz grzybów , wspomaga leczenie trądziku pospolitego, czyraków czy świądu skóry,
  • cedr syberyjski, znany również jako sosna syberyjska lub Pinus sibirica, wykazujący działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.

Niektóre żele antybakteryjne zawierają także składniki nawilżające, takie jak gliceryna, kwas hialuronowy, pantenol lub alantoina oraz ekstrakty roślinne o właściwościach łagodzących i kojących, takie jak ekstrakt z aloesu, rumianku czy nagietka i różne inne składniki aktywne, takie jak witamina C, retinol, które wspierają oczyszczanie i pielęgnację skóry.

3. Jak stosować żel antybakteryjny do mycia twarzy?

Regularne włączanie żelu antybakteryjnego do mycia twarzy może pomóc w utrzymaniu czystej, ale i zdrowej skóry twarzy pod warunkiem, że preparat będzie odpowiednio stosowany.

Stosowanie żelu antybakteryjnego do mycia twarzy powinno być wstępem do codziennej rutyny pielęgnacji skóry. Kolejnym krokiem jest zastosowanie toniku, który łagodzi podrażnienia i pomaga przywrócić naturalne pH skóry, ale i przygotowuje cerę do nałożenia serum lub kremu nawilżającego.

Codzienną pielęgnację warto uzupełnić o kremy lub żele miejscowe aplikowane na obszary dotknięte problemami skórnymi, peeling mechaniczny, peeling enzymatyczny oraz maseczki.

Jak często należy używać żelu antybakteryjnego do mycia twarzy? Z zasady zaleca się stosowanie go dwa razy dziennie: rano i wieczorem. To pozwala na usunięcie nadmiaru sebum i zanieczyszczeń zgromadzonych na skórze tak w ciągu dnia, jak i podczas snu, ale i przygotowanie skóry do aplikacji innych produktów pielęgnacyjnych lub makijażu oraz wspomaganie procesu regeneracji skóry.

Zwykle osoby ze skórą suchą lub wrażliwą powinny ograniczyć sięganie po żele antybakteryjne go mycia twarzy do jednego razu dziennie, lub co kilka dni. Ma to związek z tym, że zbyt częsty kontakt z preparatem może powadzić do nadmiernego wysuszania lub podrażnienia skóry.

Zalecane jest stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta. Korzystając z żelu antybakteryjnego do mycia twarzy, unikaj kontaktu z oczami (w przypadku dostania się produktu do oczu, dokładnie przemyj je wodą), nie stosuj na uszkodzoną skórę (otarcia, rany lub oparzenia, a przed pierwszym użyciem wykonaj test skórny na małym obszarze skóry.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze