Trwa ładowanie...

Gliceryna – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Avatar placeholder
28.04.2021 16:59
Gliceryna ma zastosowanie w kosmetyce
Gliceryna ma zastosowanie w kosmetyce (123rf.com)

Gliceryna może mieć pochodzenie naturalne (tłuszcz kokosowy) i przemysłowe (propylen). Gliceryna jest wykorzystywana w kosmetykach głównie ze względu na swoje długotrwałe i dogłębne działanie nawilżające. Zawartość gliceryny w kosmetykach ułatwia rozprowadzanie kosmetyków na skórze, jednak jej nadmiar może dać efekt lepkości. Jest to również składnik mydeł.

spis treści

1. Gliceryna – właściwości

Gliceryna jest rozpuszczalna w wodzie, alkoholu i glikolu propylenowym, nie rozpuszcza się natomiast w tłuszczach, ale z drugiej strony jest dla nich idealnym rozpuszczalnikiem. Stężenie gliceryny w kosmetykach wynosi zazwyczaj od 5 do 15 proc., co zapewnia odpowiednie nawilżenie skórze.

Gliceryna jest popularnym składnikiem kosmetyków, głównie ze względu na niską cenę gliceryny. Ponadto gliceryna świetnie wchłania wodę, co sprawia, że gliceryna jest idealnym składnikiem kremów i pomadek.

Gliceryna sprawia, że kosmetyki mają odpowiednią konsystencję. Dzięki zawartości gliceryny kosmetyki nie zasychają ani nie "rolują się" na skórze. Dodatkowo składniki w kosmetykach z gliceryną nie krystalizują się i zdecydowanie lepiej łączą się ze sobą. Gliceryna łagodzi również wysuszenie skóry spowodowane przez inne składniki kosmetyków. Gliceryny w kosmetykach pozytywnie wpływa również na trwałość kosmetyków.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Rozmiar cząsteczek gliceryny ułatwia jej wnikanie w głębokie warstwy naskórka, dzięki czemu skutecznie dostarcza substancje odżywczych do wnętrza skóry.

Gliceryna jest składnikiem większości kosmetyków dostępnych w drogeriach
Gliceryna jest składnikiem większości kosmetyków dostępnych w drogeriach (Shutterstock)

2. Gliceryna – zastosowanie

Gliceryna znalazła głównie zastosowanie w kosmetyce jako główny składnik wielu kosmetyków. W kremach nawilżających do twarzy i ciała gliceryna wpływa pozytywnie na nawilżenie skóry, które może się utrzymywać do 24 godzin. Dodatkowo gliceryna poprawia elastyczność i gładkość skóry.

Podobną funkcję gliceryna spełnia w kremach do cery dojrzałej. Skóra staje się bardziej elastyczna i napięta, a dzięki temu zmarszczki są mniej widoczne. W kremach tego typu gliceryna przyśpiesza proces regeneracji naskórka i perfekcyjnie nawilża odwodnioną, przesuszoną skórę twarzy.

6 składników, które powinny zawierać twoje kosmetyki
6 składników, które powinny zawierać twoje kosmetyki [6 zdjęć]

Naukowcy szukali skutecznej metody na zmarszczki – czegoś, co będzie bardziej efektywne od retinolu.

zobacz galerię

Kremy do stóp i rąk z gliceryną zmiękczają i łagodzą podrażnienia na skórze rąk i stóp. Gliceryna łagodzi również spierzchnięcia i podrażnienia na skórze.

Obecność gliceryny w kremach na zimę sprawia, że doskonale chronią one przed wiatrem i niską temperaturą. Z kolei gliceryna w kosmetykach do włosów wzmacnia włosy, poprawia ich kondycję, dodaje blasku i wygładza rozdwojone końcówki.

Gliceryna jest łatwo dostępna. Można ją kupić w aptece w czystej postaci, która może stać się podstawą domowych kosmetyków, takich jak na przykład maska do włosów. Gliceryna nadaje się do każdego rodzaju cery ze szczególnym uwzględnieniem skóry suchej, atopowej i dojrzałej.

ZOBACZ TAKŻE:

3. Gliceryna – przeciwwskazania

Choć gliceryna jest nietoksyczna i nie ma wpływu na organizm człowieka, występują czasem przypadki uczuleń, których objawem jest najczęściej czerwona wysypka. Taka reakcja na glicerynę jest bardzo indywidualną sprawą i zależy od wrażliwości skóry każdego człowieka.

Kosmetyki z gliceryną są zdecydowanie bezpieczniejsze dla osób o wrażliwej skórze niż te z parafiną. Dzieje się tak za sprawą odpowiedniego stężenia gliceryny w kosmetykach, które zawiera się między 5 a 15 proc. Jeśli stężenie w kosmetykach przekracza 25 proc., mają one wówczas działanie odkażające i wysuszające, ponieważ gliceryna chłonie wodę ze skóry i powstrzymuje pobieranie wody z otoczenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze