Trwa ładowanie...

Kwas hialuronowy - właściwości, zastosowanie, funkcje

 Ewa Rycerz
30.12.2018 16:18
KJwas hialuronowy najczęściej podawany jestw zastrzykach.
KJwas hialuronowy najczęściej podawany jestw zastrzykach. (123RF)

Kwas hialuronowy nazywany jest eliksirem młodości. Największe zastosowanie znalazł w kosmetyce, jako remedium na starzejącą się skórę. Jak się jednak okazuje, może być on stosowany także w leczeniu i profilaktyce wielu chorób.

1. Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w organizmie człowieka pod postacią soli sodowej, czyli hialuronianu sodu. Jest on głównym składnikiem mazi stawowej, występuje także w ciele szklistym narządu wzroku. Co więcej – kwas hialuronowy jest budulcem ścian naczyń krwionośnych.

2. Kwas hialuronowy – właściwości

Hialuronian sodu ceniony jest za zdolność wiązania dużych ilości wody. Już jedna cząsteczka kwasu potrafi związać około 250 cząsteczek wody. A to oznacza, że po związaniu może ważyć nawet do 40 razy więcej niż przed związaniem.

W organizmie człowieka każdego dnia rozpadowi ulega nawet 30 proc. kwasu hialuronowego. W jego miejsce, w naturalny sposób tworzone są kolejne cząsteczki substancji. Jej ilość w organizmie człowieka maleje wraz z wiekiem, przez co może dochodzić do zniszczenia tkanek, w których kwas hialuronowy jest obecny. A głównie znajduje się on w skórze i stawach.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

3. Funkcje kwasu hialuronowego

Główną funkcją hialuronianu sodu jest regulowanie poziomu nawilżenia skóry. Substancja odpowiada także za spreżystość tkanki stawowej, a ta z kolei jest warunkiem prawidłowego i bezbolesnego ruchu stawów. Jeśli poziom substancji w tkankce stawowej się zmniejszy, oznacza zazwyczaj zwyrodnienie stawów.

W przypadku narządu wzroku, kwas hialuronowy odpowiedzialny jest za prawidłową budowę i działania ciałka szklistego. Bierze udział w tworzeniu filmu łzowego.

4. Kwas hialuronowy na problemy z oczami

Przyjmowanie kwasu hialuronowego w kroplach wskazane jest dla osób, które długo i często pracują przy komputerze. Suche powietrze wysusza oko, a to  prowadzi do podrażneń. Kwas hialuronowy nawilża narząd wzroku i przynosi ulgę.

  • Kwas hialuronowy naturalnie występuje u człowieka w stawach, gałce ocznej i płynie łzowym stąd bezpieczne jest jego zastosowanie w okulistyce. -  Nawilżające krople do oczu z optymalną zawartością kwasu hialuronowego rekomendujemy pacjentom m.in. w zespole suchego oka, w podrażnieniu oka - wskazuje dr hab. Bartłomiej Kałużny z Kliniki Oftalmika z Bydgoszczy.

  • Hialuronian sodu stosujemy m.in. w laserowej korekcji wzroku czy implantacji soczewek wewnątrzgałkowych  w przypadku usunięcia zaćmy. Jest on podstawowym składnikiem preparatów ochronnych, nawilża powierzchnię oka i wspomaga regenerację tkanek, dodatkowo posiada właściwości antyoksydacyjne. Składnik ten znajduje się również w płynach do soczewek kontaktowych - dodaje.

5. Kwas hialuronowy – zastosowanie w ortopedii

Syntetyczny kwas hialuronowy powstał jednak jako środek z przeznaczeniem do leczenia ortopedycznego. Hialuronian sodu stosowany jest w postaci wiskosuplementacji, czyli zabiegu, który polega na dostarczeniu substancji do chrząstki stawowej.

  • W zależności od rodzaju i wielkości cząsteczki kwasu, można go stosować w różnych schorzeniach. Moim zdaniem najlepsze działanie wykazuje w zmianach chondromalacyjnych - podkreśla dr Andrzej Jurkowski z Samodzielnego Publinczego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łęcznej.

Najczęściej jest on podawany w formie zastrzyku.

6. Kwas hialuronowy na kobiece dolegliwości

Ale to nie wszystkie zalety kwasu hialuronowego. Substancja wykorzystywana jest także w leczeniu ran pooperacyjnych. Szczególnie dotyczy to zmian na szyjce macicy, sromie i pochwie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze