Aloes (ekstrakt z liści aloesu) – co to jest, na co pomaga, dla jakiej cery jest wskazany?
Aloes (ekstrakt z liści aloesu), z uwagi na liczne właściwości lecznicze, ma zbawienny wpływ na zdrowie. Ponadto jego cenny skład sprawia, że na szeroką skalę wykorzystywany jest także w kosmetyce. Na co dokładnie pomaga? Jakie problemy skórne można łagodzić za pomocą ekstraktu z aloesu?
1. Co to jest ekstrakt z liści aloesu?
Ekstrakt z liści aloesu to silnie skondensowany wyciąg, pozyskiwany z liści jednoliściennych sukulentów – aloesów. Wyróżnia się wiele gatunków i odmian tej rośliny (300-400). Najbardziej znany i najszerzej wykorzystywany jest jednak aloes zwyczajny, który pochodzi z terenów Afryki i Azji Mniejszej. W Polsce wiele osób decyduje się na jego uprawę w warunkach domowych.
Liście aloesu są wiecznie zielone, mięsiste i bardzo soczyste, gdyż aż w 96 proc. składają się z wody. Są także bogate w substancje aktywne. Stanowią cenne źródło m.in. witaminy A, C, E, witamin z grupy B, soli mineralnych (żelaza, wapnia, cynku, magnezu, miedzi, czy potasu), kwasów organicznych, polisacharydów, naturalnych enzymów, przeciwutleniaczy, czy steroli roślinnych.
2. Ekstrakt z aloesu – właściwości
W miąższu aloesowym znajduje się ponad 200 cennych substancji aktywnych, dlatego też wykazuje on wszechstronne działanie na organizm. Znany jest zarówno z licznych właściwości zdrowotnych, jak i pielęgnacyjnych, z których najważniejsze to:
- właściwości przeciwzapalne,
- właściwości antydrobnoustrojowe, antyseptyczne,
- właściwości antyoksydacyjne,
- właściwości ochronne,
- działanie immunomodulacyjne,
- właściwości nawilżające, zmiękczające i regenerujące,
- działanie liftingujące.
3. Ekstrakt z aloesu w kosmetyce
Aloes wykorzystuje się często w lecznictwie. Stosowany wewnętrznie w celach leczniczych m.in. pobudza układ immunologiczny, wspomaga trawienie, pomaga w walce z zaparciami, oczyszcza organizm, obniża także poziom glukozy i lipidów we krwi.
Jednak ekstrakt z liści aloesu najszerzej wykorzystuje się w kosmetyce i dermatologii. Jest on częstym składnikiem wielu produktów kosmetycznych, m.in. kremów, maseczek, toników, szamponów do włosów, balsamów do ciała, balsamów po goleniu, czy odżywek.
Dlaczego ekstrakt z aloesu jest tak ceniony w kosmetyce?
Ekstrakt z liści aloesu:
- zmiękcza i koi skórę, zwiększa jej elastyczność, silnie nawilża,
- stymuluje mikrokrążenie skórne i produkcję włókien kolagenowych,
- przyspiesza gojenie się ran, łagodzi świąd po ukąszeniach owadów, pomaga na poparzenia słoneczne,
- łagodzi podrażnienia skórne i objawy chorób skórnych, takich jak egzema, łuszczyca,
- zmniejsza stany zapalne wywołane przez trądzik, reguluje wydzielanie sebum,
- pomaga zwalczać wolne rodniki, jest naturalnym filtrem UVA i UVB,
- koi skórę głowy, wzmacnia cebulki włosów, pomaga w walce z łupieżem, łagodzi świąd skóry głowy,
- łagodzi niektóre dolegliwości jamy ustnej.
4. Czy ekstrakt z aloesu jest odpowiedni dla każdego typu skóry?
Ekstrakt z aloesu jest odpowiedni dla każdego typu skóry. Co więcej, świetnie sprawdza się zarówno w pielęgnacji skóry kobiet, jak i mężczyzn.
Z uwagi na działanie bakteriobójcze i oczyszczające wykorzystuje się go, chociażby w produktach przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej, przetłuszczającej się i mieszanej.
Ekstrakt z aloesu doskonale sprawdza się także w pielęgnacji cery suchej, podrażnionej, dojrzałej i tracącej jędrność, gdyż intensywnie nawilża, zmiękcza skórę, chroni ją przed procesami przedwczesnego starzenia oraz przywraca jej naturalną elastyczność.
Bardzo dobrze działa też na cerę trądzikową, gdyż ma właściwości przeciwzapalne i łagodzące.
5. Ekstrakt z aloesu – przeciwwskazania
Dla większości osób miejscowe, zewnętrzne stosowanie kosmetyków zawierających ekstrakt z aloesu jest bezpieczne. W rzadkich, wyjątkowych przypadkach może jednak powodować podrażnienia skóry i reakcje alergiczne.
Warto także pamiętać, że choć sam ekstrakt z aloesu jest stosunkowo bezpieczny dla skóry, to jednak w produktach kosmetycznych znaleźć można także inne składniki aktywne, które mogą uczulać lub podrażniać. Dlatego też zawsze warto zapoznać się ze spisem wszystkich substancji znajdujących się w danym kosmetyku (INCI).
Ekstrakt z aloesu nie powinien być nigdy stosowany na głębokie skaleczenia lub poważne oparzenia.