Trwa ładowanie...

Włókna kolagenowe w skórze – jaką pełnią rolę? Jak je odbudowywać?

Avatar placeholder
23.03.2022 16:06
Włókna kolagenowe w skórze pełnią ważną funkcję
Włókna kolagenowe w skórze pełnią ważną funkcję (Adobe Stock)

Włókna kolagenowe w skórze pełnią ważną rolę. Zapewniają jej dobrą kondycję i atrakcyjny, młody wygląd. Niestety zarówno upływ czasu, jak i działanie różnych czynników mają na nie destrukcyjny wpływ. Co niszczy kolagen w organizmie? Co robić, by odbudować włókna kolagenowe w skórze?

spis treści

1. Co to są włókna kolagenowe w skórze?

Włókna kolagenowe w skórze to struktury, które cechują się wytrzymałością oraz dużą elastycznością. Ma to związek z tym, że kolagen jest głównym białkiem podporowym skóry, który decyduje o jej jędrności, ale i młodym wyglądzie.

Kolagen jest najbardziej powszechnym białkiem występującym w ludzkim organizmie. Znajduje się nie tylko w skórze, ale i w kościach, mięśniach, zębach czy ścięgnach.

Zobacz film: "Brak antyoksydantów w diecie przyspiesza proces starzenia"

To najważniejsze białko strukturalne i główny składnik tkanki łącznej jest zbudowane z aminokwasów, głównie glicyny oraz proliny, a także hydroksyproliny i hydroksylizyny. Pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Jego działanie nie ogranicza się wyłącznie do skóry.

2. Rola włókien kolagenowych w skórze

Kolagen pełni ważną rolę w utrzymaniu dobrej kondycji skóry:

  • zwiększa jej elastyczność,
  • zapewnia odpowiednie nawodnienie skóry, dzięki zdolności do wiązania wody,
  • bierze udział w procesach regeneracyjnych, przyspiesza gojenie się ran, tworzy blizny oraz sprzyja odbudowie tkanki łącznej,
  • dba o odpowiednie napięcie i sprężystość.

3. Rodzaje kolagenu w skórze

Do tej pory opisano 29 typów kolagenu, przy czym nie wiadomo, jaka jest rola każdego z nich. W skórze właściwej znajdują się 2 typy kolagenu. To kolagen typu 1 (około 80%) oraz kolagen typu 3 (20%).

Skórę buduje przede wszystkim kolagen typu I nazywany kolagenem młodości. Występuje w skórze i tkance podskórnej, tkance tworzącej blizny, w ścięgnach i tkance łącznej kości. To najbardziej powszechny rodzaj kolagenu w organizmie.

Z kolei typ III kolagenu występuje w tkance tworzącej się z fibroblastów, zanim zostanie wytworzony kolagen typu I. Podczas zabliźniania ran tworzy włókna tkanki łącznej właściwej siateczkowej.

4. Co niszczy kolagen w organizmie?

Kolagen jest bardzo ważny dla funkcjonowania organizmu, niestety wraz z wiekiem jego synteza się zmniejsza. Na włókna kolagenowe w skórze źle wpływają również czynniki zewnętrzne.

W młodym organizmie kolagen podlega regularnej wymianie i systematycznej odbudowie. W syntezie włókien kolagenowych biorą udział między innymi estrogeny, hormony tarczycy czy insulina.

Niestety wraz z upływem czasu, już od 25. roku życia, stopniowo zanika zdolność odtwarzania włókien kolagenowych. Poziom kolagenu w organizmie zaczyna się zmniejszać. Po 50. roku życia następuje jego gwałtowny spadek. Po 60. roku życia białko to przestaje być syntezowane przez organizm. To znacznie pogarsza kondycję skóry.

Co istotne, produkowane włókna kolagenowe cechuje gorsza jakość: są krótsze, bardziej skręcone i słabsze. To powoduje utratę jędrności i gładkości skóry, jej wiotczenie i opadanie. Następuje nadmierne odwodnienie, co jest jedną z przyczyn pojawiania się zmarszczek i bruzd oraz pogłębiania się zmarszczek.

Na degradację włókien kolagenowych w skórze wpływają również inne okoliczności. Dzieje się tak, ponieważ kolagen jest białkiem, które zmienia swoją strukturę pod wpływem różnych czynników zewnętrznych. Oznacza to, że cząsteczka białka zmienia swoją strukturę i właściwości fizykochemiczne.

Kolagenowi szkodzi:

  • promieniowanie słoneczne, nadmierna ekspozycja na słońce,
  • zanieczyszczenia środowiska,
  • zbyt wysokie i niskie temperatury, które powodują przyspieszony rozpad włókien kolagenowych.
  • wolne rodniki,
  • toksyny, niektóre związki zawarte w kosmetykach,
  • zmiany hormonalne, choroby,
  • niehigieniczny tryb życia: stres, niewysypianie się, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów.

Z upływem czasu w organizmie zmniejsza się również poziom witamin i składników mineralnych, które wspierają odbudowę kolagenu.

5. Jak wzmocnić włókna kolagenowe w skórze?

Naturalne produkty bogate w kolagen to galaretki owocowe i warzywne, ryby w galarecie, galaretki z nóżek wieprzowych, chrząstki rekina, golonki, salceson i podroby, a także żelatyna spożywcza. Czasem ich obecność w jadłospisie to jednak za mało, stąd potrzeba uzupełniania jego niedoborów w organizmie. W takiej sytuacji sprawdza się przyjmowanie preparatów z łatwo przyswajalnym kolagenem dostępnych w aptekach.

Kolagen na skórę do picia i w tabletkach poprawia wygląd i kondycję włosów, pozytywnie wpływa również na stan skóry. Ta staje się gładsza, bardziej elastyczna i nawilżona, a zmarszczki są spłycone i mniej widoczne. Zmniejsza się także łamliwość paznokci, redukuje się widoczność rozstępów i cellulitu. Kolagen wpływa także na komórki organów wewnętrznych.

Należy również stosować kosmetyki zawierające kolagen, wzmacniające włókna kolagenowe w skórze. Nie mniej istotne jest, by chronić skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym kremami ze specjalnymi filtrami UVA i UVB. Ważną rolę odgrywa również odpowiednio zbilansowana dieta, która jest bogata w miedź oraz witaminy A i E, które sprzyjają syntezie kolagenu, a także witamina C, która uczestniczy w syntezie włókien kolagenowych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze