Trwa ładowanie...

Jakie filtry zapewnią twojej skórze najlepszą ochronę?

Światło słoneczne ma korzystny wpływ na nasz nastrój. Sprawia, że czujemy się lepiej, a także mamy pogodniejsze nastawienie do otaczającego nas świata. Niestety nadmierna ekspozycja na promieniowanie może być dla nas bardzo niekorzystna i to właśnie z tego względu powinniśmy chronić naszą skórę za pomocą odpowiednich kosmetyków z filtrami.

spis treści

1. Wpływ promieniowania UV na skórę

Poza korzystnym wpływem na nasz nastrój, promieniowanie ultrafioletowe uczestniczy również w procesie syntezy witaminy D w naszym organizmie, a to z kolei ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i kondycję kości. Niestety to jedyne korzyści, jakie płyną z ekspozycji na promieniowanie UV.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Można rozróżnić dwa rodzaje promieniowania świetlnego, które dociera do powierzchni ziemi. Pierwszym z nich jest promieniowanie UVA, które przenika głęboko przez skórę i uszkadza zlokalizowane tam komórki i tkanki. Konsekwencją tego jest znaczące przyśpieszenie procesów starzenia. Drugim typem jest promieniowanie UVB, które dociera jedynie do warstwy naskórka, ale mimo to odpowiada za powstawanie oparzeń. Zarówno pierwszy, jak i drugi typ promieniowania może odpowiadać za wzrost ryzyka zapadalności na nowotwory skóry. W jaki sposób ograniczyć niekorzystne działanie promieniowania słonecznego?

2. Kremy ochronne na słońce

Jest to grupa produktów kosmetycznych, które zapewniają skórze ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA oraz UVB. W ich składzie zawarte są substancje pochodzenia chemicznego lub fizycznego (mineralne) bądź mieszanka tych dwóch grup.

Produkty zawierające pierwszą grupę filtrów charakteryzują się stosunkowo lekką konsystencją oraz dobrym rozprowadzaniem. Z kolei produkty mające w składzie minerały mogą „bielić skórę” i trudno się rozprowadzać.

Na rynku kosmetycznym istnieje obecnie wiele form kosmetyków ochronnych, takich jak: kremy, żele, balsamy oraz spraye. Można je dobrać odpowiednio do indywidualnych preferencji, a także do danego typu skóry. Niektóre kosmetyki ochronne posiadają również w składzie substancje aktywne o własnościach anti-age – są one idealne dla cery dojrzałej.

3. Jaki filtr wybrać?

Filtry chemiczne wnikają w okolice wierzchnich warstw naskórka i tam wchłaniają promieniowanie, które następnie zostaje uwolnione w postaci energii cieplnej. Teoretycznie filtry te są odpowiednie dla każdego z nas. Należy jednak uważać przy cerze naczyniowej, gdyż uwalniane przez skórę ciepło może mieć na nią niekorzystny wpływ. Niestety nie każdy z nas dobrze toleruje substancje chemiczne chroniące skórę przed promieniowaniem. Osobom o skórze wrażliwej oraz dzieciom poleca się stosowanie filtrów mineralnych.

Działanie filtrów organicznych (zwanych również mineralnymi), ze względu na ich dużą masę cząsteczkową, ogranicza się jedynie do powierzchni naskórka i polega na odbijaniu promieniowania ultrafioletowego. Są one bardzo dobrze tolerowane przez naszą skórę. Niestety ich własności przy aplikacji mogą budzić pewne wątpliwości.

Zdecydowanie lepsze właściwości ochronne przed działaniem promieniowania nadaje produktowi kosmetycznemu połączenie filtrów chemicznych z organicznymi. To właśnie takie kosmetyki powinniśmy wybierać w pierwszej kolejności.

Krem z filtrem - jaki faktor wybrać?
Krem z filtrem - jaki faktor wybrać?

Kremy z filtrem powinny być używane przez cały rok, nie tylko w lecie, oraz chronić skórę przed promieniowaniem

zobacz galerię

4. Co oznaczają skróty SPF, PPD oraz IDP?

SPF (z ang. Sun Protector Factor) stanowi wskaźnik dotyczący działania fotoochronnego danego produktu w stosunku do promieniowania UVB. Klasa ochronna danego produktu jest zależna od wysokości jego współczynnika SPF:

  • bardzo wysoka klasa ochronna ‒ SPF 50+
  • wysoka klasa ochronna ‒ SPF 50 oraz 30
  • średnia klasa ochronna ‒ SPF 25, 20 oraz 15.

Produkty o niższym współczynniku SPF niż wyżej wymienione nie zapewniają naszej skórze odpowiedniej ochrony i nie powinny być brane pod uwagę.

Własności ochronne produktu przeciwko promieniowaniu UVA określają PPD (ang. Persistent Pigmentation Darkening) i IDP (ang. Immediate Pigmentation Darkening). Im wyższa jest wartość wyżej wymienionych wskaźników, tym lepsza jest ochrona przeciwko promieniowaniu słonecznemu.

Odpowiednia ochrona naszej skóry przed niekorzystnym działaniem promieniowania słonecznego stanowi kluczowy element prewencji jej starzenia oraz ochrony przed nowotworem złośliwym – czerniakiem. Przez cały rok należy pamiętać o stosowaniu kosmetyków z filtrami.

Mgr Joanna Hirszler
Następny artykuł: Stosowanie kremu z filtrem
Jakie filtry zapewnią twojej skórze najlepszą ochronę?
Jakie filtry zapewnią twojej skórze najlepszą ochronę?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.