Retinol - działanie, korzyści, skutki uboczne
Retinol to pochodna witaminy A, obecnie bardzo popularna substancja kosmetyczna. Jego działanie jest wielokierunkowe – wykorzystuje się go w leczeniu zmian trądzikowych, korygowaniu zmarszczek , a także przebarwień skórnych i problemów skórnych związanych z uszkodzeniami komórek naskórka. Retinol można stosować w obrębie skóry twarzy, szyi, a nawet ciała. Bardzo często składnik ten wykorzystuje się w kosmetykach w połączeniu z witaminą C , silnym przeciwutleniaczem. Dzięki temu skóra zyskuje niezwykłą miękkość i zdrowy wygląd.
Zobacz film: "Te produkty pomogą pozbyć się trądziku"
1. Retinol - działanie
Retinol działa poprzez stymulację wzrostu i funkcjonowania nowych komórek skóry, przy jednoczesnym przyspieszeniu procesu, w którym nieprawidłowe komórki są usuwane z powierzchni naskórka. Zabiegi, a także kosmetyki wykorzystujące działanie retinolu są w stanie dotrzeć do wewnętrznych, głębokich warstw skóry i wspomagać wzrost elastyny, a także produkcję kolagenu.
Początkowo kuracja zawierająca retinol jest zalecana jedynie kilka dni w tygodniu. Po zastosowaniu takiego preparatu naturalne jest odczuwanie lekkiego mrowienia czy pieczenia w obrębie skóry. Z tego względu nie należy rozpoczynać tej silnej kuracji od jej codziennego stosowania. Stopniowo, gdy skóra będzie się przyzwyczajać do działania tego składnika, można zwiększyć częstotliwość jego aplikacji w tygodniu, aż do momentu stosowania go raz dziennie. Taka kuracja powinna trwać około 12 tygodni.
2. Retinol - korzyści
Kosmetyki zawierające retinol przynoszą skórze wiele korzyści. Regularne ich stosowanie pozwoli ci stosunkowo szybko zaobserwować poprawę w wyglądzie skóry. Kosmetyki z retinolem stymulują odnowę komórkową i eliminują zmiany takie jak:
- przebarwienia,
- nierówności skóry,
- zmarszczki,
- drobne blizny,
- zmiany trądzikowe.
Efekt retinolu to poprawa miękkości i elastyczności skóry wkrótce po kilku pierwszych jego aplikacjach. Jest to substancja posiadająca udowodnione właściwości odmładzające skórę i przyspieszająca jej odnowę. Kosmetyki zawierające ten cenny składnik nie są bardzo kosztowne, a mogą przynieść skórze naprawdę wiele korzyści.
3. Retinol - skutki uboczne
Podobnie jak inne substancje kosmetyczne wprowadzane do obrotu, retinol ma pewne efekty uboczne. Początkowe stosowanie retinolu może spowodować objawy takie jak zaczerwienienie skóry i podrażnienie. Ponadto, podczas stosowania kuracji retinolem należy używać filtrów słonecznych, gdyż retinol jest substancją fototoksyczną i w efekcie kontaktu promieniowania UV z powierzchnią skóry mogłyby pojawić się podrażnienie skóry oraz przebarwienia na jej powierzchni. Z tego względu kremy z retinolem powinno się stosować na noc, a w ciągu dnia chronić skórę kremami z filtrami, gdyż retinol kumuluje się w obrębie skóry i jego działanie fototoksyczne może być aktywne przez okres około 2 tygodni.
W przypadku preparatów zawierających wysokie stężenie tego składnika, niepożądanym objawem może być również intensywne łuszczenie się skóry. Retinol to substancja, której nie można stosować w okresie ciąży.
Komentarze