Trwa ładowanie...

Retinol - działanie, korzyści, skutki uboczne

Retinol to pochodna witaminy A, obecnie bardzo popularna substancja kosmetyczna. Jego działanie jest wielokierunkowe – wykorzystuje się go w leczeniu zmian trądzikowych, korygowaniu zmarszczek , a także przebarwień skórnych i problemów skórnych związanych z uszkodzeniami komórek naskórka. Retinol można stosować w obrębie skóry twarzy, szyi, a nawet ciała. Bardzo często składnik ten wykorzystuje się w kosmetykach w połączeniu z witaminą C , silnym przeciwutleniaczem. Dzięki temu skóra zyskuje niezwykłą miękkość i zdrowy wygląd.

spis treści

1. Retinol - działanie

Retinol działa poprzez stymulację wzrostu i funkcjonowania nowych komórek skóry, przy jednoczesnym przyspieszeniu procesu, w którym nieprawidłowe komórki są usuwane z powierzchni naskórka. Zabiegi, a także kosmetyki wykorzystujące działanie retinolu są w stanie dotrzeć do wewnętrznych, głębokich warstw skóry i wspomagać wzrost elastyny, a także produkcję kolagenu.

Zobacz film: "Te produkty pomogą pozbyć się trądziku"

Początkowo kuracja zawierająca retinol jest zalecana jedynie kilka dni w tygodniu. Po zastosowaniu takiego preparatu naturalne jest odczuwanie lekkiego mrowienia czy pieczenia w obrębie skóry. Z tego względu nie należy rozpoczynać tej silnej kuracji od jej codziennego stosowania. Stopniowo, gdy skóra będzie się przyzwyczajać do działania tego składnika, można zwiększyć częstotliwość jego aplikacji w tygodniu, aż do momentu stosowania go raz dziennie. Taka kuracja powinna trwać około 12 tygodni.

2. Retinol - korzyści

Kosmetyki zawierające retinol przynoszą skórze wiele korzyści. Regularne ich stosowanie pozwoli ci stosunkowo szybko zaobserwować poprawę w wyglądzie skóry. Kosmetyki z retinolem stymulują odnowę komórkową i eliminują zmiany takie jak:

Efekt retinolu to poprawa miękkości i elastyczności skóry wkrótce po kilku pierwszych jego aplikacjach. Jest to substancja posiadająca udowodnione właściwości odmładzające skórę i przyspieszająca jej odnowę. Kosmetyki zawierające ten cenny składnik nie są bardzo kosztowne, a mogą przynieść skórze naprawdę wiele korzyści.

3. Retinol - skutki uboczne

Podobnie jak inne substancje kosmetyczne wprowadzane do obrotu, retinol ma pewne efekty uboczne. Początkowe stosowanie retinolu może spowodować objawy takie jak zaczerwienienie skóry i podrażnienie. Ponadto, podczas stosowania kuracji retinolem należy używać filtrów słonecznych, gdyż retinol jest substancją fototoksyczną i w efekcie kontaktu promieniowania UV z powierzchnią skóry mogłyby pojawić się podrażnienie skóry oraz przebarwienia na jej powierzchni. Z tego względu kremy z retinolem powinno się stosować na noc, a w ciągu dnia chronić skórę kremami z filtrami, gdyż retinol kumuluje się w obrębie skóry i jego działanie fototoksyczne może być aktywne przez okres około 2 tygodni.

W przypadku preparatów zawierających wysokie stężenie tego składnika, niepożądanym objawem może być również intensywne łuszczenie się skóry. Retinol to substancja, której nie można stosować w okresie ciąży.

Kosmetyki zawierające retinol przynoszą skórze wiele korzyści
Kosmetyki zawierające retinol przynoszą skórze wiele korzyści (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.