Trwa ładowanie...

Kwasy owocowe

Kwasy owocowe (AHA) uzyskuje się z owoców, mleka, a także z trzciny cukrowej. Są to substancje szeroko stosowane w kosmetykach takich jak płyny czy też rozmaite kremy. Kosmetyki zawierające w składzie AHA są skuteczne w walce ze zmarszczkami, nieestetycznymi przebarwieniami, a także niedoskonałościami skóry, takimi jak nadmierna suchość czy też krostki oraz zaskórniki. Niewątpliwie kosmetyki z kwasami owocowymi mają znaczący wpływ na wygląd i zdrowie naszej skóry. Co warto wiedzieć o kwasach AHA?

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

1. W jaki sposób kwasy AHA działają na skórę?

Do najpopularniejszych kwasów owocowych należą: kwas glikolowy, kwas cytrynowy i kwas mlekowy. Pierwszy z nich ma najmniejszą cząsteczkę i ma zdolność do wnikania w głębokie warstwy naskórka. Kwas glikolowy skutecznie redukuje przebarwienia skórne i nadmierną suchość skóry. Kwas cytrynowy jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni skórę przed działaniem wolnych rodników. W efekcie znacznie zostają ograniczone procesy jej starzenia, a także uszkodzeń komórek w jej obrębie. Kwas mlekowy to substancja, która zatrzymuje wilgoć w skórze. Dzięki temu skóra staje się bardziej elastyczna i gładka.

Wszystkie wymienione substancje należące do grupy kwasów owocowych mają właściwości stymulujące odnowę skóry i włókien skórnych znajdujących się w jej obrębie. Z tego względu producenci kosmetyków bardzo często łączą te trzy substancje w danym produkcie w celu uzyskania kosmetyku przynoszącego skórze wiele korzyści.

Warto wiedzieć, że działanie kwasów owocowychzależy również od ich stężenia. W niskim stężeniu substancje te wpływają głównie na poziom nawilżenia skóry i zapobiegają jej odwodnieniu. W stężeniu od około 15% wzwyż, kwasy owocowe stymulują odnowę komórkową i wygładzają skórę.

2. W jaki sposób bezpiecznie korzystać z działania kwasów owocowych?

Wydawałoby się, że skoro kwasy owocowe pochodzą od składników w pełni naturalnych, to korzystanie z ich działania powinno być całkowicie bezpieczne. Niestety w rzeczywistości jest inaczej. Kosmetyki zawierające wysokie stężenie AHA (około 30%) stosowane są wyłącznie w gabinetach kosmetycznych i nie są one ogólnodostępne. W przypadku znacznie wyższych stężeń niż powyższe – w związku z bardzo intensywnym działaniem kwasów, zabiegi wykonuje jedynie odpowiednio wykwalifikowany lekarz.

Bezpiecznie stosowane w domu mogą być jedynie kosmetyki zawierające do 15% kwasów owocowych. Oczywiście stosowanie takiego produktu również niesie za sobą pewne ryzyko dlatego w tym przypadku koniecznie trzeba stosować się do wskazówek producenta znajdujących się na opakowaniu. W przeciwnym razie może dojść do objawów takich jak podrażnienie skóry, silne pieczenie, świąd, zaczerwienienie, a nawet silny ból.

Kosmetyki zawierające kwasy owocowe należy aplikować na całkowicie suchą skórę – należy pamiętać o tym, aby omijać okolice oczu. W ciągu dnia nie należy kilkukrotnie ponawiać ich aplikacji, gdyż mogłoby to doprowadzić do nadmiernego łuszczenia się skóry.

W czasie stosowania kosmetyku z kwasami AHA skóra znacznie się uwrażliwia na działanie promieniowania słonecznego. Z tego względu każdego dnia należy stosować filtry słoneczne. Pomimo stosowania kremów z filtrami, warto jednak unikać silnego nasłonecznienia.

Stosowanie kosmetyków z kwasami owocowymi przynosi skórze naprawdę wiele korzyści. Z tego względu każda z nas kilka razy w roku powinna zafundować skórze pielęgnację kwasami AHA.

Mgr Joanna Hirszler
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.