Kwas migdałowy – właściwości, działanie i efekty
Kwas migdałowy to organiczny związek chemiczny, który należy do grupy alfahydroksykwasów. Otrzymuje się go z gorzkich migdałów i wykorzystuje w kosmetyce. Jest ceniony, ponieważ przynosi doskonałe efekty w walce z różnymi problemami skórnymi: zmarszczkami, trądzikiem czy poszarzałą, suchą skórą. Jak go stosować?
1. Co to jest kwas migdałowy?
Kwas migdałowy to organiczny związek chemiczny i aromatyczny hydroksykwas karboksylowy. Należy do grupy alfa-hydroksykwasów (AHA). Powstaje podczas hydrolizy z wyciągu z gorzkich migdałów (Amygdalus Communis var Amara).
Z uwagi na swoje właściwości kwas migdałowy jest wykorzystywany w kosmetyce. Używa się go głównie do wygładzenia kolorytu skóry i stymulowania jej do odnowy. Docenia się również jego silne działanie antybakteryjne.
2. Zastosowanie kwasu migdałowego
Kwas migdałowy stanowi jeden z podstawowych elementów pielęgnacji skóry w gabinetach kosmetycznych. To najbardziej popularny kwas owocowy stosowany do złuszczania naskórka.
W nieco niższych stężeniach można go wykorzystać również do zabiegów domowych. Warto je potraktować jak przygotowanie skóry do gabinetowej pielęgnacji z zastosowaniem substancji w wyższych stężeniach. Warto pamiętać, że efektywność kwasu migdałowego zależy od jego stężenia oraz pH. Im większe stężenie i niższe pH, tym silniejsze działanie kwasu.
Produkty z kwasem migdałowym przeznaczone do pielęgnacji domowej występują najczęściej w stężeniu do 10%. Zwykle są to dermokosmetyki do stosowania na noc lub w postaci peelingu czy toniku. To alternatywa dla zabiegów kosmetycznych, jednak na rezultaty trzeba dłużej poczekać (ze względu na delikatniejsze działanie).
3. Efekty działania kwasu migdałowego
Kwas migdałowy należy do grupy tzw. kwasów AHA (alfa-hydroksylowych). Jak działa? Okazuje się, że:
- rozjaśnia, odświeża i wygładza skórę,
- stymuluje fibroblasty (komórki skóry właściwej) do syntezy kolagenu i elastyny, co wpływa na jędrność i elastyczność skóry,
- odmładza twarz, pobudza procesy regeneracyjne w skórze, poprawia jej kondycję,
- nawilża skórę, ponieważ stymuluje produkcję kwasu hialuronowego, który ma zdolność trwałego wiązania wody w naskórku, dzięki czemu zwiększa się także napięcie skóry,
- usuwa blizny, także potrądzikowe,
- zmniejsza głębokość zmarszczek i bruzd na twarzy,
- pozwala pozbyć się przebarwień, także tych, które są skutkiem działania promieni słonecznych. Rozjaśnia piegi i ostudę, wyrównuje koloryt skóry,
- pomaga zmniejszać widoczność i uciążliwość trądziku,
- złuszcza obumarły naskórek poprzez mikrozłuszczanie powierzchownych warstw komórek naskórka. Rozluźnia połączenia komórek naskórka z cementem międzykomórkowym,
- działa antybakteryjnie, ma właściwości antyseptyczne, łagodzi stany zapalne,
- reguluje odnowę komórkową, wpływa na regenerację i gojenie się naskórka,
- zmniejsza grubość naskórka, dzięki czemu składniki aktywne w kosmetykach lepiej wnikają w głąb naskórka, są bardziej efektywne,
- zwęża rozszerzone pory,
- odblokowuje gruczoły łojowe i reguluje ich pracę. Łagodzi łojotok oraz przetłuszczanie się skóry, ma działanie matujące,
- zapobiega powstawaniu zaskórników i stanów zapalnych,
- eliminuje wolne rodniki.
4. Kto może stosować kwas migdałowy?
Kwas migdałowy cechuje delikatne działanie. Jest nietoksyczny. To jeden z najdelikatniejszych produktów kwasowych. Jego stosowanie nie powinno powodować podrażnień, zwłaszcza przy niezbyt wysokim stężeniu. Ma to związek z tym, że cząsteczka kwasu jest stosunkowo duża, co sprawia, że działa powierzchniowo. Substancja stopniowo przenika do głębszych warstw naskórka, przez co działa łagodniej i wolniej.
Ze względu na swój łagodny charakter, kwas migdałowy sprawdza się w pielęgnacji każdej cery, nie tylko dojrzałej czy trądzikowej, ale i skóry:
- wrażliwej,
- naczynkowej,
- z trądzikiem różowatym i trądzikiem pospolitym,
- tłustej i mieszanej,
- z rozszerzonymi porami i dokuczliwymi zaskórnikami,
- przebarwieniami pozapalnymi, potrądzikowymi, posłonecznymi, ostudzie, piegach,
- szarej, zmęczonej, zaniedbanej, narażonej na działanie czynników zewnętrznych, która wymaga regeneracji,
- suchej i odwodnionej, potrzebującej nawilżenia,
- łuszczącej się,
- dojrzałej, w celu zapobiegania starzeniu się skóry oraz przeciwdziałania skutkom fotostarzenia.
Generalnie kwas migdałowy można więc stosować przy każdym fototypie i wszelkich rodzajach skóry.
5. Środki ostrożności i przeciwwskazania
Kwas migdałowy może prowadzić do złuszczania naskórka i zwiększać wrażliwość na promieniowanie UV. Oznacza to, że po jego zastosowaniu trzeba pamiętać o aplikacji filtrów słonecznych oraz unikaniu ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne.
Przy zastosowaniu wyższych stężeń kwasu może pojawić się delikatne zaczerwienienie i podrażnienie skóry, dlatego warto stosować preparaty nawilżające i łagodzące.
Przeciwwskazaniem do stosowania kwasu migdałowego są:
- alergie skórne,
- ciąża,
- karmienie piersią,
- uszkodzona lub podrażniona skóra, skaleczenia, oparzenia,
- aktywna opryszczka,
- ciężkie objawy trądzikowe (liczne krosty i torbiele ropne),
- znamiona melanocytowe,
- skłonność do powstawania bliznowców,
- choroby autoimmunologiczne (kolagenozy, pęcherzyce),
- doustna terapia pochodnymi witaminy A,
- infekcja bakteryjna lub wirusowa.