Płyn micelarny – historia, działanie, właściwości, cena, podstawa pielęgnacji każdego typu skóry
Płyn micelarny to uniwersalny środek do oczyszczania twarzy. Może zastąpić całą półkę innych produktów przeznaczonych do jej codziennej higieny (np. żele myjące, mleczka do demakijażu, płyny do usuwania makijażu oczu). Nie zawiera przy tym środków podrażniających skórę.
1. Historia płynu micelarnego
Płyn micelarny powstał we Francji ponad sto lat temu. Był używany przez paryżan zamiast wody miejskiej, ponieważ ta była wyjątkowo twarda. Aby go przygotować, dodawano do miękkiej wody drobne cząsteczki oliwki (nazywane micelami; fr. micelle – kuleczka o bardzo małej średnicy, powstająca w wyniku rozbicia większych cząsteczek).
2. Jak działa płyn miceralny?
Micele, zawieszone w wodzie, przylegają do kurzu, makijażu i nieczystości, które w czasie naszej codziennej aktywności stale osadzają się na twarzy. Oczyszczają również skórę z nadmiaru łoju (sebum). Dzięki micelom oraz zawartej w płynie micelarnym wodzie z łatwością można oczyścić twarz za pomocą płatka kosmetycznego czy kawałka waty.
Produkt stanowi doskonałą alternatywę dla zwykłej wody z kranu. Jak wiemy, nie wszyscy chcą jej używać do zmywania makijażu. "Kranówka" często cechuje się dużą twardością, a także zawartością soli wapniowych i magnezowych. U skór delikatnych i wrażliwych może doprowadzić do niechcianych zaczerwienień, przesuszeń. Zawarte w wodzie z kranu sole również nie działają korzystnie. Mogą one bowiem osadzać się na naskórku, a także doprowadzić do zapychania się ujść gruczołów łojowych. Taka sytuacja z kolei może skutkować problemami skórnymi, np. zaskórnikami, krostkami, pryszczami. O ile normalne skóry nie poczują żadnej róźnicy po zastosowaniu wody z kranu, tak suche, wrażliwe, odwodnione lub trądzikowe już tak.
3. Płyn micelarny, mleczko czy tonik?
Płyn micelarny nie zawiera alkoholu ani mydeł, więc może być również stosowany w okolicach oczu i innych wrażliwych miejscach twarzy. Micele estrów kwasów tłuszczowych zawarte w płynach mają powinowactwo zarówno do fazy olejowej, jak i do fazy wodnej, dzięki czemu płyny usuwają zanieczyszczenia, nadmiar sebum, jak i mocny makijaż.
Niektóre kobiety przyznają jednak, że płyn micelarny nie wystarcza, by pozbyć się resztek makijażu z oczu, zwłaszcza tych produktów, które są wodoodporne. Wtedy sięgają po produkty specjalnie przeznaczone do oczyszczania tych okolic. Wiele z nich decyduje się wówczas na użycie mleczka do demakijażu.
"Ze względu na bogatą, natłuszczającą formułę, mleczka są szczególnie polecane do demakijażu i oczyszczania u osób z suchą skórą. Mleczko dobrze radzi sobie z usuwaniem makijażu i zanieczyszczeń z twarzy, wymaga natomiast dodatkowo zastosowania toniku, który przywróci skórze odpowiednie pH. Tonik dodatkowo usunie to czego nie udało się zmyć za pomocą mleczka oraz odświeży skórę. Zastosowanie go jest konieczne w przypadku demakijażu przy pomocy mleczka, a sama forma higieny jest aktualnie najczęściej wybierana przez osoby preferujące tradycyjny sposób oczyszczania" – mówi Agata Głaz-Chodyna, kosmetolog marki Bioderma.
Oczywiście, wiele zależy od jakości produktu. Płyny micelarne wysokiej jakości radzą sobie ze zmywaniem makijażu równie dobrze, co mleczka. Stosując tego rodzaju preparaty możemy zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze, ponieważ nie musimy wydawać sporej sumy na kilka produktów pielęgnacyjnych. Jeden dobry płyn miceralny jest w stanie zastąpić wszystkie inne etapy oczyszczania, o ile zawiera wszelkie niezbędne do tego substancje. Działa oczyszczająco, odświeżająco, może również zastąpić dwufazowy płyn do demakijażu oczu, po który sięgamy, gdy chcemy zmyć makijaż wodoodporny.
4. Właściwości płynu micelarnego
W butelce płyn micelarny przypomina wodę; w dotyku łatwo jednak wyczuć, że jest od niej delikatniejszy i bardziej miękki.
Jest odpowiedni nawet dla kobiet o bardzo suchej skórze. Na rynku dostępne są wersje przygotowane dla każdego rodzaju cery.
W sprzedaży można spotkać płyny micelarne, które są uszlachetniane olejkiem różanym, wzbogacane witaminami, wyciągiem z roślin czy kwasem hialuronowym. Dodatkami do płynów micelarnych bywają także gliceryna i pantenol. Ze względu na to, że nie trzeba go zmywać z twarzy wodą, bardzo dobrze sprawdzi również w podróży.
Przed kupnem produktu warto przeczytać jego skład. Niestety, niektóre płyny micelarne zawierają bowiem parabeny i substancje zapachowe. Jeśli nie wiesz, które składniki są przyjazne dla skóry, a które nie, skorzystaj z dostępnych aplikacji na telefon, działających jak prywatni konsultanci.
5. Czym różni się płyn micelarny od toniku?
Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę różni się płyn micelarny od popularnego toniku do twarzy. Spieszymy z odpowiedzią! W składzie płynu micelarnego występują niewielkie cząsteczki o nazwie micele. Są one zawieszone w wodzie i wykazują zdolność do przyciągania wszelkich zanieczyszczeń i zabrudzeń, które w trakcie całego dnia pojawiły się na skórze twarzy. Tonik wykazuje działanie tonizujące. Stosując ten preparat możemy przywrócić cerze prawidłowe pH. Tonikiem nie zmywamy makijażu, tylko używamy go już po wykonaniu demakijażu. W pierwszej kolejności na twarz należy nanieść płyn miceralny, a dopiero później zastosować tonik.
6. Płyn micelarny dla niemowląt?
Tak, płyny micelarne są dostępne również dla dzieci. U nas może jeszcze nie tak bardzo popularne jak we Francji, ale dostępne również na polskim rynku. "ELLE" poleca go stosować między kąpielami jako alternatywny środek higieniczny. Płyn micelarny dla dzieci nie zawiera alkoholu i parabenów, ma właściwości hipoalergiczne, oczyszcza skórę bez naruszania filmu hydrolipidowego. Szczególnie jest polecany w sytuacji, gdy potrzebujemy umyć dziecko, lecz nie mamy aktualnie odpowiednich warunków (np. na spacerze). Płyn micelarny nadaje się do oczyszczania nie tylko twarzy, ale również do wykorzystania przy okazji zmiany pieluchy.
7. Jak oczyszczać skórę przy pomocy płynu micelarnego?
To bardzo proste. Używając płatka kosmetycznego musimy pamiętać, że powinien być dokładnie nasączony płynem, tak aby skutecznie rozpuścić makijaż. Delikatnie przykładamy go do twarzy na kilka sekund i powtarzamy tą czynność do momentu, aż wacik będzie czysty. Ruchy trące powodują, że zamiast pozbyć się zanieczyszczeń i makijażu ścieramy sobie naskórek i podrażniamy skórę, dlatego tak ważne jest, aby podczas tego rytuału nie wykonywać mocnych ruchów. W przypadku, w którym używamy płynu micelarnego do demakijażu oka, zalecane jest przyłożenie płatka nasączonego preparatem do oka na kilkanaście sekund. Płatek nasączony płynem micelarnym przesuwam w dół (z powieki w kierunku rzęs).
8. Ile kosztuje płyn micelarny?
Ile kosztuje płyn micelarny? Cena tego produktu waha się w zależności od pojemności produktu, marki czy tzw. narzutu (stosunku zysku ze sprzedaży do ceny zakupu). Za 100 mililitrów płynu micelarnego marki Bioderma musimy zapłacić około 13,50 zł, za 250 mililitrów około 28 złotych, z kolei płyn o pojemności 500 mililitrów kosztuje 55-60 złotych. Dla porównania, hialuronowy płyn micelarny 3w1 do twarzy o pojemności 650 mililitrów, marki Eveline kosztuje 20-25 złotych. Garnier Skin Naturals, płyn micelarny 3w1 o pojemności 400 mililitrów, dedykowany dla skór wrażliwych kosztuje 15 złotych.