Trwa ładowanie...

Kosmetyki mineralne - czy naprawdę warto?

Opinie na temat kosmetyków mineralnych są podzielone. Ich zwolennicy są zdania, że mineralne preparaty do makijażu dają bardzo naturalny efekt i sprawdzają się nawet podczas upałów. Z kolei przeciwnicy kosmetyków mineralnych przekonują, że środki te podkreślają niedoskonałości cery i trudno dobrać odcień właściwy do skóry, zwłaszcza kobietom o ciemnej karnacji. Jedno jest pewne – coraz więcej pań sięga po kosmetyki mineralne. Skąd bierze się ich popularność? Co naprawdę kryje się za kosmetykami mineralnymi?

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Kosmetyki mineralne a kosmetyki tradycyjne

Producenci kosmetyków mineralnych przekonują, że użycie w procesie produkcji mocno rozdrobnionych minerałów to przełom w przemyśle kosmetycznym, ponieważ środki do makijażu na bazie minerałów są bardziej naturalne niż tradycyjne kosmetyki. Jednak chemicy kosmetyczni są sceptyczni wobec takich stwierdzeń. Przypominają, że wszystkie kosmetyki dostępne w drogeriach są mineralne, ponieważ znajdują się w nich takie same składniki, na przykład: dwutlenek tytanu, tlenek cynku, mika oraz tlenek żelaza. Wbrew temu, co sugerują reklamy, powyższe składniki nie są wydobywane spod ziemi, mielone i dodawane do kosmetyków. Ingrediencje kosmetyków mineralnych, takie jak tlenek cynku, powstają w procesie syntezy w laboratoriach. Nawet jeśli poszczególne elementy tych składników, na przykład tytan, pochodzą z natury, muszą zostać oczyszczone w laboratorium. Nie ma w tym nic złego, ponieważ minerały te są zwykle zanieczyszczone, na przykład ołowiem i rtęcią.

Naturalne kosmetyki
Naturalne kosmetyki

Zdania na temat kosmetyków mineralnych są podzielone. Ich zwolennicy uważają, że mineralne preparaty...

zobacz galerię

Tym, co odróżnia kosmetyki mineralne od tradycyjnych, to nie ich skład, ale ingrediencje, których nie wykorzystano do ich produkcji. Na liście odrzuconych składników są środki konserwujące, parabeny, olej mineralny, barwniki chemiczne i substancje zapachowe. Wszystkie z powyższych składników mogą podrażniać skórę – nic więc dziwnego, że wielu dermatologów poleca kosmetyki mineralne. Co więcej, ze względu na brak oleju, mineralne kosmetyki nie wpływają negatywnie na skórę trądzikową.

2. Skutki stosowania kosmetyków mineralnych

Warto uświadomić sobie, że nawet najlepszy podkład mineralny nie zastąpi kremu nawilżającego, środka na trądzik lub kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Mimo to udowodniono korzystny wpływ kosmetyków mineralnych na skórę. Dwutlenek tytanu oraz tlenek cynku blokują promienie słoneczne, dlatego aplikacja podkładu mineralnego może skutecznie chronić przed słońcem. Ponadto tlenek cynku ma właściwości przeciwzapalne – jest on wykorzystywany w maściach dla niemowląt. Kosmetyki mineralne zawierają większe stężenie tlenku cynku, dlatego mogą skuteczniej niż kosmetyki tradycyjne łagodzić podrażnienia skóry.

Zalety kosmetyków mineralnych są zwykle nieco wyolbrzymiane przez ich producentów, ale przeciwnicy tych środków także wytaczają zbyt duże działa. Niedawno pojawiła się informacja, że nanocząsteczki w kosmetykach mineralnych mogą przeniknąć głęboko w skórę i wywołać niebezpieczne reakcje. Jednak tak małe cząsteczki byłyby przezroczyste na skórze i nie można byłoby zamaskować kosmetykiem niedoskonałości cery. Ponadto odradzano kobietom wybór podkładów, w skład których wchodzi tlenochlorek bizmutu. Składnik ten odpowiada za perłowe wykończenie makijażu. Zarzucano mu, że podrażnia skórę i nasila trądzik. Pod wpływem presji mediów kilka firm kosmetycznych wyeliminowało tlenochlorek bizmutu ze swoich produktów. Jednak niepożądane reakcje na kosmetyki spowodowane tym związkiem występują u bardzo małej liczby osób, które są bardzo wrażliwe na niemal wszystkie składniki kosmetyków. Dla znacznej większości kobiet tlenochlorek bizmutu jest w zupełności bezpieczny.

Kosmetyki mineralne to obecnie nie tylko pudry sypkie ale i róż, bronzer, cienie do powiek oraz pomadki, a nawet płynne podkłady. W miarę jak zwiększała się gama produktów, ich listy składników również zaczęły rosnąć w zdumiewającym tempie. Patrząc na skład kosmetyków mineralnych i kosmetyków tradycyjnych, trudno znaleźć jakiekolwiek różnice, ponieważ producenci po cichu wrócili do stosowania związków, z których głośno zrezygnowali, wprowadzając na rynek kosmetyki mineralne. W przypadku płynnych podkładów nie sposób wyprodukować ich z ograniczoną liczbą składników, dlatego zanim sięgniesz po taki produkt, zastanów się, czy obietnice producentów mają pokrycie. Nawet najlepszy podkład nie zdziała bowiem cudów. Jeśli mimo to zdecydujesz się na kosmetyki mineralne, koniecznie spójrz na ich składniki. Środki z możliwie krótką listą są stosunkowo bezpieczne dla osób z wrażliwą skórą.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.