Trwa ładowanie...

Poznaj lepiej kwas hialuronowy

Poznaj lepiej kwas hialuronowy
Poznaj lepiej kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy (hyaluronic acid - HA - ang.) wbrew swojej nazwie nie jest kwasem, ale polisacharydem, czyli wielocukrem. Znajdziemy go w organizmach istot żywych, w tym w organizmie człowieka. Kwas hialuronowy występuje głównie w skórze i odpowiada przede wszystkim za jej prawidłowe napięcie i odpowiednie nawilżenie. Niestety z wiekiem go ubywa. Jego braki można uzupełniać na kilka sposobów, np. z pomocą kremów czy kapsułek, ale ponieważ kwas hialuronowy znajduje się głównie w skórze, to najbardziej naturalną i efektywną metodą jego suplementacji jest podanie go bezpośrednio w jej obręb poprzez zabiegi mezoterapii, wypełniania zmarszczek lub wypełniania ubytków objętości mówi dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda z Instytutu Medycyny Estetycznej MEDESTETIS. Podawany do skóry HA ma konsystencję przezroczystego żelu, który poprzez swoje silne właściwości higroskopijne wiąże wodę.

spis treści

1. Wpływ kwasu hialuronowego na skórę

W ocenie dr n. med. Joanny Kuschill-Dziurda kwas hialuronowy jest bardzo cenną substancją dla naszego organizmu, zwłaszcza w kontekście profilaktyki przeciwstarzeniowej skóry. Wypełnia przestrzenie pomiędzy włóknami kolagenowymi i elastynowymi w skórze właściwej oraz wiąże cząsteczki wody, zapewniając skórze napięcie i gładkość. Jeden gram kwasu hialuronowego może związać około sześciu litrów wody. Dodatkowo HA ma również zdolność minimalizowania stanów zapalnych i usuwania wolnych rodników. Z wiekiem jego ilość w skórze maleje, co prowadzi do powstawania zmarszczek.

Kwas hialuronowy ma postać bezbarwnego, przezroczystego, szklistego żelu. Współcześnie pozyskuje się go syntetycznie metodami biotechnologicznymi. Wytwarzany jest przez specjalnie dobrane szczepy bakterii hodowane na odpowiedniej pożywce.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Kwas hialuronowy w medycyny estetycznej

Kwas hialuronowy jest od dawna stosowany w medycynie i kosmetologii. W kosmetykach stanowi najbardziej wartościowy składnik nawilżający przyczyniając się do odbudowy uszkodzonego naskórka. Tworzy również film ochronny, zapobiegający utracie wilgoci, a także ujędrnia i uelastycznia skórę.

W ocenie dr n. med. Joanny Kuschill-Dziurda cząsteczki HA są jednak zbyt duże, aby dostać się w głąb skóry przy zastosowaniu terapii powierzchniowej przez co dopiero bezpośrednie wstrzykiwanie kwasu hialuronowego pozwala na maksymalizację efektu jego zastosowania.

W medycynie estetycznej kwas hialuronowy jest wykorzystywany w postaci usieciowanej - najczęściej w zabiegach wypełniania zmarszczek, modelowania owalu twarzy, powiększaniu ust oraz w postaci nieusieciowanej - w zabiegach mezoterapii.

  • Wypełniacze na bazie usieciowanego kwasu hialuronowego

W opinii dr n. med. Joanny Kuschill-Dziurda już od około 25. roku życia zaczynamy tracić objętość w różnych obszarach naszej twarzy. Jej utrata jest związana z ubytkiem tkanki tłuszczowej. Dzieje się to zwłaszcza wtedy, gdy się odchudzamy lub bardzo intensywnie uprawiamy sport.

Gdy chudniemy – tracimy tkankę tłuszczową z twarzy: z obszaru skroni, okolicy oczu i z policzków, a u kobiet dodatkowo ubywa tkanka tłuszczowa z piersi. W tej sytuacji z pomocą przychodzą gabinety medycyny estetycznej, które mogą zaoferować zabiegi z użyciem tzw. wypełniaczy.

Do zabiegów wypełniania najczęściej stosuje się preparaty z usieciowanym kwasem hialuronowym czyli takim, który utrzymuje się w skórze od 6 nawet do 18 miesięcy. Wypełnianie może dotyczyć zmarszczek i bruzd tj. bruzd nosowo-wargowych, linii marionetki, zmarszczki palacza, kurzych łapek czy zmarszczek na czole. Jak mówi dyrektor medyczna Instytutu MEDESTETIS zabieg wypełnienia może mieć również na celu poprawę ogólną rysów twarzy czyli jej niechirurgiczny lifting. Lekarz nie skupia się wówczas na pojedynczych zmarszczkach a twarzy jako całości. Tego rodzaju zabiegi najczęściej są wykonywane przy użyciu mikrokaniuli - pewnego rodzaju igły, ale bez ostrego zakończenia, których podstawową zaletą jest ograniczenie do minimum ryzyka uszkodzenia naczyń krwionośnych i stąd brak powstawania siniaków po zabiegu.

Usieciowany kwas hialuronowy znajduje również zastosowanie w zabiegach powiększania i modelowania ust. Zastosowanie kwasu pozwala na poprawę ich kształtu, jędrności oraz pozytywnie wpływa na ich nawilżenie. Ponieważ te zabiegi również można wykonywać mikrokaniulami pacjent niemalże od razu po zabiegu może powrócić do swoich normalnych aktywności.

  • Mezoterapia nieusieciowanym kwasem hialuronowym

Mezoterapia jest metodą biorewitalizacji skóry poprzez śródskórne podawanie substancji biologicznie czynnych takich jak m.in. witaminy, minerały, aminokwasy, polidezoksyrybonukleotydy i substancje pobudzające tworzenie nowego kolagenu. Najważniejszym składnikiem mezoterapuetyków jest jednak kwas hialuronowy dzięki któremu osiągamy nie tylko efekt odżywienia, ale również intensywnego nawilżenia – mówi ekspert MEDESTETIS.

Zabiegi mezoterapii wykonuje się nieusieciowanym kwasem hialuronowym, czyli takim, który utrzymuje się w skórze maksymalnie do 3 tygodni. Jego działanie trwa jednak dłużej ponieważ kwas hialuronowy stymuluje komórki tkanki łącznej do odbudowy kolagenu i elastyny. Najczęściej takie zabiegi polegają na podaniu preparatu kwasu hialuronowego z ampułkostrzykawki lub fiolki przy pomocy cieniutkiej igły. Większość zabiegów mezoterapii można również wykonywać za pomocą cienkich mikrokaniul.

3. Przeciwwskazania do zabiegów z kwasem hialuronowym

Ponieważ kwas hialuronowy jest bardzo bezpieczny, co wynika z jego naturalnej obecności w organizmie, stąd mało jest przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu z jego użyciem. Do przeciwwskazań należą oczywiście aktywne infekcje, aktywne choroby autoimmunologiczne, ciąża i laktacja.

4. Działania niepożądane po zabiegach

Po zabiegach mezoterapii u pacjenta mogą występować małe siniaczki lub krwiaki w miejscach wkłuć, które będą wymagały (w razie takiej potrzeby) korekty makijażem kamuflującym – mówi dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda. Po wypełnianiu zmarszczek, bruzd i ubytków objętości, a zwłaszcza po zabiegu powiększania ust, mogą się zdarzyć lekkie obrzęki, które najczęściej utrzymują się do dwóch dni. Obszar poddany zabiegowi może być lekko obolały przez kilka dni. Przez dwa tygodnie po zabiegu nie należy się opalać oraz chodzić do sauny. Zaleca się picie dużych ilości wody, aby kwas hialuronowy mógł się uwodnić i prawidłowo ułożyć w tkance.

5. Kto może przeprowadzać zabiegi?

Zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego podawanego w postaci iniekcji powinni przeprowadzać lekarze. Tak więc zanim udamy się do gabinetu medycyny estetycznej – sprawdźmy czy osoba, która zabieg medycyny estetycznej będzie wykonywać jest lekarzem i czy ma odpowiednie doświadczenie.

Ekspertem merytorycznym artykułu jest dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda, Lekarz Roku 2013 w plebiscycie Gazety Krakowskiej w kategorii - lekarz specjalista.

Dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda jest dyrektorem medycznym Instytutu Medycyny Estetycznej MEDESTETIS. Dyplom lekarza medycyny uzyskała na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W roku 2013 obroniła doktorat pt. "Fenotypy kliniczne astmy z nadwrażliwością na aspirynę" na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i otrzymała tytuł doktora nauk medycznych. Przeprowadza szereg zabiegów z kręgu medycyny estetycznej oraz prowadzi szkolenia dla lekarzy z zakresu podawania wypełniaczy i toksyny botulinowej. Jest autorem publikacji i doniesień naukowych oraz członkiem towarzystw naukowych m.in. Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, World Society Interdisciplinary AntiAging Medicine (WOSIAM), European Society for Cosmetic and Aesthetic Dermatology (ESCAD) i Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze