Trwa ładowanie...

Skóra będzie gładka i jędrna. Dostępne już nie tylko w salonach kosmetycznych

Avatar placeholder
23.02.2024 12:35
Jak bezpiecznie stosować kwasy w domu?
Jak bezpiecznie stosować kwasy w domu? (Getty Images)

W ostatnim czasie coraz więcej kobiet sięga po kosmetyki ze składnikami, które jeszcze do niedawna były zazwyczaj stosowane w gabinetach kosmetologicznych. Popularne stały się kosmetyki z retinolem, niacynamidem, ceramidami czy kwasami. Nic dziwnego, bo regularnie stosowane przynoszą naprawdę fantastyczne efekty.

spis treści

1. Kosmetyki z kwasami do codziennej pielęgnacji

Branża kosmetyczna oferuje nam coraz więcej produktów z takimi substancjami jak niacynamid, kwas hialuronowy, kwas glikolowy czy kwas laktobionowy.

Nie jest to nic dziwnego, ponieważ regularne oczyszczanie twarzy, nawilżanie i złuszczanie przynosi bardzo dobre efekty, które widać dość szybko gołym okiem. Wybór tego rodzaju kosmetyków w sklepach jest ogromny. Co więcej, produkty do pielęgnacji dostępne w drogeriach mają bezpieczne stężenia, a więc można spokojnie po nie sięgać w domowym zaciszu.

Zobacz film: "Nietypowe zastosowania czosnku. Na co pomaga?"

2. Jak bezpiecznie stosować kosmetyki z kwasami w domu?

Choć dostępne produkty z kwasami w drogeriach mają bezpieczne stężenia, należy zachować ostrożność. Każda cera jest inna i może zareagować w specyficzny sposób. Warto zacząć stosowanie kwasów w domu od najniższych stężeń, a także sięgnąć po kwasy, które działają delikatniej, np. kwas laktobionowy czy kwas migdałowy.

Te dwa kwasy sprawdzą się szczególnie u osób z cerą wrażliwą. Natomiast u osób z cerą tłustą dobrze może się sprawdzić już na początku kwas salicylowy w stężeniu 2 proc. Na początku warto stosować kwasy raz lub dwa razy w tygodniu i obserwować reakcję skóry.

U osób z cerą wrażliwą, suchą, atopową, alergiczną - może sprawdzić się stosowanie lżejszych kwasów raz do dwóch razy w tygodniu, a u osób z cerą mieszaną, tłustą, trądzikową - może sprawdzić się stosowanie kwasów nieco częściej, np. trzy lub cztery razy w tygodniu.

Warto także podczas stosowania kwasów zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry. Świetnym rozwiązaniem będą kremy z ceramidami czy produkty z kwasem hialuronowym.

Zbyt częste używanie kwasów i brak nawilżenia może spowodować zaburzenie bariery hydrolipidowej. Wtedy cera będzie sucha i podrażniona, a więc osiągniemy odwrotny efekt do zamierzonego.

3. Jak dobrać odpowiedni kwas do rodzaju cery?

Jeśli nie wiesz jaki kwas wybrać dla siebie, poniżej znajdziesz kilka wskazówek. Czasami wydaje nam się, że mamy cerę tłustą czy suchą, a po wprowadzeniu pewnych zmian okazuje się, że jest inaczej. Przykładowo cera tłusta czy sucha może być efektem zaburzonej bariery hydrolipidowej.

Dodatkowo zmiana diety, picie większej ilości wody czy stosowanie kwasów omega-3 - może wpłynąć tak pozytywnie na skórę, że zmieni się ona w cerę normalną. Warto mieć to na uwadze, obserwować skórę, testować różne kwasy i rozwiązania.

Kwas glikolowy – najlepiej przenika przez naskórek. Będzie idealny do wszystkich typów cer, jednak przy cerze wrażliwej warto sięgnąć po niższe stężenie, np. w postaci toniku.

Kwas migdałowy – idealny do cer problematycznych, przetłuszczających się, z przebarwieniami, a także dla osób, którym zależy na poprawie jędrności i elastyczności skóry. Działa delikatniej niż kwas glikolowy.

Kwas laktobionowy – działa delikatnie, nawilża, złuszcza i łagodzi stany zapalne. Będzie idealny dla cer bardzo wrażliwych.

Kwas salicylowy – działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, jest często stosowany na zaskórniki i trądzik. Zmniejsza wydzielanie sebum i głęboko oczyszcza pory.

Kwas azelainowy – idealny dla osób z trądzikiem różowatym.

Kwas mlekowy – zwiększa nawilżenie, złuszcza i działa ujędrniająco. Bardzo delikatny kwas, będzie idealny nawet dla cer bardzo wrażliwych i atopowych.

4. Zalety i efekty stosowania kwasów

Jeszcze do niedawna produkty z kwasami były polecane tylko i wyłącznie osobom, które miały problem z cerą. Kwasy świetnie działają na zaskórniki, trądzik, niedoskonałości czy przebarwienia. Jednak ich właściwości jest znacznie więcej.

Regularnie stosowane działają przeciwstarzeniowo, ujędrniają skórę, a nawet zwiększają jej nawilżenie. Kwas azelainowy zmniejsza rumień i powstawanie stanów zapalnych przy trądziku różowatym. Kwasy poprawiają wygląd skóry, wyrównują koloryt i strukturę, a więc nadają się do każdego typu cery.

Swoją przygodę z kwasami warto rozpocząć od stosowania toniku, który będzie działał delikatniej. Nieco później można sięgnąć po jakieś serum czy krem. Pamiętaj, żeby obserwować swoją skórę i dopasowywać do niej odpowiednią pielęgnację. Pamiętaj także o używaniu kremu z filtrem SPF. Produkty ten należy aplikować na skórę przez cały rok. Przy regularnym używaniu kwasów jest to konieczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze