Trwa ładowanie...

Depilacja woskiem

Depilacja woskiem to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania owłosienia. Wiele innych metod depilacji jest mniej skutecznych niż depilacja woskiem, ponieważ usuwają one włos jedynie z powierzchni skóry, nie naruszając cebulki. Rozgrzany wosk dociera głęboko, więc jest w stanie usunąć włos wraz z korzeniem. Usunięcie owłosienia wraz z cebulkami powoduje, że odrastanie trwa długo, a włosy stają się coraz rzadsze i cieńsze.

spis treści

1. Jak wygląda depilacja woskiem?

Depilacja woskiem
Depilacja woskiem

Depilacja woskiem to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania owłosienia, ponieważ rozgrzany wosk

zobacz galerię

Zobacz film: "Epilacja wypiera depilację. Jej skuteczność jest znacznie większa"

Gorący wosk rozsmarowuje się na powierzchni ciała, po czym nakłada się na niego kawałek materiału lub papieru. Zabieg można wykonać bez użycia materiału, jeśli konsystencja wosku na to pozwala. Kiedy wosk zastygnie, napina się skórę i materiał jest szybko zdejmowany (w przeciwnym kierunku do wzrostu włosów). Depilacja woskiem w domu może też być skutecznym zabiegiem, jednak poleca się wykonanie depilacji u kosmetyczki, która wykona zabieg profesjonalnie. Włosy muszą być wyrywane pod kątem 40 stopni, natomiast materiał odpowiednio szybko oderwany, co nie należy do łatwych zadań, jeśli sama robisz depilację. W domu polecane są plastry z woskiem, chociaż najczęściej nie są one tak skuteczne jak depilacja u kosmetyczki, ponieważ plastry nie przykleją się do skóry równie dobrze jak wosk rozgrzany w gabinecie kosmetycznym. Jeśli jednak zdecydujesz się na wykonanie samodzielnej depilacji woskiem, pamiętaj o wykonaniu testu na małym fragmencie skóry, 48 godzin przed nałożeniem wosku na większe powierzchnie ciała. To da pewność, że nie wystąpi reakcja uczuleniowa.

2. Zalety i wady depilacji woskiem

Depilacja woskiem nie należy do szybkich i łatwych zabiegów. Jednak kiedy już uda się pozbyć nadmiaru owłosienia tą metodą, nogi pozostają gładkie na długi czas (od 3 do 6 tygodni). Kiedy kładziesz gorący wosk na ciało, przedostaje się on aż do mieszków włosowych i zastyga. Potem jednym, zdecydowanym ruchem usuwany jest cały włos. Tą metodą można usuwać owłosienie praktycznie z całego ciała: rąk, nóg, twarzy. Popularna jest także depilacja woskiem miejsc intymnych.

Oprócz licznych zalet, taka depilacja ma także następujące wady:

  • zabieg jest bolesny i może uszkodzić skórę, szczególnie w przypadku skóry wrażliwej,
  • aby usunąć włosy woskiem, muszą one osiągnąć długość przynajmniej 1 cm,
  • zabieg jest czasochłonny,
  • nawet jeśli depilacja okazała się nie w pełni skuteczna (nie wszystkie włosy zostały wyrwane), nie można powtarzać jej w krótkim odstępie czasu, co oznacza, że kobieta, by mieć idealnie gładką skórę, będzie musiała używać dodatkowo golarki,
  • nie jest łatwy do wykonania samodzielnie, a wizyta u kosmetyczki jest dość droga.

3. Depilacja woskiem wąsika

Wąsik jest szczególnie niepożądanym owłosieniem u kobiety, dlatego wiele z nich postanawia się go pozbyć jak najszybciej. Jeśli damski wąsik nie jest duży, można spróbować go wybielić, jednak nowy kolor nie zawsze dobrze ukryje nadmiar włosów. Inne popularne metody depilacji to wyrywanie pęsetą pojedynczych włosów, depilacja laserowa lub właśnie depilacja woskiem. Depilację woskiem wąsika można wykonać w domu, jednak najbardziej bezpieczna jest tego typu depilacja u kosmetyczki. Należy pamiętać, że skóra wokół ust jest wyjątkowo delikatna.

Lek. Iwona Radziejewska-Choma
Depilacja woskiem
Depilacja woskiem (Zdjęcie kobiety podczas zabiegu depilacji w gabinecie kosmetycznym / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.