Trwa ładowanie...

Makijaż permanentny - charakterystyka, cena, zalety, pielęgnacja, przeciwwskazania, powikłania, usuwanie

Makijaż permanentny zapewnia piękny wygląd o każdej porze dnia i nocy.
Makijaż permanentny zapewnia piękny wygląd o każdej porze dnia i nocy. (Zdjęcie autorstwa Thomas Ulrich / CC BY-SA 2.0)

Makijaż permanentny jest specjalistycznym zabiegiem kosmetycznym wykonywanym przez lingeristkę. Zabieg pozwala uzyskać odpowiedni kontur ust, uzyskać trwałą kreskę na powiekach lub stworzyć idealny wygląd naszych brwi. Makijaż permanentny stanowi doskonałę alternatywę dla osób, które nie lubią się malować. Jakie są przeciwwskazania do jego wykonania?

spis treści

1. Charakterystyka makijażu permanentnego

Makijaż permanentny nazywany jest inaczej zabiegiem linergistycznym. W trakcie zabiegu osoba specjalizująca się makijażu permanentnym używa specjalnego aplikatora oraz pigmentu. Zabieg lingeristyczny przypomina nieco wykonywanie tatuażu, ale wykonuje się go nie chemicznymi, ale naturalnymi (roślinnymi) barwnikami i wprowadza tylko pod powierzchniową warstwę skóry.

Wyróżnia się makijaż permanentny brwi, oczu i ust. Taki trwały makijaż pozwala skorygować nierówne kontury twarzy, asymetrię czy odbarwienia związane z bielactwem. Trwałość makijażu permanentnego zależy od typu oraz kolorytu skóry i może się utrzymywać od 3 do 5 lat. Jest to alternatywa dla osób, które nie mają czasu na codzienne, poranne malowanie się. Doskonale sprawdzi się również w przypadku pań, które w wyniku chemioterapii straciły brwi lub są uczulone na zwykłe produkty kosmetyczne do makijażu.

Zobacz film: "Makijaż permanentny"

Na jaki kolor makijażu decydują się klientki? Największym powodzeniem cieszy się kolor brązowo-czarny. Zadaniem namalowanych kresek jest podkreślenie koloru oczu. Właściwie dobrany odcień może stanowić kontrast dla oczu lub wydobyć głębię ich koloru.

Zwykle kolor tuszu użyty na dolnej powiece jest o odcień jaśniejszy niż ten na górnej. W zależności od wykonania, efekt makijażu powiek może być bardzo naturalny lub wyrazisty. Kreski na górnej i dolnej powiece nie powinny się stykać, ponieważ zmniejsza to optycznie oko.

Warto unikać również wydłużonej, „kociej” kreski na górnej powiece, zwłaszcza w pewnym wieku, gdy powieki mają tendencję do opadania. Makijaż permanentny nie jest, wbrew pozorom, zrobiony raz na zawsze. Efekt utrzymuje się zwykle do dwóch lat, następnie zabieg należy powtórzyć.

Makijaż permanentny powiek może ulec wyblaknięciu, jeśli przebywamy na intensywnym słońcu. Gdy zależy ci, aby efekty zabiegu zostały widoczne na dłużej, w upalne letnie dni noś okulary przeciwsłoneczne. Zanim zdecydujesz się na wykonanie zabiegu, weź pod uwagę nie cenę, a renomę salonu kosmetycznego. Staraj się znaleźć wykwalifikowaną lingeristkę z wieloletnim doświadczeniem, ukończonymi kursami czy uzyskanymi dyplomami. Nie bez znaczenia są w tym wypadku również opinie innych klientów.

2. Zalety makijażu permanentnego

Makijaż permanentny posiada bardzo wiele zalet. Jedną z nich jest to, że pozwala on wyrównać asymetrię konturu brwi lub konturu ust. Jest również niezwykle ciekawą alternatywą dla pań, które nie lubią się malować codziennie. Faktem jest, że makijaż nie pozostanie z nami na zawsze, daje jednak kilkuletnie efekty. Makijaż permanenty sprawia, że mamy pewność, iż efekty będą widoczne. Wspaniale sprawdza się również w przypadku wszystkich tych, którzy nie potrafią malować oczu czy ust. O pełnym i mozolnym wykonywaniu makijażu można zapomnieć na długie lata. Panie, które zdecydowały się na taki zabieg, mogą dopełnić go jedynie maskarą do rzęs czy różem do policzków. Wówczas, efekt będzie bardzo spektakularny.

3. Makijaż permanentny oka

Permanentna kreska na oku najczęściej jest czarna, by mogły pasować do każdej sytuacji, jednak w większości salonów można wybrać inny kolor - grafitowy lub brązowy, wszystko zależy od typu urody klientki.

Wiele kobiet narzeka, że po zabiegu kreski na powiekach nigdy nie są w tak intensywnym kolorze, jakby były wykonane eyelinerem, a ponadto bledną pod wpływem promieni słonecznych.

4. Makijaż permanentny brwi

Osoby, które decydują się na makijaż permanentny brwi często robią go nie tylko, aby zaoszczędzić czas, lecz także by poprawić naturalny kształt brwi. Często są one nierówne lub zbyt rzadkie, bądź pojawiają się prześwity.

Makijaż permanentny brwi pomaga uzupełnić wszelkie niedoskonałości i ubytki oraz sprawić, by łuki wyglądały na gęstsze i bardziej regularne. W tym przypadku dominujące kolory to odcienie szarości i brązu.

Po zabiegu brwi są opuchnięte i lekko zasiniaczone. Dobrze jest zakupić w aptece specjalny preparat, którym można smarować opuchliznę.

4.1. Metoda tatuażu kosmetycznego

Pierwsza, najbardziej popularna metoda wykonania brwi permanentnych to tatuaż kosmetyczny. W ramach tej metody makijażu stosuje się żel znieczulający, aby uśmierzyć ból.

Pigment nanoszony jest za pomocą cienkiej igły. Pod skórę łuku brwiowego aplikuje się ciemny tusz i dopasowuje się kontur łuku do wielkości oka i jego kształtu.

4.2. Metoda piórkowa

Druga, stosunkowo młoda jest metoda piórkowa. Opiera się ona na rekonstrukcji pojedynczych włosków. Jest mniej bolesna niż metoda tatuażu kosmetycznego. Jeśli nie podobają ci się rzadkie włoski brwi i chciałabyś je zagęścić ta metoda rekonstrukcji jest dobrym wyborem.

4.3. Metoda ombre

Trzecia metoda, jedna z obecnie najmodniejszych to cieniowanie brwi metodą ombre. To świetny sposób na uzyskanie naturalnego efektu. Dzięki tej metodzie brwi są delikatnie podkreślone.

Polega ona na pigmentowaniu kształtu łuku w taki sposób, aby wyglądał jak cieniowany. Brwi nie są jednolite, lecz do złudzenia przypominają te naturalne. U nasady podaje się barwnik jaśniejszy, ciemniejszy zaś na końcach.

Makijaż permanentny brwi tą metodą jest wykonywany w różnych wariantach i zależy od typu urody klientki. Nasycenie w poziomie jest doskonałe dla osób młodych, o mocnym typie kolorystycznym urody. Z kolei nasycenie w pionie to świetne rozwiązanie dla osób starszych, o regularnych i delikatnych rysach twarzy.

5. Makijaż permanentny ust

Makijaż permanentny ust opiera się na wprowadzeniu w głąb naskórka specjalnego barwnika. Podobnie, jak w przypadku innych rodzajów wstrzykuje się go za pomocą wibrującej igły.

Wykonanie makijażu rozpoczyna się od narysowania na skórze odpowiednich konturów, aby osoba przeprowadzająca zabieg i pacjentka mogły wspólnie dokonać korekty i wyboru najlepszego odcienia barwnika.

Makijaż permanentny pozwala na optyczne powiększenie ust i nadanie im odpowiedniej barwy. Celem makijażu trwałego jest nadanie ustom estetycznego wyglądu o każdej porze i podkreślenie ich naturalnego piękna.

Trwały makijaż ust wykonywany jest przy znieczuleniu dentystycznym, gdyż sam zabieg jest stosunkowo bolesny. Dobrze jest zakupić w aptece specjalną maść na opuchlizny, by minimalizować nieprzyjemny efekt zabiegu.

Skóra, która uległa złuszczeniu, może być smarowana także wazeliną, wtedy utrzymane będzie jej odpowiednie nawilżenie.

6. Ile trwa wykonanie makijażu permanentnego?

Wykonanie makijażu permanentnego trwa zwykle 1-2 godziny. Wprowadzenie pigmentu pod skórę wymaga dużej precyzji oraz skrupulatności. W pierwszej kolejności osoba wykonująca makijaż prowadzi z klientką rozmowę na temat jej oczekiwań, dokładnie wyjaśnia przebieg zabiegu.

W dalszej kolejności klientka podpisuje oświadczenie, że zgadza się na wykonanie zabiegu oraz wypełnia ankietę, która daje informacje o jej stanie zdrowia. Na podstawie tego dokumentu podejmowana jest decyzja, czy można wykonać zabieg.

Zabieg zaczyna się od podania na łuk brwiowy lub usta znieczulenia, do którego używany jest płyn z lidokainą. Aby zaczął działać, musimy zaczekać około 20 minut. W tym czasie przygotowywane są narzędzia do wykonania makijażu permanentnego.

Następnie narysowany zostaje nowy kształt brwi, ust lub kreska na oku. Musi on być bardzo precyzyjny i uwzględniać zarówno możliwości, jak i życzenia klientki. Kosmetyczka zwykle sugeruje odpowiedni kształt, po czym po ustaleniu szczegółów rysuje go na skórze specjalną kredką kosmetyczną.

Może do tego użyć też nici nasączonej tuszem, która odbija na twarzy linie w odpowiednich miejscach. Oprócz kształtu wybierany jest również kolor tuszu, najlepiej identyczny z naturalnym lub trochę ciemniejszy, w celu mocniejszego podkreślenia.

Następnie kosmetyczka rysuje kontur brwi, ust lub kreskę na oku. Na samym końcu nacięcia lub nakłucia są wypełniane barwnikiem. W ciągu kilku dni od wykonania trwały makijaż ulega rozjaśnieniu, dlatego niezbędne jest jego uzupełnienie.

7. Gdzie wykonać makijaż permanentny?

Wiele kobiet zastanawia się, gdzie wykonać makijaż permanentny. Przy wyborze gabinetu najlepiej kierować się opiniami pacjentów, którzy skorzystali z zabiegów. Ważne jest również to, aby osoba wykonująca zabieg miała za sobą szereg szkoleń, dzięki którym usługa zostanie wykonana na najwyższym poziomie.

Profesjonalistę poznamy po kilku szczegółach. Przede wszystkim przed zabiegiem opowie o tym, jak będzie on przebiegał, rozwieje wszelkie wątpliwości, wyjaśni niejasności oraz zapyta o stan zdrowia. Po zabiegu udzieli nam również dokładnych wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry. Jeśli mamy wątpliwości co do miejsca, w którym zamierzamy wykonać makijaż permanentny, koniecznie udajmy się na rozmowę z lingeristką. Szczegółowa rozmowa pozwoli nam stwierdzić, czy jest to odpowiedni salon, czy może raczej warto zdecydować się na inne miejsce.

8. Cena makijażu permanentnego

 • cena makijażu permanentnego brwi - 800-1400 złotych,
 • cena makijażu permanentnego ust - od 800 złotych za sam kontur do 1400 złotych za cieniowanie lub całościowe wypełnienie,
 • cena makijażu permanentnego oczu - 450-600 złotych.

Ewentualne poprawki zwykle są wliczone w cenę lub ich koszt to 30 do 60 procent wartości makijażu. Nie jest to tani zabieg, lecz jeśli zostanie dobrze wykonany, można będzie cieszyć się jego efektami przez lata. Oczywiście zaoszczędzimy również na kosmetykach do makijażu, które staną się zbędne.

Zobacz także:

9. Czy makijaż permanentny boli?

Każdy ma indywidualny próg bólu, więc trudno jednoznacznie stwierdzić, czy makijaż permanentny jest bolesny. Zdaniem bardzo wielu kobiet zabieg lingeristyczny jest bolesny, co stanowi największy minus tej usługi. Warto jednak pamiętać, że każdy z nas ma inny próg bólu - dla jednej osoby zabieg będzie delikatnie bolesny, dla drugiej z kolei nie do wytrzymania.

Zwykle przed wykonaniem makijażu permanentnego stosuje się żele i maści znieczulające, które mają za zadanie zmniejszyć dyskomfort. Do makijażu ust stosuje się także znieczulenie stomatologiczne, jednak może je wykonać jedynie lekarz. Bolesny może być zabieg na oczach i ustach, na brwiach zaś jest po prostu mało przyjemny.

10. Wskazania do makijażu permanentnego

Wskazania do wykonania makijażu permanentnego:

 • niewiele czasu na codzienne staranne wykonywanie makijażu,
 • brak zdolności w wykonywaniu makijażu,
 • chęć pięknego wyglądu o każdej porze,
 • słaby wzrok,
 • noszenie okularów lub soczewek kontaktowych,
 • cienkie brwi i słabe rzęsy,
 • brak brwi lub rzęs.
Na czym polega makijaż permanentny?
Na czym polega makijaż permanentny?

Wiele kobiet nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez zrobienia makijażu. Większość pań, mimo porannego

zobacz galerię

11. Przeciwwskazania do makijażu permanentnego

Przeciwwskazaniami do makijażu permanentnego są:

 • cukrzyca,
 • choroba nowotworowa,
 • łuszczyca,
 • opryszczka,
 • ciąża,
 • infekcja wirusowa,
 • zakażenie wirusem HCV
 • zakażenie wirusem HIV,
 • przyjmowanie leków sterydowych,
 • infekcja lub choroby oczu,
 • przedłużane lub zagęszczane rzęsy (należy je wcześniej zdjąć),
 • używanie preparatu na porost rzęs (na miesiąc przed zabiegiem powinno się go odstawić).

12. Jak się przygotować do makijażu permanentnego?

Zalecenia są oczywiście różne i zależą od tego, jaka część twarzy będzie poddawana zabiegowi. Ważne aby cztery tygodnie przed makijażem oczu nie wykonywać henny rzęs. Jeśli mamy wrażliwe oczy, można zastosować krople homeopatyczne z arniki. Jeżeli nosimy soczewki kontaktowe, w dniu zabiegu nie powinniśmy ich zakładać.

Cztery tygodnie przed makijażem brwi nie należy wykonywać henny, na dwa tygodnie wcześniej nie regulować brwi. Dodatkowo dzień wcześniej można delikatnie złuścić skórę peelingiem.

Trzy dni przed makijażem ust należy rozpocząć profilaktycznie przyjmowanie preparatu antywirusowego Heviran. Zaleca się go przyjmować także 3 dni po zabiegu. Warto pomyśleć o tym już wcześniej, gdyż preparat jest przepisywany przez lekarza i należy zakupić go w aptece

Ponadto 24 godziny przed zabiegiem makijażu permanentnego nie należy:

 • spożywać napojów alkoholowych,
 • zażywać aspiryny,
 • opalać się.
Makijaż permanentny oczu
Makijaż permanentny oczu

Makijaż permanentny polega na wprowadzeniu pod skórę odpowiednich pigmentów, stosowany głównie w okolicach

zobacz galerię

13. Pielęgnacja skóry przed zabiegiem

Na dwa tygodnie przed wykonaniem makijażu permanentnego nie powinno się opalać skóry. Zabronione jest również stosowowanie środków głęboko złuszczających skórę (np. kwasów, retinolu). Specjaliści zalecają również unikanie środków, które mogłyby podrażnić skórę. W dniu wykonaniu zabiegu nasza skóra powinna być w dobrej formie. Zarówno w dniu poprzedzającym zabieg, jak i w dniu wykonaniu zabiegu nie wolno spożywać napojów alkoholowych!

14. Pielęgnacja skóry po makijażu permanentnym

Dbanie o skórę kilka dni przed wykonaniem zabiegu jest bardzo ważne, ale jeszcze ważniejsza jest pielęgnacja skóry po zabiegu lingeristycznym. Jak należy dbać o swoją skórę w tym czasie?

 • dwa dni po zabiegu skóra zaczyna się złuszczać, należy wtedy stosować kremy nawilżające,
 • przez kilka dni od zabiegu nie można myć twarzy wodą ani mydłem,
 • twarz można myć tylko i wyłącznie środkiem, który zaleci kosmetyczka,
 • zawsze przed wyjściem z domu należy smarować brwi lub usta kremem zawierającym filtr przeciwsłoneczny,
 • przez pierwsze siedem dni dobrze jest unikać basenu i sauny,
 • przez tydzień po zabiegu nie wolno dotykać ani malować kosmetykami miejsc, gdzie został wykonany makijaż permanentny,
 • nie zaleca się wysiłu fizycznego, aby nie spocić się na twarzy,
 • pod żadnym pozorem skóry nie wolno drapać miejsc, które zostały zabarwione. W przeciwnym razie może dojść do poważnych uszkodzeń makijażu permanentnego.

Zaraz po wykonaniu makijażu permanentnego kobiety mogą czuć się niekomfortowo, z tego względu, że efekt może być zbyt wyrazisty. Nie należy się tym martwić, do 5 dni po zabiegu efekt blednie nawet o połowę. Jeśli zabiegowi poddawane były usta lub brwi, należy je regularnie natłuszczać.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

15. Powikłania po makijażu permanentnym

Po wykonaniu makijażu permanentnego, jak po każdym innym zabiegu, mogą wystąpić powikłania. Do natychmiastowych zaliczamy:

 • strup,
 • obrzęk,
 • wynaczynienie krwi,
 • obrzęk.

Dolegliwości te mogą utrzymywać się 2-3 dni. Ponadto 7 dni od zabiegu może pojawić się opryszczka oraz infekcje innego rodzaju. Opryszczka może spowodować wyłuszczanie się barwnika.

Do późnych powikłań zaliczamy infekcje, takie jak:

 • WZW C,
 • HIV,
 • WZW B,
 • brodawki wirusowe,
 • kiła,
 • gruźlica.

Może się również pojawić alergia kontaktowa na barwnik do sześciu tygodni po zabiegu lub dojść do reakcji fitotoksycznych (przede wszystkim na siarczan kadmu).

16. Jak rozpoznać źle wykonany makijaż permanentny?

Źle wykonany makijaż permanentny może spowodować rozmywanie pigmentu lub jego złuszczanie. Zazwyczaj jest to zauważalne po upływie kilku tygodni lub miesięcy od wykonania zabiegu.

Inne powikłania mogą być spowodowane korzystaniem przez kosmetyczkę z urządzeń lub barwników złej jakości. Wówczas barwnik w skórze przyjmie inny kolor, niż był planowany, np. kontur ust może być fioletowy lub brwi mogą być zielone.

17. Metody usuwania makijażu permanentnego

17.1. Peeling i dermabrazja

Dawniej tatuaże oraz makijaż permanentny usuwano za pomocą peelingów i dermabrazji. Działało to na zasadzie głębokiego złuszczania kilku warstw skóry właściwej. Niestety, tego typu metody niosą ze sobą wiele powikłań oraz są bolesne.

Po zabiegu jest bardzo długi czas rekonwalescencji, a skóra po takim usuwaniu makijażu permanentnego nie pozostaje w dobrej kondycji. Bardzo często w tych miejscach pojawiają się przebarwienia, a nawet blizny.

Wskazówki, jak wykonać bardzo trwały makijaż
Wskazówki, jak wykonać bardzo trwały makijaż [10 zdjęć]

Każda kobieta dąży do tego, aby uzyskać jak najtrwalszy makijaż, który wytrzyma na twarzy wiele godzin.

zobacz galerię

17.2. Laser Q-Switch

Najskuteczniejszą metodą usuwania makijażu permanentnego jest zabieg laserem typu Q-Switch. Należy pamiętać, aby 24 godziny przed planowanym zabiegiem nie myć miejsca, które ma zostać poddane zabiegowi.

Jego mechanizm polega na podgrzewaniu barwnika umiejscowionego w skórze, po czym dochodzi do rozbicia komórek, w których umieszczony jest barwnik. Rozbity pigment zostaje pochłonięty przez makrofagi, a to co pozostanie migruje do powierzchni naskórka.

Aby uzyskać zadowalający efekt tą metodą potrzeba kilku zabiegów. Liczba zależy od koloru makijażu, wielkości, głębokości, w jakiej został osadzony pigment oraz odcienia skóry.

Skóra jest wygojona po około 3 tygodniach od wykonania ostatniego zabiegu usuwania makijażu permanentnego. Do tego czasu nie należy korzystać z sauny, solarium i basenu. Skóra po około 2-3 tygodniach od zabiegu może się łuszczyć, co może wywoływać swędzenie.

Zobacz także:

18. Przeciwwskazania do usuwania makijażu permanentnego

 • cukrzyca,
 • ciąża,
 • hemofilia,
 • chemioterapia,
 • rozrusznik serca,
 • choroby skóry,
 • przeziębienie,
 • skłonność do infekcji,
 • zmiany skórne (wirusowe, bakteryjne),
 • intensywna opalenizna,
 • skłonność do powstawania przebarwień i bliznowaceń,
 • obniżona odporność,
 • wirus HIV,
 • problemy z krzepliwością krwi,
 • przyjmowanie leków psychotropowych, fotouczulających, sterydów.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze