Makijaż permanentny ust, brwi i oczu - dla kogo, cena, przeciwwskazania

Makijaż permanentny jest formą tatuażu, ale wykonuje się go nie chemicznymi, ale naturalnymi (roślinnymi) barwnikami i wprowadza tylko pod powierzchniową warstwę skóry. Wyróżnia się makijaż permanentny brwi, oczu i ust. Taki trwały makijaż pozwala skorygować nierówne kontury twarzy, asymetrię czy odbarwienia związane z bielactwem. Trwałość makijażu permanentnego zależy od typu oraz kolorytu skóry i może się utrzymywać od 3 do 5 lat. Jest to alternatywa dla osób, które nie mają czasu na codzienne wykonywanie starannego makijażu.

Zobacz film: "Makijaż permanentny"

spis treści

1. Historia makijażu permanentnego

Makijaż permanentny nie jest nowoczesnym wymysłem. Od zarania dziejów ludzie wkładają wiele wysiłku w ozdabianie swego ciała, na wiele różnych sposobów.

Kiedy przestała wystarczać biżuteria nakładana, zaczęto dziurawić swoje uszy, policzki i nosy, by ją połączyć z ciałem w sposób trwały. Malowano skórę farbami, po czym wymyślono tatuaż.

Prym wiedli w tym Chińczycy. Dwa tysiące lat temu używali do tego pręcików bambusowych, zakończonych igłą do zszywania jedwabiu.

Była ona przymocowana do tego pręcika wełnianą nitką, która była jednocześnie zbiorniczkiem na barwnik roślinnego pochodzenia. Zdecydowanymi, krótki ruchami wtłaczano go pod skórę, uważając aby nie przekroczyć linii naskórka.

Tak mniej więcej wyglądają początki makijażu permanentnego. W sposobie wykonania przypomina on tatuaż. Jednak różnica polega na sposobie "nakładania" barwnika. W przypadku tatuażu barwnik wprowadza się wielokrotnymi nakłuciami skóry. W przypadku makijażu permanentnego wprowadzany jest szybko wirującą igłą.

Na czym polega makijaż permanentny?
Na czym polega makijaż permanentny?

Wiele kobiet nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez zrobienia makijażu. Większość pań, mimo porannego...

zobacz galerię

2. Dla kogo jest makijaż permanentny

Istnieje pewna grupa osób, dla których szczególnie polecany jest makijaż permanentny. Są to osoby, które:

 • mają niewiele czasu na codzienne staranne wykonywanie makijażu
 • nie malują się wcale (np. sportowcy), ale chcieliby dobrze wyglądać
 • mają słaby wzrok, noszą okulary i soczewki kontaktowe
 • mają cienkie brwi i słabe rzęsy lub nie mają ich wcale, np. po chemioterapii

Zanim zdecydujesz się na wykonanie makijażu trwałego, musisz rozważyć wszystkie wady i zalety tego zabiegu. Choć makijaż permanentny jest zabiegiem odwracalnym, to jego efekt utrzymuje się przez kilka lat, a samo wykonanie wiąże się z odczuwaniem bólu.

3. Gdzie wykonać makijaż permanentny

Przy wyborze gabinetu najlepiej kierować się opiniami pacjentów, którzy skorzystali z zabiegów. Ważne jest również to, aby osoba wykonująca zabieg miała za sobą szereg szkoleń, dzięki którym usługa zostanie wykonana na najwyższym poziomie.

Profesjonalistę poznamy po kilku szczegółach. Przede wszystkim przed zabiegiem opowie o tym, jak będzie on przebiegał, rozwieje wszelkie wątpliwości, wyjaśni niejasności oraz zapyta o stan zdrowia.

4. Cena makijażu permanentnego

Koszt makijażu permanentnego zależy od salonu kosmetycznego lub gabinetu, w którym wykonujemy zabieg, i rodzaju makijażu.

 • cena makijażu permanentnego brwi - 800-1400 złotych
 • cena makijażu permanentnego ust - ceny wahają się od 800 złotych za sam kontur do 1400 złotych za cieniowanie lub całościowe wypełnienie
 • cena makijażu permanentnego oczu (kreska na powiece) - można ją wykonać w cenie 450-600 złotych (dolne lub górne, jeśli wykonujemy na obydwu, zwykle jest taniej)

Ewentualne poprawki zwykle są wliczone w cenę lub ich koszt to 30 do 60 proc. wartości makijażu.

Nie jest to tani zabieg, lecz jeśli zostanie dobrze wykonany, można będzie cieszyć się jego efektami przez lata. Oczywiście zaoszczędzimy również na kosmetykach do makijażu, które staną się zbędne.

Zobacz także:

5. Czy makijaż permanentny boli

Każdy ma indywidualny próg bólu, więc trudno jednoznacznie stwierdzić, czy makijaż permanentny jest bolesny. Zwykle przed przystąpieniem do jego wykonywania, stosuje się żele i maści znieczulające, które mają za zadanie zmniejszyć dyskomfort. Do makijażu ust stosuje się także znieczulenie stomatologiczne, jednak może wykonać jedynie lekarz.

Bolesny może być zabieg na oczach i ustach, na brwiach zaś jest po prostu mało przyjemny, jednak raczej nie można go nazwać bolesnym.

Makijaż permanentny ust, brwi i oczu - dla kogo, cena, przeciwwskazania
Makijaż permanentny ust, brwi i oczu - dla kogo, cena, przeciwwskazania (Zdjęcie autorstwa Thomas Ulrich / CC BY-SA 2.0)

Zabiegi wykonywane są przez dyplomowaną i wykwalifikowaną linergistkę. Oprócz doświadczenia, powinna mieć również zdolności plastyczne. Osoba z doświadczeniem wykonuje taki zabieg bezpiecznie i precyzyjnie.

6. Ile trwa wykonanie makijażu permanentnego

Wykonanie makijażu permanentnego trwa zwykle od 1 godziny do 2. Wprowadzenie pigmentu pod skórę wymaga dużej precyzji oraz skrupulatności.

 • w pierwszej kolejności osoba wykonująca makijaż permanentny prowadzi z klientką rozmowę na temat jej oczekiwań. Pyta ją, jaki efekt chciałaby uzyskać i czego się może spodziewać
 • w dalszej kolejności klientka podpisuje oświadczenie, że zgadza się na wykonanie zabiegu, oraz wypełnia ankietę, która da informacje o jej stanie zdrowia. Na podstawie tego dokumentu podejmowana jest decyzja, czy można wykonać zabieg
 • zabieg zaczyna się od podania na łuk brwiowy lub usta znieczulenia, do którego używany jest płyn z lidokainą. Aby zaczął działać, musimy zaczekać około 20 minut. W tym czasie przygotowywane są narzędzia do wykonania makijażu permanentnego
 • następnie narysowany zostaje nowy kształt brwi, ust lub kreska na oku. Musi on być bardzo precyzyjny i uwzględniać zarówno możliwości, jak i życzenia klientki. Kosmetyczka zwykle sugeruje odpowiedni kształt, po czym po ustaleniu szczegółów rysuje go na skórze specjalną kredką kosmetyczną. Może do tego użyć też nici nasączonej tuszem, która odbija na twarzy linie w odpowiednich miejscach
 • prócz kształtu brwi, ust lub kreski na oku wybierany jest również kolor tuszu, najlepiej identyczny z naturalnym lub trochę ciemniejszy, w celu mocniejszego podkreślenia. Ważne, aby nie był zbyt ciemny, ponieważ nie można go już później rozjaśnić
 • po zakończeniu przygotowań, kosmetyczka rysuje brwi, kontur ust lub kreskę na oku
 • na samym końcu nacięcia lub nakłucia wypełniane są barwnikiem

W ciągu kilku dni od wykonania trwały makijaż ulega rozjaśnieniu, dlatego niezbędne jest jego uzupełnienie.

7. Jak się przygotować do makijażu permanentnego

Zalecenia są oczywiście różne i zależą od tego, jaka część twarzy będzie poddawana zabiegowi. Ważne aby:

 • przed makijażem oczu - cztery tygodnie przed zabiegiem nie należy wykonywać henny rzęs. Jeśli mamy wrażliwe oczy, można zastosować krople homeopatyczne z arniki. Jeżeli nosimy soczewki kontaktowe, w dniu zabiegu nie powinniśmy ich zakładać
 • przed makijażem brwi - cztery tygodnie przez zabiegiem nie należy wykonywać henny, na dwa tygodnie wcześniej nie regulować brwi. Dodatkowo dzień wcześniej można delikatnie złuścić skórę peelingiem
 • przed makijażem ust - na 3 dni przed zabiegiem należy rozpocząć profilaktycznie przyjmowanie preparatu antywirusowego Heviran. Zaleca się go przyjmować także 3 dni po zabiegu. Warto pomyśleć o tym już wcześniej, gdyż preparat jest przepisywany przez lekarza i należy zakupić go w aptece

Ponadto 24 godziny przed zabiegiem makijażu permanentnego nie należy:

 • spożywać napojów alkoholowych
 • zażywać aspiryny
 • opalać się
Makijaż permanentny oczu
Makijaż permanentny oczu

Makijaż permanentny polega na wprowadzeniu pod skórę odpowiednich pigmentów, stosowany głównie w okolicach...

zobacz galerię

8. Przeciwwskazania do makijażu permanentnego

 • cukrzyca
 • choroba nowotworowa
 • łuszczyca
 • ciąża
 • infekcja wirusowa
 • przyjmowanie leków sterydowych
 • infekcja lub choroby oczu
 • przedłużane lub zagęszczane rzęsy (należy je wcześniej zdjąć)
 • używanie preparatu na porost rzęs (na miesiąc przed zabiegiem powinno się go odstawić)

Przed wykonaniem zabiegu należy wypełnić dokumenty na temat naszego stanu zdrowia, przebytych chorób, przyjmowanych leków oraz zabiegów medycznych. Po otrzymaniu takich informacji linergistka podejmuje decyzje o ewentualnym wykonaniu zabiegu.

9. Makijaż permanentny oka (kreska na oku)

Permanentna kreska na oku najczęściej jest czarna, by mogły pasować do każdej sytuacji, jednak w większości salonów można wybrać inny kolor - grafitowy lub brązowy. Wszystko zależy od typu urody klientki.

Wiele kobiet narzeka, że po zabiegu kreski na powiekach nigdy nie są w tak intensywnym kolorze, jakby były wykonane eyelinerem, a ponadto bledną pod wpływem promieni słonecznych.

Niestety, wykonanie makijażu permanentnego oka jest stosunkowo bolesne, po samym zaś zabiegu oczy wyglądają jakbyś była niewyspana albo zapłakana.

10. Makijaż permanentny brwi

Osoby, które decydują się na makijaż permanentny brwi, często robią go nie tylko, aby zaoszczędzić czas, lecz także by poprawić naturalny kształt brwi. Często są one nierówne lub zbyt rzadkie, bądź pojawiają się prześwity.

Makijaż permanentny brwi pomaga uzupełnić wszelkie niedoskonałości i ubytki oraz sprawić, by łuki brwiowe wyglądały na gęstsze i bardziej regularne.

W przypadku makijażu permanentnego brwi dominującymi kolorami są odcienie szarości i brązu. Po zabiegu brwi są opuchnięte i lekko zasiniaczone. Dobrze jest zakupić w aptece specjalny preparat, którym można smarować opuchliznę.

Istnieją trzy metody wykonywania makijażu permanentnego brwi.

10.1. Brwi metodą tatuażu kosmetycznego

Pierwsza, najbardziej popularna metoda wykonania brwi permanentnych, to tatuaż kosmetyczny. W ramach tej metody makijażu permanentnego brwi stosuje się żel znieczulający, aby uśmierzyć ból. Pigment nanoszony jest tak, jak w przypadku wykonywania tatuażu – za pomocą cienkiej igły. Pod skórę łuku brwiowego aplikuje się ciemny tusz i dopasowuje się kontur łuku do wielkości oka i jego kształtu

10.2. Brwi metodą piórkową

Druga, stosunkowo młoda, jest metoda piórkowa. Opiera się ona na rekonstrukcji pojedynczych włosków. Jest mniej bolesna niż metoda tatuażu kosmetycznego. Jeśli nie podobają ci się rzadkie włoski brwi i chciałabyś je zagęścić, uwydatnić, ta metoda rekonstrukcji włosków jest jak najbardziej pomocna.

10.3. Brwi metodą ombre

Trzecia metoda, jedna z obecnie najmodniejszych, to cieniowanie brwi metodą ombre. To świetny sposób na uzyskanie naturalnego efektu. Dzięki tej metodzie brwi są delikatnie podkreślone. Polega ona na pigmentowaniu kształtu łuku w taki sposób, aby wyglądał jak cieniowany. Brwi nie są jednolite, lecz do złudzenia przypominają te naturalne. U nasady podaje się barwnik jaśniejszy, ciemniejszy zaś na końcach.

Makijaż permanentny brwi tą metodą jest wykonywany w różnych wariantach i zależy od typu urody klientki. Nasycenie w poziomie jest doskonałe dla osób młodych, o mocnym typie kolorystycznym urody. Z kolei nasycenie w pionie to świetne rozwiązanie dla osób starszych, o regularnych i delikatnych rysach twarzy.

11. Makijaż permanentny ust

Makijaż permanentny ust opiera się na wprowadzeniu w głąb naskórka specjalnego barwnika. Podobnie, jak w przypadku innych rodzajów makijażu trwałego, także i w tym przypadku wstrzykuje się go za pomocą wibrującej igły.

Wykonanie permanentnego makijażu ust rozpoczyna się od narysowania na skórze odpowiednich konturów, aby osoba przeprowadzająca zabieg – lingeristka i pacjentka mogły wspólnie dokonać korekty i wyboru najlepszego odcienia barwnika. Makijaż permanentny ust pozwala na optyczne powiększenie ust, nadanie im odpowiedniej barwy, wykonanie korekty przebarwień skóry.

Celem makijażu trwałego jest nadanie ustom estetycznego wyglądu o każdej porze i podkreślenie ich naturalnego piękna. Trwały makijaż ust wykonywany jest przy znieczuleniu dentystycznym, gdyż sam zabieg jest stosunkowo bolesny.

Ponadto, podobnie jak przy makijażu permanentnym oka, usta są opuchnięcie i wyglądają podobnie jak po uderzeniu. Dlatego też dobrze jest zakupić w aptece specjalną maść na opuchlizny, by minimalizować nieprzyjemny efekt zabiegu.

Skóra, która uległa złuszczeniu, może być smarowana także wazeliną, wtedy utrzymane będzie jej odpowiednie nawilżenie.

12. Pielęgnacja skóry po makijażu permanentnym

 • dwa dni po zabiegu skóra zaczyna się złuszczać. Należy wtedy stosować kremy nawilżające
 • przez kilka dni od zabiegu nie można myć twarzy wodą ani mydłem. Zaleca się używać mleczko i tonik
 • zawsze przed wyjściem z domu należy smarować (delikatnie) brwi lub usta kremem zawierającym filtr przeciwsłoneczny. Promieni słonecznych należy się wystrzegać przez 6 tygodni od zabiegu
 • przez pierwsze siedem dni dobrze jest unikać basenu i sauny
 • przez tydzień po zabiegu nie wolno dotykać ani malować kosmetykami miejsc, gdzie został wykonany makijaż permanentny
 • nie zaleca się wysiłu fizycznego, aby nie spocić się na twarzy

Rekomendowane przez naszych ekspertów

13. Powikłania po makijażu permanentnym

Po wykonaniu makijażu permanentnego, jak po każdym innym zabiegu, mogą wystąpić powikłania. Do natychmiastowych zaliczamy:

 • strup
 • obrzęk
 • wynaczynienie krwi
 • obrzęk

Dolegliwości te mogą utrzymywać się 2-3 dni. Ponadto 7 dni od zabiegu może pojawić się opryszczka oraz infekcje innego rodzaju. Opryszczka może spowodować wyłuszczanie się barwnika.

Do późnych powikłań zaliczamy infekcje, takie jak:

 • WZW C
 • HIV
 • WZW B
 • brodawki wirusowe
 • kiła
 • gruźlica

Może się również pojawić alergia kontaktowa na barwnik (może pojawić się do sześciu tygodni po zabiegu) lub dojść do reakcji fitotoksycznych (przede wszystkim na siarczan kadmu).

14. Jak rozpoznać źle wykonany makijaż permanentny

Źle wykonany makijaż permanentny może spowodować rozmywanie pigmentu, co oznacza przemieszczanie się barwnika poza miejsce wprowadzenia.

Jeżeli makijaż ten jest niepoprawnie wykonany (np. został zbyt płytko wprowadzony barwnik - na głębokość mniejszą niż 1 mm), pigment może się złuszczać, powodując wyciskanie pigmentu.

Takie powikłanie może się pojawić do 2 tygodni od zabiegu. Jeżeli barwnik został wprowadzony zbyt głęboko, powyżej 2 mm, pigment może się przesuwać.

To powikłanie może mieć miejsce w czasie 2-3 miesięcy od zabiegu.

Inne powikłania mogą być spowodowane urządzeniami złej jakości lub kiepskich barwników użytych do zabiegu. Może to spowodować, że barwnik w skórze przyjmie inny kolor, niż był planowany, np. kontur ust może być fioletowy lub brwi mogą być zielone.

15. Czy makijaż permanentny można usunąć

Makijaż permanentny można spróbować usunąć. Aby to zrobić, można skorzystać ze specjalnych preparatów złuszczających naskórek lub mikrodermabrazji.

Możliwe jest to również za pomocą peelingu oraz laseru Q switch, który jest najskuteczniejszą metodą.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.