Trwa ładowanie...

Sporty wodne - zasady, rodzaje, zalety

Sporty wodne najlepiej uprawiać latem lub wczesną jesienią, szczególnie jeśli chcemy uprawiać je na świeżym powietrzu. Do sportów tych zalicza się m.in.: pływanie, żeglarstwo, kajakarstwo, aqua aerobik, nurkowanie, surfing – i tylko pływanie oraz aqua aerobik można uprawiać na krytym basenie. Czego jeszcze warto dowiedzieć się o sportach wodnych i jakie wynikają korzyści z ich uprawiania?

Zobacz film: "Sporty wodne w Polsce"

spis treści

1. Sporty wodne - zasady

Każdy sport wodny rządzi się swoimi prawami. Inna technika dotyczy stylów pływania, a inna żeglarstwa. Większość sportów wodnych jest drogą inwestycją. Stosunkową niedrogie sporty wodne to: pływanie i aqua aerobic.

Sezon na sporty wodne jest, wtedy kiedy jest ładna i ciepła pogoda (zwłaszcza wiosna i lato), jednak coraz częściej zdarzają się wyjątki od reguły. Jeżeli ciągnie nas do uprawiania sportów wodnych, to należy dokładnie zapoznać się z ich zasadami. Można w tym celu wybrać się na jeden trening poobserwować oraz popytać trenera o cechy i zasady interesującego nas sportu wodnego.

Sporty wodne są o tyle ciekawe, że mogą uprawiać je nawet osoby otyłe, a także dzieci, oczywiście nie wszystkie, ale większość z nich jak najbardziej.

2. Sporty wodne - rodzaje

Siła wyporu wody pozornie zmniejsza ciężar ciała, dlatego pływanie jest odpowiednią formą aktywności ruchowej nawet dla osób otyłych. Ciśnienie hydrostatyczne minimalizuje pracę mięśni, umożliwia dłuższe wykonywanie ruchów oraz odciąża stawy i kręgosłup.

Kilka rodzajów sportów wodnych.

  • Żeglarstwo - jest to rodzaj sportu rekreacyjnego. Żeglarstwo uprawia się na jednostkach pływających napędzanych siłą wiatru za pośrednictwem żagli. Do uprawiania tego sportu wodnego użyć więc można żaglówki, żaglowca lub jachtu. Co więcej, jedną z odmian żeglarstwa jest windsurfing.
  • Windsurfing - uprawiany jest przy użyciu deski i przymocowanego do niej pędnika żaglowego. Ten sport wodny narodził się w Kalifornii. Właściwe pływanie na desce windsurfingowej umożliwia wykonywanie takich manewrów, jak hals czy zwrot, przy znacznej prędkości do 30 węzłów.
  • Nurkowanie - ten sport polega na przebywaniu pod wodą przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu lub na tzw. zatrzymanym oddechu. Podstawowy sprzęt nurkowy to maska, fajka i płetwy – zestaw umożliwiający tzw. snorkeling. Nurkowanie w bardziej egzotycznych miejscach zapewnia wspaniałe widoki i obcowanie ze światem podwodnym.
  • Aqua aerobic – jest to forma sportu wodnego, którą można uprawiać przez cały rok na krytym basenie. Ta odmiana sportu wodnego charakteryzuje się wykonywaniem aerobiku pod wodą. W wodzie ciężej jest nam wykonywać ćwiczenia, dlatego ten sport spala więcej kalorii niż na lądzie.

  • Flyboarding - jest ekstremalnym sportem wodnym wymyślonym stosunkowo niedawno. Polega na wznoszeniu się ponad powierzchnię wody, wykonując na specjalnym urządzeniu różnego rodzaju akrobacje. Jest to wymagający rodzaj sportu wodnego, gdyż bardzo ciężko jest utrzymać się ponad powierzchnią wody. Woda pozytywnie wpływa na organizm regularnie pita, ale bardzo wpływa także jeżeli się w niej ćwiczy.

  • Kajakarstwo - kiedyś kajaki służyły jak transport dzisiaj to rodzaj popularnego sportu wodnego. Kajakarstwo polega na wiosłowaniu wiosłem, tym samym odpychając kajak, w którym usadowiony jest ćwiczący. Ten rodzaj sportu wodnego można uprawiać indywidualnie, w parach lub grupach czteroosobowych. Ten sport jest dyscypliną olimpijską.

Sporty wodne cieszą się popularnością zwłaszcza w tych krajach, gdzie wysoko temperatura utrzymują się przez większość roku. W Polsce sporty wodne cieszą się największym zainteresowaniem w miesiącach letnich, jednak zimą zawsze można wybrać się na zajęcia na basen.

3. Sporty wodne - zalety

Sporty wodne rozwijają wytrzymałość i ujędrniają skórę. Pływanie i zabawa w basenie korzystnie oddziałują na organizm człowieka. Relaksują fizycznie i psychicznie, zmniejszają napięcie mięśniowe, stanowią profilaktykę skrzywień kręgosłupa i wad postawy oraz podnoszą ogólną odporność.

Sporty wodne doskonale modelują sylwetkę, mięśnie stają się mocniejsze i widoczne, a spalanie kalorii odbywa się bardzo szybko. Efekty uprawiania sportów wodnych będą widoczne bardzo szybko. Dzięki sportom wodnym mamy możliwość spędzania czasu na powietrzu, a co za tym idzie, organizm staje się bardziej dotleniony, a mózg pracuje sprawniej. Sport wypływa bardzo korzystnie na ciało i umysł, dlatego wybierzmy dowolną formę aktywności.

Mgr Anna Bocheńska
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.