Trwa ładowanie...

Wyciąg z kory wierzby – właściwości, działanie i bezpieczeństwo

Avatar placeholder
23.02.2024 13:22
Wyciąg z kory wierzby posiada właściwości łagodzące, przeciwzapalne i przeciwutleniające.
Wyciąg z kory wierzby posiada właściwości łagodzące, przeciwzapalne i przeciwutleniające. (Adobe stock)

Wyciąg z kory wierzby to produkt znajdujący zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, zwłaszcza w kosmetyce. Ma to związek z wyjątkowymi właściwościami surowca. Jakie substancje aktywne zawiera kora wierzby i jakie ma działanie? W jakich problemach skórnych pomaga? Jak go stosować?

spis treści

1. Co to jest wyciąg z kory wierzby?

Wyciąg z kory wierzby to substancja pozyskiwana z kory różnych gatunków wierzby, zwłaszcza z gatunku Salix alba, znanej również jako wierzba biała (wyciąg z kory wierzby białej).

Wierzba biała (Salix alba) to gatunek drzewa należący do rodziny wierzbowatych (Salicaceae). Jest szeroko rozpowszechniona w Europie, Azji i północnej Afryce, rośnie na terenach Ameryki Północnej.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

W medycynie ludowej kora wierzby białej była tradycyjnie wykorzystywana do łagodzenia bólu i gorączki. To również naturalne źródło salicyny, z której wyizolowano kwas acetylosalicylowy (aspirynę).

2. Właściwości wyciągu z kory wierzby

Jakie są właściwości wyciągu z kory wierzby? Produkt jest bogaty w związki chemiczne, które wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. To głównie związki fenolowe, takie jak salicyna, salikortyna, salirepozyd, populina, salidrozyd, 3-O-cynamoilosalicyna, flawonoidy, taniny i katechiny oraz minerały.

Najważniejszym składnikiem jest glikozyd fenolowy - salicyna. To prekursor kwasu acetylosalicylowego (aspiryna) zaliczanego do grupy kwasów BHA. Salicyna łagodzi ból, zmniejsza stan zapalny i obniża gorączkę. Z tego powodu ekstrakt z kory wierzby jest składnikiem suplementów diety oraz preparatów farmaceutycznych.

## Działanie i zastosowanie w kosmetyce wyciągu z kory wierzby

Wyciąg z kory wierzby znajduje zastosowanie w farmaceutyce, ale i kosmetyce, głównie ze względu na swoje właściwości łagodzące, przeciwzapalne i przeciwutleniające. Jak działa wyciąg?

Ekstrakt z kory wierzby w kosmetykach wykazuje działanie:

  • keratolityczne (złuszczające). Ułatwia złuszczanie warstwy rogowej naskórka. To naturalna alternatywa dla syntetycznego kwasu salicylowego. W porównaniu z kwasem salicylowym surowiec ten powoduje mniej podrażnień, jest rozpuszczalny w wodzie i nie ma potrzeby stosowania alkoholu, by go rozpuścić,
  • nawilżające. Pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry,
  • oczyszczające, dzięki czemu skóra jest gładka i rozjaśniona,
  • przeciwtrądzikowe,
  • ściągające, uszczelnia naczynia włosowate,
  • bakertiostatyczne. Działanie przeciwbakteryjne substancji może być pomocne w walce z bakteriami odpowiadającymi za powstawanie trądziku i innych infekcji skórnych,
  • przeciwwirusowe,
  • przeciwzapalne. Wyciąg z kory wierzby, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym. Może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych skóry, takich jak trądzik czy łagodne podrażnienia,
  • przeciwutleniające, dzięki czemu pomaga zwalczać szkodliwe wolne rodniki. Wyciąg z kory wierzby opóźnia tym samym procesy starzenia się skóry,
  • przeciwstarzeniowe,
  • przeciwbólowe,
  • pobudza krążenie w skórze, dzięki czemu ta lepiej dotleniona. Stymuluje podziały i wzrost jej komórek,
  • poprawia wygląd i kondycję skóry, która jest zdrowsza, ma jaśniejszy koloryt.

Ekstrakt z kory wierzby białej jest składnikiem wielu preparatów pielęgnacyjnych, takich jak krem nawilżający, tonik, żel do pielęgnacji cery trądzikowej, tłustej, naczynkowej i problematycznej, serum do skóry zanieczyszczonej i dojrzałej, dodatek do płynów oczyszczających skórę. Można go także stosować miejscowo przeciwko opryszczce lub dodawać do kosmetyków DIY.

3. Jak bezpiecznie stosować produkty z wyciągiem z kory wierzby?

Stosowanie produktów zawierających ekstrakt z kory wierzby jest generalnie bezpieczne, niemniej należy zachować środki ostrożności. Co jest ważne?

Kluczowe jest przestrzeganie zaleceń producenta podanych na etykiecie lub ulotce informacyjnej zarówno w zakresie dawkowania, jak i przeciwwskazań. Trzeba także unikać stosowania produktów kosmetycznych zawierających ekstrakt z kory wierzby białej na uszkodzoną skórę i rany. To pozwoli uniknąć podrażnień.

Ponadto przed użyciem produktów kosmetycznych zawierających wyciąg z kory wierzby dobrze jest przeprowadzić test uczuleniowy, szczególnie gdy skóra jest wrażliwa bądź skłonna do reakcji alergicznych.

Każdy produkt zawierający pochodne kwasu salicylowego może powodować podrażnienia. Gdy te się pojawią, należy zrezygnować ze stosowania kosmetyku bądź zastosować mniejsze stężenia.

Produkty zawierające wyciąg z kory wierzby w postaci suplementów diety mogą zawierać skoncentrowane dawki substancji aktywnych, takich jak choćby salicyna. Bardzo ważne jest, by unikać ich nadmiernego spożycia, co mogłoby prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwowane skutki uboczne to podrażnienie żołądka, zgaga lub problemy z żołądkiem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze