Trwa ładowanie...

Suplementy diety - charakterystyka, lek a suplement diety, odchudzanie, włosy

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
05.05.2023 18:38
Suplementy diety polecane są osobom, które chcą poprawić kondycję włosów, skóry i paznokci.
Suplementy diety polecane są osobom, które chcą poprawić kondycję włosów, skóry i paznokci. (Adobe stock)

Suplementy diety mogą pomóc w uzupełnieniu niedoborów składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały, aminokwasy i kwasy tłuszczowe, co może wpłynąć pozytywnie na wygląd naszej skóry, włosów oraz paznokci. Po jakie suplementy warto sięgnąć?

spis treści

1. Co to są suplementy diety?

Suplementy diety dostępne są w postaci kapsułek, tabletek, drażetek, żelków, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, płynów oraz proszków. Umożliwiają uzupełnienie tradycyjnej diety i stanowią one skoncentrowane źródło witamin, minerałów, zdrowych kwasów tłuszczowych lub innych substancji, które wykazują efekt odżywczy.

W aptekach, drogeriach czy sklepach ze zdrową żywnością dostępne są różne preparaty zawierające w swoim składzie kwasy tłuszczowe, aminokwasy, enzymy, błonnik, składniki mineralne czy witaminy. Przykładem mogą być suplementy diety na odchudzanie czy suplementy diety dla mężczyzn.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Suplementy diety nie są środkami leczniczymi. Należy je traktować wyłącznie jako uzupełnienie zdrowej diety i stylu życia. Przyjmowanie ich może pomóc w zapewnieniu optymalnego spożycia składników odżywczych, szczególnie u osób, które nie są w stanie dostarczyć ich w wystarczającej ilości z diety.

2. Leki a suplementy diety – różnice

Suplementy diety a leki to dwa różne typy produktów, różniące się swoim przeznaczeniem, sposobem działania i regulacją prawną. Suplementy diety klasyfikuje się jako środki spożywcze, które służą do uzupełnienia niedoborów składników odżywczych w diecie. Można zakupić je bez recepty. Preparaty te nie leczą schorzeń i mają charakter wyłącznie żywieniowy.

Leki zawierają w swoim składzie substancje bądź połączenie substancji wykazujących działanie farmakologiczne. Produkty lecznicze stosuje się u pacjentów celem leczenia schorzeń bądź zapobiegania chorobom. Leki mają określone działanie terapeutyczne, które zostało potwierdzone badaniami klinicznymi. Ich dostępność i sposób stosowania są ścisłe regulowane.W przeciwieństwie do leków, suplementy diety nie są przeznaczone do leczenia chorób lub stanów chorobowych.

3. Suplementy diety na odchudzanie

Suplementy diety na odchudzanie dedykowane są zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Tego rodzaju preparaty wspomagają utratę zbędnych kilogramów na cztery sposoby. Po pierwsze, hamują nadmierny apetyt. Po drugie, przyspieszają metabolizm. Po trzecie, pomagają zredukować tkankę tłuszczową. Po czwarte, ograniczają wchłanianie tłuszczu i węglowodanów.

W suplementach ograniczających apetyt znaleźć można takie składniki jak kofeina, guarana, chrom, ocet jabłkowy, wyciąg z fasoli czy wyciąg z gorzkiej pomarańczy. W produktach przyspieszających spalanie tłuszczu występują najczęściej takie substancje: L-karnityna, kapsaicyna, kurkuma, zielona herbata, kawa, ekstrakt z gorzkiej pomarańczy, guggulsterony kwas linolowy. Preparaty przyspieszające przemianę materii mogą zawierać np. wyciąg z zielonej herbaty bądź ekstrakt z grejpfruta.

4. Suplementy diety na włosy, skórę i paznokcie

Suplementy diety, które działają pozytywnie na włosy, skórę i paznokcie dedykowane są tym osobom, które borykają się z takimi problemami jak wypadanie włosów, przesuszenie naskórka, zaburzenia wzrostu włosów, łamliwość paznokci. Decydując się na zakup preparatu, warto zweryfikować czy zawiera on następujące składniki:

  • biotyna - wspiera procesy powstawania keratyny, jak również różnicowania się komórek naskórka, włosów oraz paznokci,
  • niacyna - działa łagodząco, nawilżająco, ochronnie, antyoksydacyjnie oraz przeciwzapalnie,
  • ryboflawina, która wspomaga ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym i zachowanie zdrowej skóry,
  • miedź - wykazuje działanie wzmacniające. Wpływa na namnażanie się „mostków dwusiarczkowych”, co sprawia, że włosy stają się mocniejsze i bardziej sprężyste,
  • krzem - wspiera powstawanie cebulek włosa i wspomaga ich wzrost, wpływa korzystnie na prawidłowy stan włosów i paznokci,
  • żelazo – wspomaga prawidłowy przebieg podziału komórek i transport tlenu w organizmie.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze