Trwa ładowanie...

Nadpotliwość – co robić, kiedy zwykłe metody zawodzą?

Nadpotliwość to problem, który może dotyczyć właściwie każdego. Nie da się wskazać u kogo występuje najczęściej, bo na jej pojawienie się wpływa cała lista czynników. Z problemem próbujemy sobie radzić na rozmaite sposoby, jednak nie wszystkie są skuteczne. Na pytania o charakterystyczne objawy, przyczyny i możliwe sposoby leczenia nadpotliwości odpowiada dr n. med. Diana Kupczyńska z kliniki Ars Estetica.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

1. Co to jest nadpotliwość?

Nadpotliwość to nadmierna produkcja potu, która utrudnia codzienną aktywność. Może być uogólniona, choć częściej zdarza się ograniczona, zazwyczaj do obszaru rąk, pach i stóp.

Produkcja potu jest niezbędna do utrzymania odpowiedniej temperatury ustroju, zwiększa się pod wpływem stresu, zaburzeń hormonalnych, w okresie dojrzewania czy menopauzy. Równie często dotyka kobiety, co mężczyzn.

2. Jakie są charakterystyczne objawy?

Ograniczoną nadpotliwość bardzo łatwo rozpoznać. Pacjenci zgłaszają się z problemem, który utrudnia im funkcjonowanie każdego dnia, zarówno w pracy (podanie ręki na powitanie), jak i w sytuacjach prywatnych (plamy na odzieży pod pachami, bolesne otarcia skóry stóp spowodowane permanentną wilgocią).

Warto wiedzieć, że aby rozpoznać pierwotną nadpotliwość uogólnioną, należy najpierw wykluczyć inne przyczyny nadmiernej produkcji potu na całym ciele.

3. Jakie są przyczyny nadpotliwości?

Przyczyna pierwotnej nadpotliwości, zarówno uogólnionej, jak i ograniczonej, nie została poznana. Postuluje się rolę neuroprzekaźników (głownie acetylocholiny). Podkreśla się także wagę czynników genetycznych.

Wtórna nadpotliwość może być związana z infekcją, obecnością choroby nowotworowej, fobiami, zaburzeniami hormonalnymi - zarówno fizjologicznymi, jak dojrzewanie, menopauza, andropauza, jak i patologicznymi, czyli nadczynnością tarczycy, akromegalią, guzem chromochłonnym nadnerczy, rakowiakiem.

Przyczyną nadpotliwości może być także farmakoterapia, w szczególności opioidowe leki przeciwbólowe (morfina), niektóre antybiotyki i chemioterapeutyki, część leków stosowanych w kardiologii, a także leki przeciwdepresyjne.

Nadmierna potliwość może być objawem choroby. Nie bagatelizuj
Nadmierna potliwość może być objawem choroby. Nie bagatelizuj [6 zdjęć]

Problem nadmiernej potliwości dotyczy wielu osób. Jest to dokuczliwa przypadłość, będąca źródłem krępujących...

zobacz galerię

4. Gdzie i kiedy występuje najczęściej?

Ograniczona nadpotliwość najczęściej dotyczy pach, stóp i rąk, a także owłosionej skóry głowy. Objawy mogą obejmować szerokie spektrum - od dyskomfortu spowodowanego nadmiernym wydzielaniem potu aż do wtórych do maceracji naskórka, infekcji bakteryjnych czy grzybiczych. Szczególnie niebezpieczna jest nadpotliwość stóp u chorych na cukrzycę - może przyspieszyć rozwój stopy cukrzycowej.

Warto nadmienić, że nadpotliwość może dotyczyć każdego bez wyjątku – bez względu na wiek, płeć, choroby towarzyszące (mężczyzn, kobiet w ciąży, cukrzyków, osób w okresie dojrzewania itd.).

5. Czy farmakoterapia może być skuteczna?

Podstawą eliminacji nadpotliwości wtórnej jest leczenie choroby podstawowej, w tym normalizacja glikemii, wyrównanie niedoborów hormonalnych, czasem leczenie chirurgiczne (np. w nadczynności tarczycy w przebiegu choroby Gravesa-Basedowa). U pacjentów cierpiących z powodu zaburzeń lękowych skuteczne mogą okazać się leki beta-adrenolityczna lub anksjolityczne.

W przypadku nadpotliwości pierwotnej sprawa jest bardziej skomplikowana. Na rynku dostępne są leki do stosowania miejscowego (w formie kremu). Jeśli są one nieskuteczne, sięgamy po terapię systemową lekami antycholinergicznymi, która jednak ma swoje ograniczenia w postaci skutków ubocznych czy braku współpracy pacjenta.

6. Jakie mogą być skutki uboczne stosowania leków?

Główne, przykre działania niepożądane ogólnego stosowania leków cholinolitycznych to zaburzenia oddawania moczu, przyspieszenie akcji serca, zaburzenia rytmu serca, zawroty głowy, suchość spojówek i jamy ustnej, zaparcia i bóle brzucha, pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego, w skrajnej postaci prowadzące do wystąpienia halucynacji i majaczenia.

7. Jakie są metody radzenia sobie z nadpotliwością?

Jak wspomniałam, u chorych z nadpotliwością wtórną dążymy do wyleczenia lub kontroli choroby podstawowej. U chorych z pierwotną nadpotliwością ograniczoną do pach możemy wybrać albo zabieg z użyciem toksyny botulinowej, albo trwałą eliminacje problemu poprzez zabieg laserowy, który bezpowrotnie niszczy część gruczołów potowych w tym obszarze.

Przy ograniczonej nadpotliwości skóry głowy, rąk i stóp jedyną opcją jest podanie toksyny botulinowej, które daje świetne efekty, jednak zabiegi należy powtarzać co 4-6 miesięcy.

8. Jak przygotować się do wymienionych powyżej zabiegów?

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej nie wymagają szczególnego przygotowania. W przypadku rąk i stóp, obszar, który chcemy poddać zabiegowi leczenia nadpotliwości, jest znieczulany kremem na około 45-60 minut. Przy pachach nie jest to konieczne, ale możliwe. Jeśli planujemy zabieg właśnie w obrębie pach, należy również usunąć owłosienie z tej okolicy.

Podczas konsultacji wyklucza się ewentualne przeciwwskazania do użycia Botoxu (jak na przykład niektóre choroby neurologiczne) i jeśli takowych nie ma, to jeszcze tego samego dnia można przeprowadzić zabieg. Swoich Pacjentów zawsze też przestrzegam, że toksyna botulinowa jest lekiem, i może ją podawać tylko lekarz.

Jeśli chodzi o laserowe leczenie nadpotliwości pach, to podobnie jak w przypadku zabiegu z wykorzystaniem Botoxu, usuwamy włosy z tego obszaru. Zabieg trwa około 30-60 minut, wymaga znieczulenia miejscowego i w klinice Ars Estetica jest przeprowadzany w warunkach sali zabiegowej.

Większość lekarzy nie wymaga dodatkowych badań przed tą procedurą. Ja zawsze proszę Pacjentów o dostarczenie wyników morfologii i oznaczenie wybranych parametrów układu krzepnięcia krwi.

Zobacz także:

9. Kiedy zgłosić się do specjalisty?

W każdym przypadku. Jeśli tylko poziom wydzielanego potu nas niepokoi, a nadmiar utrudnia codzienne funkcjonowanie, to warto zgłosić się do specjalisty. W takich sytuacjach zwykle przeprowadza się test Minora, na podstawie którego można wyznaczyć dokładną powierzchnię nadpotliwości.

Obszar smaruje się jodyną lub roztworem betadyny, a następnie za pomocą pędzelka pokrywa się skrobią (np. mąką ziemniaczaną). Miejsce nadmiernego wydzielania potu ciemnieje i przybiera kolor brunatno-fioletowy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.