Zdrowe odżywianie jest to sposób dostarczania sobie pożywienia w formie korzystnych substancji, aby zapewnić sobie dobre zdrowie lub je poprawić. Ma na celu zmniejszenie lub wyeliminowania ryzyka takich chorób jak m.in.:
- nowotwory,
- otyłość,
- choroby serca.
Zdrowe odżywianie to przyjmowanie właściwych ilości składników odżywczych i płynów (głównie wody), które są niezbędne dla zachowania dobrego zdrowia. Składniki te mogą być dostarczane w formie różnego rodzaju produktów, dlatego istnieje mnóstwo sposobów odżywiania oraz specjalnych diet, które można uznać za zdrowe.
Znane są ogólne zasady zdrowego odżywiania, u dorosłych i u dzieci. Zasady te mówią, by:
- jak najczęściej spożywać owoce i warzywa - powinny stanowić mniej więcej połowę tego, co zjadamy w ciągu dnia, w proporcjach 1/4 owoców i 3/4 warzyw,
- posiłki spożywać regularnie (co 3-4 godziny, 4-5 posiłków na dzień),
- zjadać produkty zbożowe (głównie pełnoziarniste),
- wypijać co najmniej 1.5 litra wody na dzień,
- każdego dnia wypijać co najmniej dwie szklanki jogurtu, mleka lub kefiru (częściowo można zastąpić te proporcje serem),
- ograniczyć spożywanie tłuszczu zwierzęcego (przede wszystkim czerwonego, oraz produktów przetworzonych),
- zastąpić mięso rybami, jajami i warzywami strączkowymi,
- ograniczyć dosalanie potraw oraz produktów z dużą zawartością soli (można ją zastąpić ziołami),
- ograniczyć spożywanie słodyczy i cukru (można je zastąpić orzechami o owocami),
- ograniczyć alkohol.
Zdrowe odżywianie pomaga także schudnąć. Osoby, które pragną pozbyć się zbędnych kilogramów, powinny opisane wyżej zasady wprowadzić jak najszybciej w życie. Zyskają dzięki temu nie tylko poprawę wyglądu fizycznego, ale również lepsze samopoczucie i zdrowie.
Zdrowe odżywianie jest potrzebne nie tylko, by zapobiegać chorobom, lub stracić kilka kilogramów, ale także aby uwolnić właściwy potencjał swoich sił biologicznych. Jest to warunek właściwego rozwoju umysłowego i fizycznego, a także wytworzenia prawidłowej odporności na wszelkiego rodzaju szkodliwe czynniki środowiskowe.