Trwa ładowanie...

Masaż pleców - klasyczna technika masażu, masaż relaksujący, leczniczy masaż pleców

Masaż pleców rozluźni mięśnie, usunie napięcie, przywróci elastyczność, zredukuje stres i dyskomfort, a także przyśpieszy krążenie krwi. Technik masażu pleców jest wiele: akupresura, refleksoterapia, masaż tajski czy masaż kamieniami. Wymagają one specjalnych umiejętności, zatem ten rodzaj masażu lepiej pozostawić specjalistom.

spis treści

1. Klasyczna technika masażu pleców

Masaż klasyczny wykorzystuje następujące techniki:

Zobacz film: "Jak wykonać masaż leczniczy?"

  • głaskanie – w ten sposób rozpoczyna się i kończy masaż, ruchy są długie i delikatne, wzdłuż i w poprzek kręgosłupa; taki dotyk ma na celu podwyższenie temperatury, usprawnienie pracy układu krążenia, uspokojenie i odprężenie. Głaskanie zmniejsza także ból i usprawnia krążenie powierzchniowe.
  • rozcieranie – ręce lub kciuk zataczają okręgi lub spirale na plecach, wzdłuż lub w poprzek kręgosłupa; ta technika masażu likwiduje złogi, obrzęki, wysięki pozapalne, krwiaki i napięcie mięśni,
Masaż - zdjęcia
Masaż - zdjęcia [3 zdjęcia]

Masaż może mieć cele lecznicze, relaksacyjne lub przygotowywać mięśnie do wysiłku.

zobacz galerię
  • ugniatanie – ręce chwytają fałdę skórną i unoszą ją delikatnie do góry; może być stosowane tylko w niektórych miejscach; powoduje, że naczynia intensywniej kurczą się i rozszerzają, co wspomaga pracę układu krążenia i oczyszcza tkanki z produktów ubocznych przemiany materii. Dodatkowo, ugniatanie pozwala pobudzić mięśnie, zwiększyć ich wytrzymałość oraz kurczliwość, a także przyśpieszyć regenerację po wysiłku. Metodę ugniatania można wykonywać obiema rękami, jedną lub palcami.
  • oklepywanie – ręce ułożone w poprzek lub w łyżeczkę szybko i intensywnie uderzają ciało, z ominięciem miejsc, gdzie znajdują się kości (np. łopatki); podczas masażu pleców omija się także okolice nerek; oklepywanie powoduje lepsze ukrwienie tkanek i obkurczanie się mięśni. W trakcie okrepywania dochodzi do podwyższenia temperatury i zmniejszenia bólu.
  • wibracja – wprowadzanie w drgania tkanek powierzchniowych oraz głębszych, przyspiesza przemianę materii, poprawia elastyczność, zwiększa siłę mięśni. Łagodne uklepywanie rozluźnia z kolei mięśnie, działa uspokajająco, likwiduje stres.

2. Relaksujący masaż pleców

Wykonanie masażu relaksującego nie jest aż tak trudne, wystarczy postępować według instrukcji:

  • Aby wykonać masaż, potrzebujesz olejku do masażu pleców. Może to być także zwykły balsam lub krem do ciała. Przed nałożeniem preparatu należy ogrzać go w dłoniach. Olejek lub balsam zmniejszy tarcie i zwiększy siłę ucisku. Poza tym piękny zapach sprawi, że masaż pleców będzie jeszcze bardzie relaksujący.
  • Osoba masowana powinna zdjąć górną część garderoby, położyć się na brzuchu i ułożyć ręce wzdłuż tułowia. Pozycja ciała musi być wygodna dla osoby masowanej, jak i masażysty.
  • Masaż zaczynaj od delikatnych ruchów. Pamiętaj, że wolniejsze i mniej intensywne ruchy uspokajają i odprężają, a gwałtowniejsze pobudzają.
  • Nie zapomnij o innych częściach ciała, takich jak szyja, głowa, ramiona i pośladki. Masuj każdą część ciała osobno. Najlepszą techniką na pośladki i ramiona jest okrężne ugniatanie, które intensywnie rozluźnia spięte mięśnie.
  • Masaż klasyczny zakończ głaskaniem – delikatnym, lecz długim. To spowoduje, że osoba pozostanie zrelaksowana na dłuższy czas.

Warto wiedzieć

3. Czym jest leczniczy masaż kręgosłupa i w jaki sposób się go wykonuje?

Masaż leczniczy kręgosłupa może być wykonywany jedynie przez wyspecjalizowanego rehabilitanta, który posiada gruntowną wiedzę z anatomii i fizjologii człowieka. Samodzielne wykonanie takiego rodzaju masażu mogłoby przynieść więcej szkody niż pożytku.

W większości przypadków pacjenci dostają skierowanie na masaż leczniczy kręgosłupa. Odpowiednie skierowanie od lekarza, a także określona wiedza z zakresu anatomii, pozwalają rehabilitantowi zastosować odpowiednie techniki do rodzaju schorzenia, na które cierpi pacjent. Pacjenci korzystają z masażu leczniczego, kiedy zespolone z kręgosłupem więzadła lub mięśnie przestają pełnić swoje funkcje. W większości przypadków pacjenci uskarżają się wówczas na ból, dyskomfort, brak odpowiedniej stabilności, a także różnicę w pracy mięśni po obu stronach kręgosłupa.

Zabieg powinien się zacząć od wywiadu. Masażysta pyta, w którym miejscu plecy bolą najbardziej, czy to pierwszy raz, jeśli nie, to czy poprzednio nie pojawiły się siniaki, czy pacjent może leżeć na brzuchu (w przypadku trudności z oddychaniem można siedzieć w specjalnym fotelu). Następnie smaruje plecy środkiem poślizgowym (oliwką, wazeliną, talkiem), by uniknąć mechanicznych otarć. Czasem stosuje się też dodatkowo naturalne preparaty wspomagające leczenie – żele, maści, kremy, emulsje o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz uszczelniające naczynia krwionośne.

Masaż leczniczy nie powinien być przyjemny ani też nieprzyjemny. W obu przypadkach byłby nieskuteczny. Najlepiej, jeśli oscyluje na granicy przyjemnego bólu, tzn. takiego, przy którym potrafimy się rozluźnić. Wykonuje się go, stosując klasyczne techniki masażu (od najsłabszej do najmocniejszej). Masaż leczniczy wykorzystuje techniki: głaskania, rozcierania, ugniatania, oklepywania, a także wibracji.

Masaż pleców - klasyczna technika masażu, masaż relaksujący, leczniczy masaż pleców
Masaż pleców - klasyczna technika masażu, masaż relaksujący, leczniczy masaż pleców
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.