Trwa ładowanie...

Pielęgnacja dłoni

O skórę dłoni powinniśmy szczególnie dbać – przede wszystkim w okresie zimowym, kiedy to dłonie szybko wysychają, mogą się odmrozić, a skóra zaczyna pękać. Gdy pojawiają się mrozy skóra dłoni jest sucha i zaczerwieniona. Właśnie dlatego w tym okresie musimy poświęcić dłoniom więcej uwagi i lepiej pielęgnować je.

Zdrowie dłoni jest bardzo ważne, ponieważ każdego dnia za ich pomocą wykonujemy szereg czynności. Co więcej, systematyczna pielęgnacja dłoni jest równie istotna, gdyż ich skóra często jest narażona na działanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych. W jaki sposób odpowiednio pielęgnować nasze dłonie?

1. Jak zabezpieczyć dłonie przed działaniem czynników zewnętrznych?

Twoje ręce są w ciągłym ruchu tak samo jak i ty. Nieustannie wykonują czynności takie jak mycie naczyń oraz wykonywanie innych prac porządkowych, obieranie warzyw czy też odkręcanie słoików. Doceń ich codzienną pracę i podaruj im każdego dnia zabiegi pielęgnacyjne. Dzięki temu skóra oraz paznokcie dłoni będą stale w dobrej kondycji. Nie zapomnij o tym, aby zapewnić również dłoniom odpowiednią ochronę.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Przed wykonywaniem prac porządkowych nakładaj na dłonie rękawice lateksowe. Jeżeli nie myjesz naczyń, mogą to być również zwykłe rękawiczki bawełniane. Dzięki temu skóra dłoni będzie zabezpieczona i nie narazisz jej na niekorzystne działanie wody oraz detergentów.

Dłonie należy chronić również w okresie jesienno-zimowym. Te dwa okresy charakteryzuje występowanie dosyć niskich temperatur oraz porywistych wiatrów. Twoje dłonie bardzo źle tolerują takie warunki. Źle zabezpieczone, po krótkim czasie staną się suche i szorstkie. Co więcej, na ich powierzchni mogą pojawić się piekące pęknięcia. Dlatego przed każdym wyjściem koniecznie nakładaj na dłonie rękawiczki ochronne.

2. Jak pielęgnować dłonie i paznokcie?

Bardzo często brakuje nam czasu na pielęgnację skóry twarzy, a co dopiero na pielęgnację skóry dłoni. To bardzo ważne, aby systematyczna pielęgnacja stała się naszym nawykiem, ponieważ jest to jedna z najskuteczniejszych metod profilaktyki starzenia się. Nasza skóra z przyczyn genetycznych w pewnym momencie naszego życia i tak się zestarzeje, ale zadbajmy o to, by zestarzała się z klasą. Kosmetyki mogą w znaczącym stopniu opóźnić powstawanie zmarszczek na powierzchni skóry, a także defektów takich jak nieestetyczne przebarwienia oraz wiotkość skóry.

Każdego dnia aplikuj na skórę dłoni krem nawilżający. Kosmetyk ten dosyć szybko wchłania się w skórę dłoni, dlatego możesz go stosować rano. Na wieczór nakładaj na dłonie ciężki krem regenerujący, który odbuduje warstwę lipidową skóry. Możesz wtedy dodatkowo nałożyć na dłonie bawełniane rękawiczki – dzięki temu uzyskasz efekt okluzji i efekt nawilżenia i regeneracji skóry będzie znacznie intensywniejszy.

Kilka razy w tygodniu wcieraj w skórę dłoni oraz paznokcie olejek rycynowy. Możesz również zafundować dłoniom kąpiel w podgrzanym olejku – wtedy efekt będzie znacznie silniejszy. Co więcej, twoje paznokcie się wzmocnią i będą wyjątkowo odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Raz na miesiąc warto wybrać się na profesjonalny zabieg na dłonie w gabinecie kosmetycznym. W trakcie takiego zabiegu wykonywany jest manicure, a także zabieg parafinowy. Dzięki temu zarówno dłonie, jak i paznokcie będę wyglądać olśniewająco.

Mgr Joanna Hirszler
Pielęgnacja dłoni
Pielęgnacja dłoni
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.