Trwa ładowanie...

Usuwanie zmarszczek - bezinwazyjne zabiegi, inwazyjne zabiegi

Avatar placeholder
23.04.2021 12:02
Usuwanie zmarszczek - bezinwazyjne zabiegi, inwazyjne zabiegi
Usuwanie zmarszczek - bezinwazyjne zabiegi, inwazyjne zabiegi

Usuwanie zmarszczek staje się coraz popularniejsze. Powstawanie zmarszczek jest naturalną oznaką procesu starzenia się organizmu. Jednak wiele kobiet ucieka się do przeróżnych metod – począwszy od kremów na zmarszczki, a skończywszy na liftingu twarzy – w celu przywrócenia cerze młodzieńczej gładkości. Wybór odpowiedniej metody usuwania zmarszczek jest kwestią osobistą, jednak zanim podda się twarz operacji plastycznej, zaleca się wypróbowanie bezinwazyjnych zabiegów na usuwanie zmarszczek, które mogą okazać się skutecznym sposobem na gładką skórę.

spis treści

1. Bezinwazyjne zabiegi usuwania zmarszczek

Usuwanie zmarszczek może się odbyć bezinwazyjnie. Zarówno lekarz rodzinny, jak i dermatolog może przepisać stosowane miejscowo retinoidy, które są częścią skutecznej kuracji przeciwzmarszczkowej, wyrównują koloryt skóry i zwiększają gładkość cery. Retinoidy są pochodnymi witaminy A i z jednej strony mogą przynieść doskonały rezultat w usuwaniu zmarszczek, lecz z drugiej strony, powodują wrażliwość skóry i zwiększają jej podatność na oparzenia słoneczne. Ochrona przeciwsłoneczna jest niezastąpionym elementem tego typu kuracji na usuwanie zmarszczek.

Biorąc pod uwagę ogromną różnorodność kremów przeciwzmarszczkowych bez recepty dostępnych na rynku, większość kobiet (i mężczyzn) jest w stanie dobrać do swoich potrzeb odpowiedni kosmetyk na usuwanie zmarszczek, bez konieczności uciekania się do kosztownych odpowiedników na receptę. Jednak efekt stosowania kremów dla cery dojrzałej ujawnia się stopniowo, a wynika to z mniejszej niż w specyfikach na receptę koncentracji aktywnych składników. Mogą się okazać właściwym rozwiązaniem dla usuwania zmarszczek płytkich i łagodnych oznak starzenia się skóry. Jeżeli posiadasz głębokie zmarszczki, wybór odpowiedniej kuracji na usuwanie zmarszczek skonsultuj z dermatologiem.

Zobacz film: "Odpowiednia dieta odmładza skórę"
9 sprawdzonych sposobów na uniknięcie zmarszczek
9 sprawdzonych sposobów na uniknięcie zmarszczek [10 zdjęć]

To zaskakujące, ale proces starzenia zaczyna się tuż po fazie dojrzewania, czyli średnio ok. 18–25.

zobacz galerię

2. Inwazyjne zabiegi na zmarszczki

Usuwanie zmarszczek jest również możliwe poprzez wykorzystanie inwazyjnych zabiegów przeciwzmarszczkowych. Dermabrazja i mikrodermabrazja mają na celu usunięcie zewnętrznej warstwy skóry, co umożliwia wzrost świeżej, zdrowej skóry. Podstawową różnicą dzielącą obie metody usuwania zmarszczek jest ilość skóry usuniętej podczas zabiegu. Dermabrazja jest bardziej inwazyjna i może spowodować zaczerwienienie i powstanie strupów. Mikrodermabrazja z kolei jest delikatniejsza dla skóry, lecz procedura usuwania zmarszczek musi być powtarzana dla optymalnego efektu. Plusem drugiej metody usuwania zmarszczek jest praktycznie brak efektów ubocznych.

Kolejną metodą usuwania zmarszczek jest zabieg laserowy, którego efektem jest stymulacja produkcji włókien kolagenowych i nowych komórek skóry. Intensywne lasery ablacyjne ranią skórę, dlatego podobnie jak w przypadku dermabrazji, po zabiegu pacjent potrzebuje czasu na dojście do siebie. Mniej intensywne zabiegi laserowe na usuwanie zmarszczek podgrzewają skórę, ułatwiając wytwarzanie kolagenu i elastyny. Nie niszczą one skóry, jednak tak jak mikrodermabrazja, wymagają powtórnych zabiegów zapewniających zadowalający i trwały efekt usuwania zmarszczek. Podobnie jak zabiegi laserowe i abrazyjne, peeling chemiczny wykonuje się w celu usunięcia zewnętrznej warstwy skóry. Jednak w tym przypadku, proces usuwania zmarszczek odbywa się za pomocą specjalnych kwasów. Peelingi do usuwania zmarszczek różnicujemy ze względu na ich intensywność – najłagodniejszy zabieg powierzchniowy powinien być kilkakrotnie powtórzony dla osiągnięcia pożądanego efektu.

Następnym sposobem na usuwanie zmarszczek jest zastrzyk z botoksu. Skuteczność tej metody usuwania zmarszczek wynika ze zdolności do paraliżowania konkretnych mięśni twarzy, dzięki czemu skóra staje się bardziej gładka i napięta. Zastrzyki najczęściej powtarza się co kilka miesięcy i wykorzystywane są przede wszystkim do usuwania zmarszczek na czole, między brwiami i kurzych łapek.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Wstrzykiwanie wypełniaczy z kolei, pozwala na wygładzenie i zredukowanie głębokich zmarszczek. Do najpopularniejszych wypełniaczy zaliczamy kolagen, tłuszcz i kwas hialuronowy. Podobnie jak w przypadku zastrzyków z botoksu, aby utrzymać efekt gładkiej skóry, wstrzykiwanie wypełniaczy zmarszczek należy regularnie powtarzać. Mimo że efekty uboczne tego zabiegu usuwania zmarszczek są minimalne, niektóre pacjentki doświadczają obrzęków, zaczerwienienia lub zasinienia miejsc poddawanych zastrzykom.

Lifting twarzy jest najpoważniejszym spośród wspomnianych zabiegów usuwania zmarszczek, jednak efekt wygładzonej skóry może utrzymać się nawet do 10 lat. Podczas procedury usuwa się nadmiar skóry i tłuszczu z dolnej części twarzy i z szyi, podczas gdy położone poniżej mięśnie i tkanka łączna zostają zacieśnione. Po tym zabiegu usuwania zmarszczek przez kilka tygodni może utrzymać się opuchlizna i sina barwa skóry.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze