Trwa ładowanie...

Łamliwość włosów – przyczyny i sposoby regeneracji

Avatar placeholder
23.03.2022 15:06
Łamliwość włosów może być wynikiem zbyt restrykcyjnej diety
Łamliwość włosów może być wynikiem zbyt restrykcyjnej diety (Adobe Stock)

Łamliwość włosów to problem wielu kobiet. Winę za to ponoszą różne czynniki, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Wiele z nich można wyeliminować, jednak czasem nie pozostaje nic innego, jak skupić się na poprawie kondycji zniszczonych kosmyków. Jak pielęgnować suche i łamliwe włosy? Jakie sposoby warto wykorzystać?

spis treści

1. Łamliwość włosów – przyczyny

Łamliwość włosów to efekt działania różnych czynników. Najczęstsza przyczyna zniszczonych kosmyków to ich nieprawidłowa pielęgnacja, czyli mycie włosów w zbyt gorącej lub zbyt zimnej wodzie, domowe zabiegi stylizacyjne wykonywane za pomocą suszarki, prostownicy czy lokówki (wysoka temperatura szkodzi), a także stosowanie nieodpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych i używanie ich w nadmiernych ilościach.

Nie bez znaczenia są także inne czynniki, takie jak:

Zobacz film: "Szybkie sposoby na modne fryzury"
  • zabiegi fryzjerskie, które niszczą włosy. To zwłaszcza ich rozjaśnianie, farbowanie czy trwała ondulacja,
  • zaburzenie odżywiania: zbyt restrykcyjna dieta, która prowadzi do niedoboru składników odżywczych niezbędnych dla utrzymania włosów w dobrej formie,
  • nieodpowiednia dieta: uboga w minerały, witaminy i inne składniki odżywcze, bogata w cukier i tłuszcz,
  • niesprzyjające warunki zewnętrzne, na przykład ekspozycja na wysoką czy bardzo niską temperaturę (brak nakrycia głowy), kontakt ze słoną wodą morską czy chlorowaną wodą w basenie, przebywanie w solarium i saunie. To także efekt działania suchego powietrza, silnego wiatru czy zanieczyszczeń środowiska (pył, kurz, smog),
  • niezdrowy tryb życia, stres, nieodpowiednie nawodnienie organizmu,
  • problemy zdrowotne, alergie, choroby skóry, na przykład AZS (atopowe zapalenie skóry),
  • wahania stężeń hormonów, za które odpowiadają choroby (np. tarczycy), ale i ciąża, połóg oraz okres poporodowy,
  • palenie papierosów oraz spożywanie nadmiernej ilości alkoholu.

2. Sposoby na łamliwe włosy

Jak uratować kruszące się włosy? Najbardziej skutecznym sposobem na zniszczone, suche i łamliwe włosy są dobrej jakości odżywki i szampony, które zawierają substancje o działaniu regeneracyjnym i wzmacniającym. Nie mniej ważna jest dieta oraz zmiany w trybie życia, które poprawiają kondycję organizmu. Co jest ważne?

2.1. Kosmetyki na łamliwość włosów

Na problemy z włosami, takie jak łamliwość, kruchość czy przesuszenie, dobrze sprawdzą się kosmetyki, które w swoim składzie zawierają ceramidy, kwas alginowy, oleje roślinne, ekstrakt z miodu i inne humektanty oraz witaminy na włosy, skórę i paznokcie A, E, C i z grupy B.

Najważniejszym elementem są odpowiednio dobrane kosmetyki do codziennej pielęgnacji, takie jak szampon i odżywka do włosów suchych. Warto także pamiętać o produkcie, jakim jest maska na łamliwe włosy. Po każdym myciu włosów trzeba zastosować odpowiednią odżywkę, a co najmniej 2 razy w tygodniu maskę nawilżającą do włosów.

Dobrze sięgać również po serum, peelingi do skóry głowy, które usuwają martwe, zrogowaciałe komórki blokujące wnikanie składników aktywnych zawartych w kosmetykach. Dobre rezultaty przynosi także stosowanie mgiełek nawilżających.

Zabiegi na włosy trzeba wykonywać regularnie i dość długo. Przybliżony czas na regenerację włosów zniszczonych wynosi około 3 miesięcy.

2.2. Dieta na łamliwość włosów

Aby pozbyć się problemu, jakim jest łamliwość włosów i ich ogólna słaba kondycja, ważne jest również przestrzeganie zasad racjonalnej diety. Ta musi być zasobna w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze, które wpływają na wzrost i kondycję włosów.

Źródłem pożądanych substancji są zwłaszcza świeże owoce i warzywa, a także produkty bogate w NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe). Zawierają je oleje roślinne (np. oliwa z oliwek, olej lniany), mięso ryb morskich, awokado, orzechy i nasiona.

Należy pamiętać, by unikać tłustych potraw i cukrów prostych, które osłabiają mieszki włosowe, co powoduje ich nadmierne wypadanie, a i przekłada się na kondycję. Włosy zaczynają się rozdwajać i łamać.

W porozumieniu z lekarzem lub farmaceutą można także zdecydować się na suplementy diety, np. tabletki na łamliwe włosy. Cenne witaminy na łamliwe włosy to witamina A, E, C, PP, H (biotyna). Ważne są także minerały: miedź, cynk, żelazo czy krzem.

2.3. Zabiegi na łamliwe włosy

Kosmyki, które są w kiepskiej formie, wymagają szczególnej troski, stąd receptą na wypadanie i łamliwość włosów są zabiegi na suche, łamliwe włosy, zarówno domowe, jak i profesjonalne, wykonywane w salonach fryzjerskich.

Na początek warto sięgać po domowe sposoby, takie jak na przykład olejowanie włosów. Wystarczy nakładać olej regularnie na mokre bądź wilgotne włosy. Może to być zarówno oliwa z oliwek, olej kokosowy czy olej z czarnuszki. Dobrym pomysłem jest także nakładanie odżywczej maski. Wystarczy wymieszać olejek rycynowy z żółtkiem, nałożyć na długości pasm i umyć głowę po 30 minutach. Można także zdecydować się na stosowanie profesjonalnych kosmetyków (samodzielnie w domu).

Pomocne są także różne zabiegi i specjalistyczne kuracje odżywiające, nawilżające i regenerujące włosy. Co na łamliwe włosy? Pomoże zabieg trychologiczny nawilżający włosy, mezoterapia igłowa lub bezigłowa skóry głowy, karboksyterapia skóry głowy, światło LED, ozonowanie włosów czy botoks na włosy. Co istotne, w przypadku łamania się włosów na końcach, należy raz w miesiącu podcinać suche końcówki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze