Trwa ładowanie...

Prostownice do włosów

Prostownica do włosów jest jednym z najczęściej wykorzystywanych akcesoriów do stylizacji włosów. Jest to wielofunkcyjne urządzenie, którego można użyć do układania wszystkich rodzajów włosów – kręconych i falowanych, zniszczonych i zdrowych, cienkich i grubych, a nawet fryzur naturalnie prostych. Istnieje jednak wiele rodzajów prostownic do włosów, a efekt idealnie prostej i gładkiej fryzury uzyskasz jedynie za pomocą urządzenia dopasowanego do konkretnego typu włosów. Przed dokonaniem zakupu najlepiej zapoznać się z właściwościami poszczególnych prostownic do włosów i ich wpływem na kondycję fryzury.

spis treści

1. Rodzaje prostownic do włosów

Generalnie, prostownice do włosów dzielimy ze względu na materiał, z jakiego wykonana jest płytka urządzenia. Najczęściej do produkcji akcesoriów do włosów wykorzystuje się elementy metalowe, szklane, ceramiczne oraz tytanowe. Cena prostownicy do włosów jest najlepszym wyznacznikiem jakości każdego ze wspomnianych materiałów.

Zobacz film: "Fryzura wieczorowa - fale"

  • Płytki metalowe i szklane. Te rodzaje płytek wykorzystuje się do produkcji tańszych modeli prostownic do włosów. Generalnie, używanie urządzeń zbudowanych z metalowych i szklanych elementów nie wpływa korzystnie na zdrowie włosów. Po pierwsze, płytki te nagrzewają się powoli i nierównomiernie, co może powodować uszkodzenie włosów. Po drugie, często płytki metalowe i szklane pokrywa się warstwą farby, która wraz z czasem może odpryskiwać, podrażniając łuskę włosa. Ten typ prostownic często niszczy włosy, sprawiając, że nie wyglądają zdrowo.
  • Płytki ceramiczne. Prostownice zaopatrzone w ten typ płytek nagrzewają się znacznie szybciej i równomiernie, zapobiegając zniszczeniu włosa. Ceramiczne elementy widocznie wygładzają fryzurę, nadając jej połysk i zdrowy wygląd.
  • Płytki tytanowe. Ten rodzaj płytek charakteryzuje się dużą wytrzymałością i lekkością. Podobnie jak prostownice ceramiczne, urządzenia tytanowe nagrzewają się szybko i równomiernie. Tytan jest naturalnie występującym pierwiastkiem, który doskonale utrzymuje ciepło bez wywoływania większych wahań temperatury. Dzięki swoim właściwościom, prostownice tytanowe umożliwiają szybką i skuteczną stylizację włosów.
  • Płytka turmalinowa. Jest to najnowszy wynalazek w dziedzinie pielęgnacji włosów. Turmalinowa powłoka prostownicy pod wpływem ciepła produkuje negatywne jony, które po wniknięciu w głąb łuski włosa wysuszają ją. Dzięki temu procesowi prostownica turmalinowa szybciej nagrzewa włosy, a tym samym nie produkuje tak dużej ilości ciepła co pozostałe modele i zmniejsza szkodliwe działanie gorących temperatur na zdrowie włosów. Ponadto, właściwości płytki turmalinowej umożliwiają zamknięcie łuski włosa i wygładzają fryzurę, dzięki czemu wygląda ona promiennie i zdrowo. Prostownice turmalinowe zapobiegają również elektryzowaniu się fryzury i puszeniu się włosów.

Czytaj więcej

2. Właściwości prostownic do włosów

Chociaż rodzaj płytki użytej do produkcji prostownicy jest prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem decydującym o jakości urządzenia, ważna jest również możliwość dostosowania temperatury do potrzeb stylizacji włosów. Jeżeli twoje włosy są zniszczone, poddane trwałej koloryzacji lub bardzo cienkie, najlepiej prostować włosy przy wykorzystaniu niższych temperatur (około 180°C), dzięki czemu można uniknąć zniszczenia włosów. Jednak gdy jesteś posiadaczką grubych, szorstkich lub kręconych włosów, ustaw temperaturę prostownicy na około 190-210°C.

Weź również pod uwagę rozmiar prostownicy do włosów. Jeżeli masz krótką fryzurę, do stylizacji włosów użyj wąskiego urządzenia (2-3 cm). Wąskie prostownice są również idealne do nadania blasku i gładkości naturalnie prostym włosom. Z kolei dla długiej fryzury najlepszym rozwiązaniem będą prostownice o szerokości 5-7 cm. Dzięki szerokiej płytce włosy wyprostujesz szybciej i efektywniej.

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyborze konkretnej prostownicy do włosów jest jej cena. Zanim dokonasz zakupu, dokładnie przeanalizuj wszystkie możliwe opcje. Tańsze urządzenia mają najczęściej niższą jakość – są wykonane z gorszych materiałów, mniej wydajne i powodują większe uszkodzenia włosów. Natomiast profesjonalna prostownica do włosów wygładzi łuskę włosa i zapewni długotrwały efekt prostych włosów.

Słabej jakości prostownice do włosów mogą uszkodzić nasze włosy
Słabej jakości prostownice do włosów mogą uszkodzić nasze włosy (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.