Trwała ondulacja - czy warto, na czym polega, jak dbać o włosy po zabiegu?
Trwała ondulacja to zabieg fryzjerski, który ma zarówno plusy, jak i minusy. Jednak prawidłowo przeprowadzony zabieg dodaje kobiecie seksapilu i pewności siebie, jak żaden inny. Dobrze zrobiona trwała ondulacja zależy w dużej mierze od doświadczenia fryzjera oraz zastosowania właściwych kosmetyków do włosów. Przed wykonaniem „trwałej” warto poradzić się specjalisty, bo nie każda fryzura pasuje do kształtu twarzy czy sylwetki ciała.
1. Trwała ondulacja - czy warto?
Oczywiście, wybór rodzaju fryzury jest sprawą indywidualną, jednak nie każda fryzura wygląda dobrze. Bujne loki sprawią, że twarz wyda się szersza, dlatego trwała ondulacja nie jest najlepszą dla pań o okrągłym licu. Dodatkowo, „trwałej” powinny unikać długowłose kobiety niskiego wzrostu – trwała ondulacja może optycznie powiększać głowę, powodując wrażenie dysproporcjonalnej budowy ciała. Poza tym duże pukle i loki dodają lat. W lokach dobrze wyglądają tylko młode dziewczyny, które mają regularne rysy twarzy.
Dojrzałe panie powinny raczej optować za delikatnymi skrętami włosów albo subtelnymi, miękkimi falami. Można je uzyskać po nawinięciu włosów na grubsze wałki. Przy wykonywaniu trwałej ondulacji włosów niezwykle ważne jest właściwe cięcie. Niewskazane są fryzury cieniowane. Niestety żaden specjalista od spraw trwałej ondulacji nie pokusi się także o wykonanie zabiegu na włosach zniszczonych, np. wskutek intensywnego rozjaśniania.
2. Trwała ondulacja - na czym polega?
Zanim zdecydujemy się, aby na naszej głowie zagościła trwała ondulacja warto zdecydować się, o jaki efekt chodzi. Chcesz mieć grube loki czy drobne skręty? Należy przemyśleć decyzję wykonania „trwałej”. Niegdyś była ona popularna tylko wśród starszych kobiet. Obecnie coraz chętniej decydują się na nią również młode dziewczyny.
Trwała ondulacja jest formułą złożoną z reduktora i amoniaku, która przerywa wiązania siarczkowe we włosach. Sam zabieg powoduje, że włosy stają się mniej elastyczne i przyjmują kształt nadany im przez wałki. Najlepsze efekty „trwałej” uzyskuje się na zdrowych, mocnych włosach. Jeśli robiłaś trwałą ondulację już wcześniej lub jesteś posiadaczką delikatnych włosów możliwe, że fryzjer zasugeruje inny, mniej inwazyjny zabieg w oparciu o trwałą kwaśną. Jest ona dużo łagodniejsza dla włosów niż trwała ondulacja zasadowa, chociaż efekt nie utrzymuje się równie długo. Najmniej inwazyjna dla włosów jest trwała ondulacja ziołowa.
Trwała ondulacja włosów przebiega w następujący sposób:
- Fryzjer nakręca poszczególne pasma włosów na wałki, a następnie spryskuje je płynem ondulacyjnym. Dzięki temu preparatowi włosy stają się bardziej plastyczne i można im nadać dowolny kształt.
- Płyn należy spłukać po upływie 20-30 minut – to, ile czasu pozostanie on na włosach zależy od ich typu i długości, dlatego przy grubszych i długich włosach ondulacja może trwać dłużej.
- Na koniec włosy przechodzą specjalny zabieg regeneracyjny, polegający na pokryciu ich środkiem odżywczym, działającym na najgłębsze struktury włosa.
3. Trwała ondulacja - jak dbać o włosy po zabiegu?
Po trwałej ondulacji o włosy należy odpowiednio zadbać. Potrzebują one intensywnego nawilżenia i odżywienia. W sklepach i salonach kosmetycznych można zakupić maseczki i spraye do włosów suchych i zniszczonych, również do włosów po „trwałej”. Przed ich nałożeniem warto odczekać kilka dni od zabiegu, by włosy trochę odpoczęły. Można również zaopatrzyć się w specyfiki do fal i loków, które pięknie wyeksponują skręt. Wraz z upływem czasu fryzura może stracić pierwotną objętość. Aby tego uniknąć warto stosować suszarkę z dyfuzorem, a także specjalne środki do stylizacji włosów - pianki i żele przeznaczone do tego typu fryzury.
Włosów poddanych trwałej ondulacji nie wolno rozczesywać klasyczną szczotką. Lepiej sprawdzi się drewniany grzebień o szerokim rozstawie ząbków. Jest to fryzura wymagająca, dlatego należy poświęcać jej wiele czasu. Aby włosy jak najdłużej zachowały ładny, zdrowy skręt należy odpowiednio pielęgnować włosy. Zanim przystąpisz do zabiegu trwałej ondulacji, dobrze przemyśl tę decyzję, by później jej nie żałować.