Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Mezoterapia skóry głowy - wskazania i przeciwwskazania, przebieg, postępowanie po zabiegu

Mezoterapia była pierwotnie stosowana w leczeniu migreny, chorób neurologicznych, żylaków i chorób dróg oddechowych
Mezoterapia była pierwotnie stosowana w leczeniu migreny, chorób neurologicznych, żylaków i chorób dróg oddechowych (AdobeStock)

Mezoterapia była pierwotnie stosowana w leczeniu migreny, chorób neurologicznych, żylaków i chorób dróg oddechowych. Jej twórcy leczyli pacjentów przez wstrzykiwanie im leków bezpośrednio w okolice chorego miejsca. Tym sposobem lek omija układ pokarmowy, układ krążenia i wątrobę, działając szybciej i efektywniej. Od lat siedemdziesiątych mezoterapia jest z powodzeniem stosowana w medycynie estetycznej. Jedną z jej form jest mezoterapia skóry głowy.

spis treści

1. Czym jest mezoterapia skóry głowy?

Mezoterapia skóry głowy polecana jest zwłaszcza osobom mającym problemy z wypadaniem włosów i łysieniem. Nadmierna utrata włosów często jest problemem zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Panie szybciej rozpoznają u siebie pierwsze oznaki łysienia i wcześniej niż mężczyźni podejmują walkę z tym problemem. Skuteczność zabiegu mezoterapii skóry głowy u kobiet jest zadowalająca, jednak na satysfakcjonujące efekty należy poczekać, czasami nawet kilka miesięcy.

1.1. Wskazania do mezoterapii skóry głowy

Główne wskazania do wykonania mezoterapii skóry głowy to:

  • wypadanie włosów spowodowane nieprawidłowym odżywianiem się, słabym krążeniem, zmianami hormonalnymi, ciążą, laktacją, nadmiernym promieniowaniem słonecznym czy nadmiernym stresem;
  • łysienie typu męskiego;
  • łysienie plackowate;
  • łysienie rozlane.
Zobacz film: "Jest nadzieja dla tych, którzy za szybko stracili włosy"

Mezoterapia skóry głowy może także mieć charakter profilaktyczny. W momencie, gdy dojdzie do nadmiernej utraty włosów, konieczna jest wizyta u trychologa bądź dermatologa. Specjaliści ci mogą zlecić wykonanie odpowiednich badań, które umożliwią wykrycie przyczyny pojawienia się tych dolegliwości.

Istnieje wiele czynników odpowiedzialnych za wystąpienie nadmiernego wypadania włosów. Należą do nich: niedobór witamin i mikroelementów, stres, niewłaściwa dieta, palenie tytoniu, zaburzenia hormonalne, nieodpowiednia pielęgnacja włosów oraz skóry głowy, a także niektóre schorzenia układowe. Tendencja do uporczywego wypadania włosów może być również skutkiem ubocznym zażywania antybiotyków, leków przeciwzakrzepowych czy leków stosowanych przy schorzeniach tarczycy.

1.2. Przeciwwskazania

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu mezoterapii skóry głowy:

  • ciąża;
  • karmienie piersią;
  • czas menstruacji;
  • choroby nowotworowe;
  • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych;
  • cukrzyca;
  • alergia;
  • stany zapalne skóry;
  • infekcje skórne.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Mezoterapia na wzmożone wypadanie włosów

Mezoterapia to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który polega na śródskórnym podaniu przy użyciu igły roztworu zawierającego rozmaite składniki odżywcze. Najczęściej są to witaminy z grupy B, aminokwasy, minerały oraz żeń-szeń. Ten ostatni składnik odpowiada za pobudzenie mikrokrążenia skórnego. To z kolei powoduje wzrost transportu substancji odżywczych zawartych we krwi bezpośrednio do cebulki włosa, a tym samym efekt wzmocnienia struktury włosów oraz ich zagęszczenia.

Mezoterapia skóry głowy trwa zazwyczaj ok. 30 minut. W trakcie całej procedury może być odczuwalny dyskomfort związany z nakłuwaniem igłą poszczególnych obszarów skóry.

Początkowo zaleca się wykonywanie 8 zabiegów w odstępach cotygodniowych. Następnie w celu podtrzymania efektów wskazane jest powtarzanie zabiegu raz w miesiącu przez 6 miesięcy.

Po przeprowadzeniu serii mezoterapii obserwuje się wzrost gęstości i wzmocnienie włosów. Metoda ta często umożliwia również zahamowanie procesu wypadania włosów, a nawet stymulację odrostu nowych włosków w obrębie partii poddanych zabiegowi.

Mezoterapia skóry głowy może mieć istotne znaczenie przy nadmiernej utracie włosów. Zabieg ten może zahamować proces postępowania objawów, a nawet całkowicie go odwrócić. Niemniej jednak, pierwszą ważną rzeczą jest określenie przyczyny odpowiedzialnej za wzmożone wypadanie włosów oraz jej wyeliminowanie. Dopiero wtedy można podjąć stosowne leczenie.

3. Przebieg mezoterapii

Mezoterapia skóry głowy polega na powierzchniowym ostrzykiwaniu skóry głowy substancjami pobudzającymi wzrost i hamującymi wypadanie włosów (głównie leki przeciwzapalne, witaminy i substancje odżywcze). Zestaw leków dobierany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Zabieg metozoterapii skóry głowy trwa około 15-20 minut.

Po mezoterapii skóry głowy naskórek może być zaczerwieniony i obrzęknięty. Czasem pojawiają się drobne zasinienia. Zazwyczaj wszystkie dolegliwości ustępują po kilku dniach od zabiegu. Koszt mezoterapii skóry głowy waha się w granicach 300-400 zł.

4. Zalecenia po zabiegu

Po mezoterapii skóry głowy pacjent powinien stosować zalecone preparaty do pielęgnacji skóry głowy. Należy pamiętać o tym, aby nie korzystać z solarium, sauny, a także ograniczyć używki i stosować się do zaleceń lekarza, który przeprowadził zabieg. Zabieg należy powtarzać, początkowo raz w tygodniu przez około 2 miesiące. Koszt zabiegu waha w granicach 200 zł.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze