Problemy z włosami
Problemy z włosami to temat dość powszechny. Wielu z nas narzeka na nadmiernie przesuszoną czuprynę lub rozdwojone końcówki. Nasza fryzura ciągle narażona jest na szkodliwe czynniki, takie jak zanieczyszczenia powietrza, promieniowanie ultrafioletowe, deszcz, wiatr, mocno chlorowana woda, powietrze z suszarki. Zdarza się również, że słaba kondycja włosów to wynik choroby lub problemów hormonalnych. Stan naszej fryzury może być zewnętrznym sygnałem tego, co dzieje się wewnątrz naszego organizmu. Jeśli włosy nadmiernie wypadają, stają się niesforne lub nagle zaczęły wyglądać gorzej, a ten stan utrzymuje się do dziś, nie bagatelizuj tego problemu.
1. Problemy z włosami
Problemy z włosami zdarzają się każdemu z nas. Niektórzy z nas borykają się z nadmiernym wydzielaniem sebum na skórze głowy, inni cierpią z powodu wypadania włosów. U osób z włosami farbowanymi może wystąpić matowienie oraz przesuszenie pasm, a także problem z ich rozczesywaniem. Niejednokrotnie problemy z fryzurą mogą być również spowodowane schorzeniem lub nieprawidłowym funkcjonowaniem układu hormonalnego.
2. Wypadanie włosów
Wypadanie włosów to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt u dermatologa. Okazuje się, że nadmiernie wypadające włosy to często subiektywne odczucie osoby zgłaszającej się do lekarza. Niepokojącym objawem jest utrata powyżej 100 włosów dziennie. Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów?
2.1. Przyczyny wypadania włosów
- Fryzura – niektóre uczesania, jak kok czy koński ogon, powodują nadmierne napięcie włosów i ich wypadanie. W tym przypadku najlepiej zmienić fryzurę, włosy powinny szybko odrosnąć. Jeśli zbyt późno zmienimy uczesanie, to może dojść to trwałego wyłysienia wskutek zaniku mieszków włosowych.
- Toksyny – włosy mogą wypadać, jeśli doszło do zatrucia organizmu talem, arsenem lub rtęcią. W przypadku zatruć toksynami, łysienie następuje po upływie dwóch tygodni od spożycia trucizny, a utrata włosów jest niemal całkowita. Włosy zaczynają odrastać po 6-8 tygodniach.
- Choroby zakaźne – mogą wywołać trwałe lub przejściowe łysienie, zwłaszcza, jeśli choroba została wywołana przez gorączkę, czynniki toksyczne i niedobory pokarmowe. Utrata włosów następuje w ciągu 2-4 miesięcy od ustąpienia gorączki. Niekiedy chory przyjmuje preparaty wzmacniające i witaminy. Łysienie może pojawić się w przebiegu kiły i mieć charakter rozlany lub ogniskowy. Leczenie kiły przyśpiesza odrost włosów.
- Choroby ogólnoustrojowe – należą do nich toczeń rumieniowaty, nadczynność oraz niedoczynność tarczycy. Dodatkowym schorzeniem, które powoduje problemy z włosami jest zespół policystycznych jajników. Choroba objawia się nieregularnymi miesiączkami, tyciem, wahaniami poziomu insuliny. W przypadku występowania takich objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza. Leczenie łysienia pojawiającego się na skutek tych chorób ogólnoustrojowych polega przede wszystkim na zwalczeniu dolegliwości wywołującej łysienie.
- Leki – utrata włosów może nastąpić w wyniku stosowania leków na schorzenia nowotworowe, ciężkich odmian łuszczycy, pęcherzycach. Łysienie zazwyczaj rozpoczyna się po upływie 3 tygodni od zastosowania leku. Wypadanie włosów mogą spowodować leki przeciwtarczycowe, przeciwkrzepliwe oraz środki antykoncepcyjne. Odrost włosów następuje po odstawieniu leków. Czasem łysienie spowodowane środkami farmakologicznymi jest przejściowe i ustępuje nawet, jeśli pacjent nadal stosuje leki.
- Choroby skóry – dolegliwości skóry lub skóry głowy powodują osłabienie i wypadanie włosów, na przykład grzybica skóry głowy skutkuje łysieniem plackowatym (włosy w ogniskach plackowatych są najczęściej ułamane). Leczenie opiera się na stosowaniu doustnym lub miejscowym leków przeciwgrzybiczych
- Stres - Nadmierne wypadanie włosów dotyczy zazwyczaj osób żyjących w ciągłym napięciu, chorujących na depresję oraz kobiet po ciąży. Warto znaleźć sposoby na rozładowanie stresu i poświęcać osiem godzin na sen. Pomyśl też o sposobach stymulacji porostu włosów, np. przyjmowaniu biotyny. Jeśli po sześciu miesiącach sytuacja nie wróci do normy, skonsultuj się z dermatologiem, ponieważ może to być pierwsze stadium łysienia.
- Zbyt duża ilość testosteronu - Kiedy kobieta widzi, że na linii czoła jest coraz mniej włosów, za to nad górną wargą pojawił się ciemny wąsik, warto zbadać poziom testosteronu, ponieważ może być go w jej organizmie zbyt dużo. Nadmiar tego hormonu stymuluje mieszki włosowe do porostu także w tych miejscach, których owłosienie jest charakterystyczne dla mężczyzn, czyli na brzuchu, plecach, na brodzie i nad górną wargą. Aby obniżyć jego poziom, należy przede wszystkim ograniczyć ilość przyjmowanego cukru.
Łysienie może nasilać się pod wpływem stresów i urazów psychicznych. Włosom szkodzi promieniowanie jonizujące oraz dieta uboga w składniki odżywcze i witaminy, a także niewłaściwie stosowana dieta odchudzająca. Wypadanie włosów może być efektem ich farbowania, stosowania płynów do stałej ondulacji oraz niektórych, mocnych kosmetyków do włosów.
3. Włosy zniszczone i matowe
Jeśli masz włosy zniszczone prostowaniem, trwałą czy farbowaniem, są one suche i trudne do rozczesania. Włosy łamliwe i zniszczone potrzebują przede wszystkim regeneracji, witamin i minerałów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że słaba kondycja włosów może wynikać z tego, że w diecie brakuje ważnego składnika - nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Skrzyp polny to roślina od dawna znana jako sposób na przyspieszenie rośnięcia i odżywienie włosów zniszczonych. Można go brać w suplementach, jednak ta metoda potrzebuje czasu, aby zacząć działać. Płukanki do włosów ze skrzypu to natomiast szybsza droga do pięknych, jedwabistych włosów: wspomagają ich wzrost, odżywiają cebulki, pomagają w utrzymywaniu wody. Wystarczy do dwóch saszetek herbatki ze skrzypu dolać mniej więcej szklankę gorącej wody, poczekać aż ostygnie i opłukać nią włosy. Nie płuczemy później wodą, aby dać włosom możliwość na przyswojenie sobie dobrodziejstw skrzypu.
Włosom matowym brak blasku ze względu na niewystarczające ich nawilżenie. Jednym ze sposobów na odżywienie włosów i ich nabłyszczenie są płukanki do włosów zrobione z ziół. Włosy suche i matowe będą wyglądały lepiej, kiedy po umyciu opłuczemy je naparem z rozmarynu. Trzeba tylko pamiętać, aby zaparzyć kilka listków wcześniej, aby woda miała czas ostygnąć. Nie spłukujemy płukanki wodą. W przypadku włosów matowych sprawdza się także skrzyp polny – zarówno w postaci suplementu diety, jak i płukanki do włosów. Innym sposobem na włosy matowe jest regularne spożywanie nienasyconych kwasów tłuszczowych. Składniki te przywracają naszej fryzurze blask, a także umożliwiają rozpuszczanie się niektórych witamin. W przypadku problemu z włosami matowymi warto sięgnąc po witaminę D. Ten składnik codziennej diety wpływa na nasz dobry nastrój, poprawia ogólny wygląd cery. Kolejnym ważnym w diecie związkiem są kwasy tłuszczowe omega-3, zawarte w tłustych rybach, awokado, oliwie z oliwek i gorzkiej czekoladzie.
4. Włosy przetłuszczające się
Szybko przetłuszczające się włosy wymagają częstszego mycia niż włosy suche. Być może trzeba myć je nawet codziennie. Przy odpowiedniej, regularnej pielęgnacji, z czasem powinny wytrzymywać dłużej. Ale na efekt każdej kuracji trzeba poczekać. Przede wszystkim wybierz delikatny szampon, przeznaczony do włosów przetłuszczających się i nadający się do codziennej pielęgnacji. Dokładnie płucz włosy letnią wodą. Nie stosuj nabłyszczających specyfików – one tylko pogorszą stan włosów. Substancją, która poprawi kondycję włosów tłustych, jest np. olejek z drzewa herbacianego. Pomysłem na płukankę jest płukanka z octu winnego, soku z cytryny lub piwa.
5. Włosy siwe
Kiedy pojawiają się siwe włosy, większość kobiet reaguje paniką i natychmiast je farbuje. Jest to dobry sposób na zamaskowanie siwych pasemek, jeśli uważasz, że nie dodają ci uroku. Jeśli jednak już się na to zdecydujesz, pamiętaj o kilku sprawach:
- farbuj je regularnie, aby nie pojawiły się zbyt widoczne odrosty,
- nawilżaj i pielęgnuj włosy obciążone farbowaniem,
- pamiętaj, że włosy też się starzeją i są słabsze – nie wystarczy im tylko sam szampon, aby zachowały blask.
Piękne, zadbane włosy mogą zupełnie odmienić wygląd, dodać elegancji i odmłodzić twarz. Pielęgnacja włosów powinna zawsze być dostosowana do stanu włosów i ich potrzeb.
6. Włosy łamliwe
Suche i łamliwe włosy to równie popularny problem, co włosy przetłuszczające sie. Ten rodzaj problemu łatwo dostrzec można w okresie letnim, kiedy to stykamy się z wysokimi temperaturami powietrza, korzystamy z kąpieli morskich, opalamy się na słońcu. Dodatkowo, łamliwość włosów może być spowodowana niewłaściwą pielęgnacją. Suchość włosów zwykle związana jest z utratą ich naturalnej lipidowej otoczki. Taka sytuacja często towarzyszy myciu włosów nieodpowiednim kosmetykiem, kręceniu włosów za pomocą lokówki czy prostowaniu ich za pomocą prostownicy. Co ciekawe, łamliwość włosów może być również ściśle powiązana ze stanem naszego uzębienia.
Badania opublikowane w „Journal of Clinical Investigation” dowiodły, że łamliwe włosy mogą być przyczyną mutacji kreatyny w białku, co decyduje także o skłonności do powstawania próchnicy zębów. Dzieje się tak, ponieważ kreatyna jest kluczowym składnikiem biorącym udział w tworzeniu się szkliwa, a jej zaburzenie sprawia, że powierzchnia zębów staje się bardziej miękka i mniej odporna na bakterie. Choć nie zmienisz swoich predyspozycji genetycznych, to gdy zauważysz problemy z włosami, udaj się do dentysty i skontroluj stan uzębienia.
Łamliwość włosów, może wynikać również ze spożywania nieodpowiedniego jedzenia. Przykładem żywności, która osłabia wygląd naszej fryzury są dania typu fast food. Doprowadzają one nie tylko do nadwagi czy otyłości, ale również powodują, że nasze pasma stają się słabe i matowe.
Kiedy podstawą codziennego menu są wysoko przetworzone produkty, to organizmowi zaczyna brakować składników odżywczych, na czym cierpią nie tylko najważniejsze narządy, takie jak serce czy nerki, ale także skóra, paznokcie i włosy. Lśniące i odżywione kosmyki uzyskasz, gdy w diecie pojawią się produkty pełnoziarniste oraz świeże owoce i warzywa.