Zasady pielęgnacji włosów - jak dobrać kosmetyki
Zadbane i zdrowe włosy to atrybut każdej kobiety. Pozwalają błyszczeć w towarzystwie i czuć się pewniej w każdej sytuacji. Prawidłowe dbanie o włosy nie jest wcale takie łatwe. Często wymaga sporo czasu i energii. Jeśli ważne są dla ciebie piękne i zdrowe włosy musisz zwracać uwagę na każdy, najdrobniejszy nawet szczegół pielęgnacji: od wyboru odpowiedniego szamponu, przez masaże relaksujące i suplementy diety, aż po technikę czesania włosów.
1. Jak zbudowany jest włos?
Zrozumienie budowy włosa jest kluczowe dla zrozumienia jego potrzeb i w konsekwencji wdrożenia skutecznej pielęgnacji.
Włosy zalicza się do tzw. przydatków skóry, podobnie jak gruczoły łojowe i potowe. Każdy włos bierze swój początek w mieszku włosowym, który składa się z części nabłonkowej (zrogowaciała łodyga włosa) i łącznotkankowej (brodawka włosa zaopatrzona w naczynia krwionośne i nerwy).
Zniszczenie tej drugiej części powoduje trwałą utratę włosa, podczas gdy uszkodzenie łodygi włosa jest odwracalne.
W przeciwieństwie do zwierząt, u których cykle wzrostu wszystkich włosów są zsynchronizowane (dlatego następuje zjawisko linienia), u człowieka mieszki są w różnych fazach cyklu: wzrostu, inwolucji i spoczynku. Przeważająca liczba włosów jest w fazie wzrostu, która trwa 3–6 lat, w fazie inwolucji jest około 1%, a w spoczynku – 20%. Trichogram to badanie mikroskopowe mieszków. Ocena stosunku liczby włosów wzrastających do liczby tych, które są w spoczynku, pozwala ocenić stopień uszkodzenia mieszków.
Długość i witalność włosów zależy od różnych czynników – głównie genetycznych i hormonalnych (androgeny), a także od przyjmowanych leków (cytostatyki w chemioterapii) i czynników zewnętrznych (farby do włosów, trwała ondulacja).
Codziennie tracimy około 100 włosów i jest to zupełnie naturalne. Problem pojawia się, gdy strata jest większa niż 100–120 włosów. Włosy człowieka nie pełnią u niego funkcji ochronnej i termicznej, jak to się dzieje u ssaków. Raczej służą jako ozdoba, a w dawnych czasach były postrzegane jako oznaka mądrości, zamożności, siły (choćby biblijna historia Samsona). Na przestrzeni wieków włosy sygnalizowały przynależność do danej grupy społecznej czy religijnej, a ich wygląd i sposób przystrzyżenia był podyktowany licznymi nakazami kulturowymi. Dziś istnieje olbrzymia dowolność w doborze fryzury, jednak nadal większość z nas przykłada dużą wagę do tego, co mamy na głowie. Utrata włosów, tworów, które są tak naprawdę zbędne naszemu organizmowi, stanowić może ogromny problem, gwałtowny spadek samooceny i nawet depresję.
2. Jak prawidłowo myć włosy
Pielęgnację rozpocznij od odpowiedniego mycia. Jest to niezbędny warunek tego, by włosy wyglądały pięknie i zdrowo. Wbrew temu, co się powszechnie uważa, można je myć codziennie, pod warunkiem że czynność ta będzie wykonywana za pomocą odpowiedniego szamponu. Codzienny kosmetyk powinien być wolny od silnych detergentów oraz dostosowanego do konkretnego rodzaju włosów.
Szampon należy rozwodnić trochę w dłoniach lub kubeczku. Absolutnie nie należy nakładać go prosto z butelki na skórę głowy. Stężenie produktów myjących może okazać się za duże i przesuszyć włosy.
Nie powinno się używać do tego zbyt gorącej wody (pobudzone zostają gruczoły łojowe), a ostatnie płukanie najlepiej wykonać w chłodnej wodzie lub specjalnie dobranej płukance, gdyż powoduje to zamknięcie łusek.
Mycie włosów pozwala na oczyszczenie ich z zanieczyszczeń, co pozwala na lepsze wchłanianie się odżywek i balsamów do włosów. Czynność można zakończyć płukanką do włosów w wodzie z cytryną lub octem. Dzięki kwaśnym preparatom włosy nie tylko wyglądają na zdrowsze, ale również są bardziej gładkie i puszyste.
To warto wiedzieć
Bardzo ważne jest to, że szampon służy przede wszystkim do skóry głowy. Włosy są delikatne i agresywne pocieranie może im nie służyć. Podczas mycia skupmy się na dokładnym oczyszczeniu skalpu, a na długości zastosujmy pianę, która się wytworzyła. Delikatnie ugniatajmy włosy i szybko spłuczmy produkt wodą. Wystarczy chwila i niewielkie stężenie środków myjących, aby usunąć z powierzchni włosa wszelkie kosmetyki, lakiery i produkty do stylizacji.
2.1. Masaż skóry głowy
Masaż skóry głowy pobudza ten mało umięśniony i prawie nieruchomy obszar naszego ciała oraz, stymulując krążenie krwi w kierunku cebulek, wspomaga wzrost włosów. Opuść głowę, złącz palce i masuj ruchami okrężnymi skórę głowy od karku aż do czoła. Zarzuć włosy do przodu i zakończ masaż głowy uciskaniem.
Masaż można wykonać zarówno podczas mycia, jak i w dowolnym momencie w ciągu dnia.
2.2. Odpowiednie pH szamponu
Do codziennej pielęgnacji używaj szamponów z PH odpowiednim dla skóry (5,5), które nie obciążają włosów i nie pienią się zbyt mocno. Są to szampony bio lub z rhassoulem (naturalną glinką mineralną, zalecane szczególnie do włosów tłustych), które mają PH identyczne z PH skóry.
3. Kosmetyki do pielęgnacji włosów
W pielęgnacji włosów niezwykle istotne są również wszelkie odżywki i balsamy, które regenerują strukturę włosów i wpływają na ich zewnętrzny wygląd. Podobnie jak szampony, powinny być one dostosowane do konkretnego rodzaju włosów. Specjaliści odradzają balsamy i odżywki bez spłukiwania, gdyż obciążają one strukturę włosa i powodują, że szybciej się przetłuszczają i są mniej podatne przy układaniu fryzury.
Ponadto żadne preparaty do pielęgnacji włosów nie powinny być trzymane dłużej niż jest to zaznaczone na opakowaniu lub dołączonej do produktu ulotce. Wszystkie odżywki i balsamy powinny być nakładane z dala od nasady włosów, gdyż aplikowanie ich na skórę powoduje szybsze przetłuszczanie się włosów. Jeśli włosy są bardzo zniszczone i wymagają specjalnej regeneracji, można na odżywkę lub maskę nałożyć czepek, ręcznik lub ogrzać je suszarką. Sprawia to, że łuski włosów szybciej się rozchylają, a poszczególne składniki lepiej wnikają w strukturę włosa.
Odżywki i preparaty zabezpieczające dobrze jest nakładać także przy karku. Dzięki temu zapobiegniemy tworzeniu się kołtunów. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy nosimy szaliki.
4. Jak dbać o włosy?
Czasem kobiety mogą się pogubić w gąszczu rad i zaleceń dotyczących pielęgnacji włosów. W różnych źródłach znajdują odmienne informacje na ten temat, dlatego tak istotne jest gromadzenie najistotniejszych wskazówek w jednym miejscu. Oto one:
- susz włosy chłodnym powietrzem. Najlepiej jest zostawić włosy do samoistnego wysuszenia. Jeśli już musisz użyć suszarki, wybierz taką, która posiada dyfuzor i trzymaj ją w odpowiednio dużej odległości. Wysoka temperatura stymuluje wydzielanie potu i sebum oraz elektryzuje włosy.
- unikaj stosowania gorących lokówek i prostownic;
- stosuj dietę bogatą w witaminy i składniki mineralne – pielęgnacja włosów to nie tylko czynności zewnętrzne, ale także działanie od wewnątrz;
- latem zadbaj o kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi – promienie słonecznie działają szkodliwie nie tylko na cerę, ale także na włosy;
- włosy rozczesuj delikatnie i nie szarp ich, gdyż osłabia to ich strukturę. Wybierz pneumatyczną szczotkę do włosów z włosia dzika lub świni, która masuje skórę głowy. Czesz włosy codziennie i przed każdym zabiegiem pielęgnacyjnym. Szczotkuj delikatnie, z głową pochyloną do przodu.
- uważaj na farbowanie włosów – ciemne farby oraz rozjaśnianie włosa naruszają jego strukturę, osłabiają i wysuszają. Dla dodania włosom blasku wybierz koloryzację roślinną, która jest równie trwała, co „tradycyjne” farby, a dodatkowo jest całkowicie naturalna i skutecznie pielęgnuje i chroni włosy.
- staraj się unikać trwałej ondulacji;
- zimą, szczególnie przy ostrym mrozie, noś czapkę lub inne okrycie głowy.
Dbanie o włosy wiąże się także z ich regularnym podcinaniem – nawet zdrowe, dobrze nawilżone włosy z czasem zaczynają rozdwajać się na końcach i konieczne staje się ich podcięcie.
Zdrowe włosy to również zdrowa dieta. Pielęgnacja włosów wymaga spożywania jak największej ilości świeżych warzyw i owoców, płatków oraz produktów bogatych w witaminy z grupy B (ryby, skorupiaki, wątróbkę, jajka, jogurty itd.) Sprawdź, czy masz odpowiedni poziom żelaza. W przypadku wypadania włosów lub włosów słabych przyjmuj suplementy diety zawierające kompleks witamin, aminokwasy siarkowe, cynk, selen itd. Nie zapominaj także o piciu wody, która oczyszcza i nawilża od środka.