Zasady pielęgnacji włosów

Zadbane i zdrowe włosy to atrybut każdej kobiety. Pozwalają błyszczeć w towarzystwie i czuć się pewniej w każdej sytuacji. Prawidłowe dbanie o włosy nie jest łatwą kwestią, gdyż wymaga sporo czasu i energii. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, jak pielęgnować włosy, by wydobyć ich naturalne piękno, bo nie każda wie, jakie zabiegi fryzjerskie i domowe są najlepsze dla ich rodzaju włosów. Prawidłowa pielęgnacja włosów to ich mycie i odżywianie za pomocą maski do włosów lub odżywki. Dobre kosmetyki do pielęgnacji włosów także wpływają na kondycję i wygląd włosów.

Zobacz film: "Domowe sposoby na włosy - maseczki"

spis treści

1. Jak zbudowany jest włos?

Budowa włosa - galeria
Budowa włosa - galeria

Mieszek włosowy z włosem: 1 – włos 2 – powierzchnia skóry 3 – sebum 4 – mieszek włosowy 5 – gruczoł łojowy (Źródło:...

zobacz galerię

Zrozumienie budowy włosa jest kluczowe dla zrozumienia jego potrzeb i w konsekwencji wdrożenia skutecznej pielęgnacji.

Włosy zalicza się do tzw. przydatków skóry, podobnie jak gruczoły łojowe i potowe. Każdy włos bierze swój początek w mieszku włosowym, który składa się z części nabłonkowej (zrogowaciała łodyga włosa) i łącznotkankowej (brodawka włosa zaopatrzona w naczynia krwionośne i nerwy).

Zniszczenie tej drugiej części powoduje trwałą utratę włosa, podczas gdy uszkodzenie łodygi włosa jest odwracalne.

W przeciwieństwie do zwierząt, u których cykle wzrostu wszystkich włosów są zsynchronizowane (dlatego następuje zjawisko linienia), u człowieka mieszki są w różnych fazach cyklu: wzrostu, inwolucji i spoczynku. Przeważająca liczba włosów jest w fazie wzrostu, która trwa 3–6 lat, w fazie inwolucji jest około 1%, a w spoczynku – 20%. Trichogram to badanie mikroskopowe mieszków. Ocena stosunku liczby włosów wzrastających do liczby tych, które są w spoczynku, pozwala ocenić stopień uszkodzenia mieszków.

Długość i witalność włosów zależy od różnych czynników – głównie genetycznych i hormonalnych (androgeny), a także od przyjmowanych leków (cytostatyki w chemioterapii) i czynników zewnętrznych (farby do włosów, trwała ondulacja).

Codziennie tracimy około 100 włosów i jest to zupełnie naturalne. Problem pojawia się, gdy strata jest większa niż 100–120 włosów. Włosy człowieka nie pełnią u niego funkcji ochronnej i termicznej, jak to się dzieje u ssaków. Raczej służą jako ozdoba, a w dawnych czasach były postrzegane jako oznaka mądrości, zamożności, siły (choćby biblijna historia Samsona). Na przestrzeni wieków włosy sygnalizowały przynależność do danej grupy społecznej czy religijnej, a ich wygląd i sposób przystrzyżenia był podyktowany licznymi nakazami kulturowymi. Dziś istnieje olbrzymia dowolność w doborze fryzury, jednak nadal większość z nas przykłada dużą wagę do tego, co mamy na głowie. Utrata włosów, tworów, które są tak naprawdę zbędne naszemu organizmowi, stanowić może ogromny problem, gwałtowny spadek samooceny i nawet depresję.

Metody pielęgnacji włosów
Metody pielęgnacji włosów

Niezwykle istotne w pielęgnacji włosów jest mycie. Warto dobierać szampony do ich rodzaju. Włosy farbowane...

zobacz galerię

2. Mycie włosów

Pielęgnację włosów rozpocznij od odpowiedniego mycia. Jest to niezbędny warunek tego, by włosy wyglądały pięknie i zdrowo. Wbrew temu, co się powszechnie uważa, można je myć codziennie, pod warunkiem że czynność ta będzie wykonywana za pomocą odpowiedniego szamponu, czyli zawierającego stosunkowo niewielkie ilości detergentów oraz dostosowanego do konkretnego rodzaju włosów. Włosy farbowanenależy myć w szamponie do włosów farbowanych, włosy tłuste w szamponie przeznaczonym do pielęgnacji włosów tłustych, suche w szamponie do włosówsuchych itd.

Podczas mycia włosów staraj się dokładnie rozprowadzić szampon i delikatnie je ugniatać, żeby ich nie poplątać, oraz masować skórę głowy. Nie używaj zbyt gorącej wody (pobudzone zostają gruczoły łojowe), a ostatnie płukanie najlepiej wykonać w chłodnej wodzie, gdyż powoduje to zamknięcie łusek. Mycie włosów pozwala na oczyszczenie ich z zanieczyszczeń, co pozwala na lepsze wchłanianie się odżywek i balsamów do włosów. Czynność można zakończyć płukanką do włosów w wodzie z cytryną lub octem. Dzięki kwaśnym preparatom włosy nie tylko wyglądają na zdrowsze, ale również są bardziej gładkie i puszyste.

3. Kosmetyki do pielęgnacji włosów

W pielęgnacji włosów niezwykle istotne są również wszelkie odżywki i balsamy, które regenerują strukturę włosów i wpływają na ich zewnętrzny wygląd. Podobnie jak szampony, powinny być one dostosowane do konkretnego rodzaju włosów. Specjaliści odradzają balsamy i odżywki bez spłukiwania, gdyż obciążają one strukturę włosa i powodują, że szybciej się przetłuszczają i są mniej podatne przy układaniu fryzury.

Ponadto żadne preparaty do pielęgnacji włosów nie powinny być trzymane dłużej niż jest to zaznaczone na opakowaniu lub dołączonej do produktu ulotce. Wszystkie odżywki i balsamy powinny być nakładane z dala od nasady włosów, gdyż aplikowanie ich na skórę powoduje szybsze przetłuszczanie się włosów. Jeśli włosy są bardzo zniszczone i wymagają specjalnej regeneracji, można na odżywkę lub maskę nałożyć czepek, ręcznik lub ogrzać je suszarką. Sprawia to, że łuski włosów szybciej się rozchylają, a poszczególne składniki lepiej wnikają w strukturę włosa.

4. Jak dbać o włosy?

Czasem kobiety mogą się pogubić w gąszczu rad i zaleceń dotyczących pielęgnacji włosów. W różnych źródłach znajdują odmienne informacje na ten temat, dlatego tak istotne jest gromadzenie najistotniejszych wskazówek w jednym miejscu. Oto one:

  • susz włosy chłodnym powietrzem;
  • unikaj stosowania gorących lokówek i prostownic;
  • stosuj dietę bogatą w witaminy i składniki mineralne – pielęgnacja włosów to nie tylko czynności zewnętrzne, ale także działanie od wewnątrz;
  • latem zadbaj o kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi – promienie słonecznie działają szkodliwie nie tylko na cerę, ale także na włosy;
  • włosy rozczesuj delikatnie i nie szarp ich, gdyż osłabia to ich strukturę;
  • uważaj na farbowanie włosów – ciemne farby oraz rozjaśnianie włosa naruszają jego strukturę, osłabiają i wysuszają;
  • staraj się unikać trwałej ondulacji;
  • zimą, szczególnie przy ostrym mrozie, noś czapkę lub inne okrycie głowy.

Dbanie o włosy wiąże się także z ich regularnym podcinaniem – nawet zdrowe, dobrze nawilżone włosy z czasem zaczynają rozdwajać się na końcach i konieczne staje się ich podcięcie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.