10 skutecznych domowych sposobów na złagodzenie swędzenia po ukąszeniu komara
Wszyscy kochamy wakacje, przebywanie na świeżym powietrzu i wieczorne spotkania z przyjaciółmi w ogrodzie. Jest jednak jedna rzecz, która zwykle psuje nam humor – komary. Nawet jeśli masz na balkonie rośliny, które odstraszają komary, a ciało spryskasz specjalnym środkiem przeciw insektom, nie zawsze możesz uniknąć ich ukąszeń. Jak sobie radzić ze swędzącymi bąblami? Okazuje się, że wiele skutecznych środków masz w swoim domu.
1. Olejki eteryczne
Ukąszenie komara powoduje swędzenie i zaczerwienienie skóry – oba objawy możemy złagodzić przy pomocy olejków eterycznych. Szczególnie pomocny może się okazać olejek z drzewa herbacianego, który ma właściwości antybakteryjne. Poza tym warto wykorzystać olejek lawendowy, który łagodzi świąd skóry i zmniejsza podrażnienie. Zanim posmarujesz ślad po ukąszeniu olejkiem eterycznym, upewnij się, że może być stosowany bezpośrednio na skórę.
2. Miód
Nasze babcie miały różne sposoby na komary. Jednym z nich było aplikowanie na bąbel odrobiny miodu. Jeśli nie przeszkadza ci klejąca warstwa na skórze, możesz wykorzystać ten słodki przysmak do łagodzenia swędzenia. Miód działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie, dlatego można go stosować na ukąszenia owadów.
3. Sok z cytryny lub limonki
Przemycie skóry sokiem z cytryny lub limonki to szybki sposób na natychmiastową ulgę. Kwaśny sok likwiduje swędzenie oraz działa odkażająco. Przy zastosowaniu tej metody należy jednak pamiętać, by nie wychodzić na słońce. Sok z cytryny zwiększa ryzyko oparzenia słonecznego, dlatego lepiej kwaśny okład wykonać wieczorem, przed pójściem spać.
4. Pasta do zębów
Jednym ze sposobów na zmniejszenie świądu skóry jest posmarowanie jej pastą do zębów. Mentol zawarty w tym produkcie natychmiast koi swędzenie i daje uczucie chłodu. Poza tym pasta ma właściwości ściągające, co pomaga pozbyć się obrzęku i opuchlizny.
5. Bazylia
Jeśli masz w kuchni doniczkę z bazylią, bez problemu złagodzisz uciążliwe swędzenie po ugryzieniu przez komara. Wystarczy rozetrzeć w dłoniach kilka listków bazylii i przyłożyć je do bąbla. Jednym ze składników bazylii jest kamfora, która delikatnie chłodzi skórę oraz redukuje ból i swędzenie. Warto wiedzieć, że olejki eteryczne zawarte w bazylii mają również działanie odstraszające komary. Jeśli posadzisz to zioło w swoim ogródku, komary znajdą sobie inne miejsce i nie będą cię już męczyć.
6. Lód
To najtańszy i najprostszy sposób na ukąszenia owadów. Przyłożenie kostki lodu do skóry kurczy naczynia krwionośne i hamuje wydzielanie się histaminy. Dzięki temu nie odczuwasz swędzenia, a zaczerwienienie i opuchlizna po ukąszeniu stają się mniejsze.
7. Torebki z herbatą
Jeśli pogryzły cię komary, zachowaj kilka torebek z parzenia herbaty. Wystudzone mogą posłużyć jako kompres łagodzący swędzenie. Okazuje się bowiem, że przykładając torebkę do ukąszenia, pozbywamy się płynu z bąbla, a tym samym uciążliwego swędzenia.
8. Ocet
Ocet to świetny domowy środek na ukąszenia owadów, nie tylko komarów. Dzięki temu, że ma lekko kwasowy odczyn, niweluje świąd skóry. Jak go stosować? Najlepiej posmarować każde ukąszenie oddzielnie, ponieważ w dużych ilościach ocet może wysuszyć i podrażnić skórę. Warto wykorzystać zwłaszcza ocet jabłkowy.
9. Aspiryna
Połknięcie aspiryny nie pomoże pozbyć się ukąszenia, ale z białych pastylek można przygotować pastę, która zlikwiduje swędzenie i przyspieszy proces gojenia. Wystarczy rozkruszyć jedną pastylkę aspiryny i dodać do niej odrobinę wody. Następnie mieszamy składniki, a pastę aplikujemy na miejsca, w których widać ugryzienia. Aspiryna zawiera kwas acetylosalicylowy o właściwościach przeciwzapalnych, dzięki czemu może uśmierzyć ból i przynieść ulgę.
10. Aloes
Aloes to niezwykła roślina, która od tysięcy lat jest stosowana na różne problemy skórne. Warto mieć w domu doniczkę z aloesem, ponieważ jego miąższ może się okazać przydatny na oparzenia słoneczne, wypryski, rany oraz ukąszenia owadów. Aloes silnie nawilża, likwiduje stany zapalne i łagodzi zaczerwienienie skóry. Jeśli nie masz tej rośliny w domu, kup w aptece żel aloesowy. Przyda ci się również wtedy, gdy skóra będzie potrzebować intensywnego nawilżenia i regeneracji.
Źródła: womenshealthmag.com, everydayhealth.com