Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Iwona Radziejewska-Choma

23 naturalne sposoby na łagodzenie bolesnych ukąszeń owadów

 Aleksandra Miłosz
31.07.2020 13:06
23 naturalne sposoby na łagodzenie bolesnych ukąszeń owadów
23 naturalne sposoby na łagodzenie bolesnych ukąszeń owadów (Grafika / Shutterstock)

Słyszysz bzyczenie, widzisz pszczołę i zanim się zorientujesz – ał! – zostałeś użądlony. Pewnie każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył tego nieprzyjemnego uczucia wbijanego żądła i bolesności użądlonego miejsca na skórze.

Okazuje się, że nie musimy od razu biec do apteki po specyfiki, które zmniejszą obrzęk i złagodzą ból. Równie skutecznie spiszą się domowe sposoby. Pszczoły, szerszenie, osy, trzmiele czy czerwone mrówki mają żądła, którymi wstrzykują jad do organizmu swojej ofiary. Najczęstszą reakcją jest ból, świąd, obrzęk oraz rumień, który może utrzymywać się nawet do kilku godzin po ukąszeniu. Przedstawiamy 23 naturalne sposoby, które przyniosą ulgę w bólu, zmniejszą opuchliznę i ból.

spis treści

1. Okłady z lodu

Kiedy owad zostawi swoje żądło w twojej skórze, postaraj się natychmiast je wyciągnąć. Prawdopodobnie znajduje się w nim woreczek jadowy powodujący natężenie nieprzyjemnych dolegliwości. Po wyjęciu żądła na bolące miejsce zastosuj chłodzący okład z lodu. Kilka kostek zamarzniętej wody zawiń w lnianą szmatkę i przyłóż do bolącego miejsca. Chłód lodu obkurcza naczynia krwionośne, dzięki czemu uniemożliwia jadowi przepływanie do krwiobiegu. Lód przyniesie też ulgę w bólu i złagodzi świąd.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Pasta do zębów

Chociaż to trochę nietypowy środek łagodzący ból, naprawdę działa! Dzieje się tak, ponieważ w paście do zębów znajduje się gliceryna, która „wysusza” toksyczną substancję jadową. Po drugie, pasta do zębów ma właściwości zasadowe, dzięki czemu neutralizuje kwasy zawarte w jadzie owadów. Nałóż więc odrobinę pasty na użądlenie, a już w ciągu minuty poczujesz ulgę. Pastą smaruj skórę co 3-4 godziny.

Jak rozpoznawać owady i ich ukąszenia?
Jak rozpoznawać owady i ich ukąszenia? [9 zdjęć]

Jeśli lubisz wyprawy do lasu, uważaj na kleszcze. Mogą one przyczepić się do skóry, kiedy ma ona kontakt

zobacz galerię

3. Soda oczyszczona

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na bolesne użądlenie owada jest pasta z sody oczyszczonej i wody. Jad pszczeli zawiera kwas mrówkowy, dlatego charakteryzuje się odczynem kwasowym. Z kolei soda to odczyn zasadowy, dlatego doskonale radzi sobie z alkalizowaniem toksycznej substancji. Taką pastę przygotujesz z 1 łyżeczki sody i kilku kropel wody. Nakładaj ją na skórę 3-4 razy dziennie.

4. Papaja

Papaja znana jest jako środek na ukąszenia owadów
Papaja znana jest jako środek na ukąszenia owadów

W składzie papai znajdziemy wiele korzystnych enzymów, które sprawiają, że ten owoc jest doskonałym lekarstwem na użądlenia pszczół. Jednym z nich jest papaina, która pomaga neutralizować działanie jadu. Jej największe stężenie znajdziemy w odmianie zielonej papai, dlatego, jeśli to możliwe, sięgaj po nią w przypadku użądlenia. Kawałkiem owocu smaruj użądlone miejsce lub przygotuj z papai pastę.

5. Gorczyca

Gorczyca już od czasów starożytnych używana była do leczenia pszczelich użądleń i ukąszeń innych owadów. Poza tym, że bogata jest w przeciwutleniacze, zawiera duże ilości selenu, który uchodzi za jeden z najskuteczniejszych środków przeciwzapalnych. Jak wykorzystać jej przeciwzapalne właściwości? W moździerzu rozgnieć kilka ziaren gorczycy i posyp nią miejsce użądlenia.

6. Miód

Co za ironia – miód wytwarzany przez pszczoły jest jednocześnie jednym z najlepszych leków łagodzących pieczenie skóry spowodowane użądleniem. Swoje właściwości zawdzięcza składnikom antybakteryjnym, które pomagają uniknąć infekcji, zmniejszają bolesność użądlonego miejsca i obrzęk. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić, czy miód, który znajdziesz w swojej szafce, jest w pełni naturalny. Smaruj nim użądlone miejsce, powtarzając czynność kilka razy dziennie.

7. Babka lancetowata

Babka lancetowata, którą z pewnością znajdziesz na swoim podwórku, może okazać się najlepszym sposobem na złagodzenie uporczywych dolegliwości po użądleniu owada. Jej naturalne właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne sprawiają, że ta niepozorna roślina zmniejsza obrzęk, ból i swędzenie skóry. Liść babki lancetowatej zawiera taninę, której przypisuje się właściwości ściągające, dzięki czemu stan zapalny goi się szybciej. Po zerwaniu kilku liści babki, dokładnie je umyj i rozgnieć, np. w moździerzu. W ten sposób powstaje pasta, którą należy nakładać bezpośrednio na użądlenie.

8. Bazylia

Bazylia często może pomóc złagodzić skutki ukąszenia owadów
Bazylia często może pomóc złagodzić skutki ukąszenia owadów

Swoje naturalne właściwości antybakteryjne bazylia zawdzięcza zawartym w niej olejkom eterycznym, które są w stanie ograniczyć namnażanie szerokiej gamy bakterii. Jednym z nich jest eugenol, któremu w dodatku przypisuje się działanie przeciwzapalne. Wszystko to sprawia, że bazylia jest doskonałym remedium na użądlenia owadów. Zmiażdż kilka liści bazylii i tak powstałą papkę nakładaj bezpośrednio na miejsce użądlenia.

9. Natka pietruszki

W natce pietruszki znajdziemy wiele lotnych olejków mających właściwości przeciwzapalne. Okazuje się jednak, że nie tylko jedzenie świeżej natki pietruszki może pomóc nam w wielu dolegliwościach, ale także stosowanie jej od zewnątrz, np. na użądlenia. Natka pietruszki sprawi w dodatku, że infekcja nie będzie się rozprzestrzeniać. Podobnie jak w wypadku babki i bazylii, przygotuj ze świeżej natki pietruszki papkę i nakładaj ją na bolące miejsce.

10. Olejek lawendowy

Na ukąszenia owadów często stosowany jest olejek lawendowy
Na ukąszenia owadów często stosowany jest olejek lawendowy

Wiele olejków eterycznych ma właściwości przeciwzapalne i antyhistaminowe. Tak też jest w przypadku olejku lawendowego. W dodatku olejek z lawendy działa przeciwświądowo, zmniejsza podrażnienie, obrzęk i działa przeciwbólowo. Wystarczy jedynie posmarować miejsce użądlenia kilkoma kroplami olejku lawendowego, który możesz samodzielnie przygotować w domu. Wystarczy tylko ½ szklanki suszonych kwiatów lawendy oraz oliwa np. jojoba, z migdałów czy pestek winogron. Kwiaty gotuj w oliwie przez 2-3 godziny, schłodź i przelewaj do słoiczka przez gazę.

11. Sól Epsom

Białe kryształki soli Epsom zawierają magnez i siarczan, czyli dwie substancje znane ze swoich przeciwzapalnych właściwości, zmniejszających także ból. Jednak największą zaletą soli Epsom jest to, że pomaga „wypchnąć” żądło do powierzchni skóry. Jeśli więc nie jesteś pewien, czy usunąłeś całe żądło owada, użyj soli Epsom. Wymieszaj ją z wodą i tak powstałą pastę nakładaj na obolałe miejsce.

12. Nagietek

Żółte kwiatki nagietka lekarskiego od wielu wieków używane są do leczenia ran. Nagietkowi przypisuje się działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, ściągające i przeciwgrzybicze, co sprawia, że jest idealnym środkiem na bolesne ukąszenia owadów. Przygotuj maść z nagietka lub olej nagietkowy, który sprawdzi się nie tylko na użądlenia owadów, ale też na drobne skaleczenia, wysypki, siniaki i spierzchnięte usta.

13. Liście prawoślazu

Największą zaletą prawoślazu są jego właściwości kojące. Zawiera on substancję nazywaną lepkim śluzem, co sprawia, że prawoślaz doskonale koi podrażnienia skóry i łagodzi swędzenie. Liście prawoślazu mają też działanie przeciwzapalne, w związku z czym pomogą ci pozbyć się obrzęków i bólu wywołanego przez pszczele użądlenie. Liściem prawoślazu wystarczy przetrzeć bolące miejsce lub zblendować kilka liści i nałożyć je na użądlenie.

14. Oczar wirginijski

Oczar wirginijski sprawdzi się jako środek na ukąszenia pszczół
Oczar wirginijski sprawdzi się jako środek na ukąszenia pszczół

Oczar tradycyjnie używany jest na drobne skaleczenia, wysypki i siniaki. Tymczasem okazuje się, że doskonale sprawdzi się także jako środek na ukąszenia pszczół, szerszeni i trzmieli. Ekstrakt z oczaru wirginijskiego zawiera taniny, kwas galusowy, katechiny, flawonoidy, olejki eteryczne oraz saponiny. Wszystkie te składniki sprawiają, że jest doskonałym lekarstwem na stan zapalny, ból i swędzenie.

15. Sól kamienna z nasionami kopru

Od wielu wieków Ajurweda stosuje sól kamienną z koprem włoskim w celu zmniejszenia stanu zapalnego i zniwelowania bólu. Sól kamienna, podobnie jak sól Epsom, bogata jest w wiele minerałów, zwłaszcza magnez i selen, które pomagają zmniejszyć obrzęk i podrażnienie skóry. Połączenie z nasionami kopru włoskiego, których głównym składnikiem jest olej lotny, sprawia, że sól sprawdzi się także w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Aby przygotować taką mieszankę, do 1-2 łyżeczek soli kamiennej dodaj 1 łyżeczkę nasion kopru włoskiego i odrobinę wody. Taką mieszankę nakładaj na bolące miejsce 3-4 razy dziennie.

16. Woda wapienna

Woda wapienna to kolejny naturalny lek na ukąszenia owadów, pochodzący z Indii. Stosowana także w przemyśle spożywczym, w medycynie naturalnej łagodzi ból wywołany przez ukłucie pszczelego żądła. Woda wapienna zapobiega też rozprzestrzenianiu się trującego kwasu do całego organizmu. Jej wysoce alkaliczne właściwości pozwalają na zupełną neutralizację toksyny, sprawiając, że przestaje być ona niebezpieczna dla naszego zdrowia.

17. Tytoń

Chociaż palony tytoń jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia, jego liście okazują się być bardzo przydatne, jeśli chodzi o bolesne ukąszenia owadów. Tytoń charakteryzuje się odczynem zasadowy, w związku z czym neutralizuje kwas w jadzie pszczoły. W dodatku zmniejsza obrzęk i inne dolegliwości wynikające z użądlenia owada. Do rozdrobnionych liści tytoniu dolej odrobinę wody i nałóż na skórę na 15 minut.

18. Ocet jabłkowy

Namocz wacik schłodzonym octem jabłkowym. W ten sposób nie tylko zadbasz o odkażenie użądlonego miejsca, ale zapewnisz sobie także uczucie ulgi. Przemywaj w ten sposób bolące miejsce 5 razy dziennie do momentu, aż obrzęk po użądleniu całkowicie ustąpi, a skóra przestanie swędzieć.

19. Dziurawiec

Kwiaty i liście dziurawca w naturalnej medycynie stosowane są od wielu wieków. Olej z dziurawca stosowany jest na siniaki, krwiaki, bóle mięśni oraz stany zapalne skóry. Jednakże bezpośrednio stosowany na skórę może być także w połączeniu z glinką bentonitową, naturalnym lekiem łagodzącym objawy użądlenia owadów. Bentonit dzięki swoim właściwościom może wchłaniać toksyny, metale ciężkie oraz szkodliwe związki chemiczne z zanieczyszczeń.

20. Czosnek

Czosnek uznaje się za jeden z najskuteczniejszych naturalnych sposobów na wiele dolegliwości. Jego właściwości antybakteryjne sprawiają, że doskonale sprawdza się jako okład na miejsce użądlenia owadów, trądzik oraz skaleczenia czy rany. Posiada również właściwości przeciwzapalne, dzięki którym zmniejsza obrzęk i łagodzi ból. Na użądlenie możesz przygotować pastę ze zmiażdżonego ząbka czosnku i 1 łyżeczki oliwy z oliwek. Nakładaj ją na bolące miejsce 3-4 razy dziennie.

21. Węgiel aktywny

Węgiel aktywny pozwala zwalczyć obrzęk i ból po ukąszeniach osy lub pszczoły
Węgiel aktywny pozwala zwalczyć obrzęk i ból po ukąszeniach osy lub pszczoły

Okazuje się, że węgiel aktywny sprawdza się nie tylko na dolegliwości pokarmowe, ale też jako lek do stosowania zewnętrznego na bolące, piekące i obrzmiałe miejsca użądlenia pszczoły lub osy. Jego działanie opiera się na absorpcji – nałożenie go na użądlenie sprawi, że wszystkie trujące substancje z jadu owada zostaną „wyciągnięte” na zewnątrz naszego organizmu. Wymieszaj 1 tabletkę węgla aktywnego z odrobiną wody, aż do uzyskania jednolitej pasty. Nałóż na bolące miejsce i owiń bandażem. Trzymaj na skórze przez 15 minut.

22. Ziemniak

Nie tylko zioła czy olejki są w stanie pomóc ci uśmierzyć bolące miejsce i pozbyć się opuchlizny. Równie skutecznie poradzi sobie z tym surowy ziemniak. Wystarczy, że przekroisz go na pół i przyłożysz do użądlonego miejsca, a zawarta w nim skrobia sprawi, że ból minie jak ręką odjął.

23. Aloes

Aloes daje uczucie ulgi po ukąszeniach owadów
Aloes daje uczucie ulgi po ukąszeniach owadów

Ból jest nie do zniesienia? Skóra jest czerwona i okropnie piecze? W dodatku świąd nie pozwala ci na normalne funkcjonowanie? Podejdź do swojego parapetu i jeśli znajdziesz na nim aloes, ułam jedną gałązkę. Możesz od razu posmarować podrażnione miejsce ułamaną częścią rośliny lub przygotować z niej pastę, miażdżąc łodygę. Przed nałożeniem pasty na miejsce użądlenia włóż ją na chwilę do lodówki – da ci to większe uczucie ulgi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze