Trwa ładowanie...

Elektryzujące się włosy - dlaczego włosy się elektryzują, skuteczne sposoby na elektryzujące się włosy

 Magdalena Pietras
16.09.2020 10:34
Elektryzujące się włosy - dlaczego włosy się elektryzują, skuteczne sposoby na elektryzujące się włosy
Elektryzujące się włosy - dlaczego włosy się elektryzują, skuteczne sposoby na elektryzujące się włosy (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Elektryzujące się włosy to problem zwłaszcza w porze zimowej, kiedy nosimy grube czapki. Twoje włosy stają się suche i łamliwe, tracą wilgotność, a wszystko przez to, że często przebywasz w pomieszczeniach klimatyzowanych lub zakurzonych. Jeżeli zapewnisz włosom odpowiedni stopień nawilżenia, zapomnisz o problemie elektryzowania. Klimatyzacja, zanieczyszczenie i niektóre tkaniny przekazują włosom dodatni ładunek elektryczny. Włosy, również naładowane dodatnio, zaczynają się odpychać.

spis treści

1. Dlaczego włosy się elektryzują?

Zanim przejdziemy do metod radzenia sobie z elektryzującymi się włosami, dowiedzmy się, skąd bierze się to zjawisko. Nasze włosy w pewnych okolicznościach ładują się dodatnio i przez to się odpychają. W efekcie możemy zauważyć, że część z nich podnosi się w charakterystyczny sposób. Z elektryzującymi się włosami mamy do czynienia zazwyczaj wtedy, kiedy nosimy czapki wykonane z materiałów przekazujących dodatnie jony. Również w pomieszczaniach zakurzonych do naszych włosów mogą przenikać dodatnio naładowane cząsteczki. Ponieważ włosy mają taki sam ładunek, zaczynają się odpychać.

Co jeszcze sprzyja elektryzowaniu? Brak odpowiedniego nawilżenia. Jeśli włosy są szorstkie, przesuszone, to znacznie łatwiej ulegają elektryzowaniu. Z problemem wysuszonych i elektryzujących włosów mamy do czynienia zwłaszcza zimą. Elektryzacji sprzyja również przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, stosowanie niektórych nakryć głowy i ręczników wykonanych ze sztucznych materiałów. Do elektryzowania się przyczyniają się również zwykłe, codzienne czynności, które wykonujemy w niewłaściwy sposób – to, jak czeszemy, myjemy i suszymy swoje włosy.

Zobacz film: "Domowe mikstury, które odmienią twoje włosy"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Skuteczne sposoby na elektryzujące się włosy

Poniżej przedstawiamy skuteczne sposoby na elektryzujące się włosy. Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom pozbędziecie się kłopotliwego problemu.

2.1. Odpowiednie nakrycie głowy

Wybór nakrycia głowy ma ogromny wpływ na suche włosy. Najmniej elektryzowania pojawi się, jeśli wybierzesz czapkę z naturalnego materiału. Zawsze staraj się wybierać te z naturalnych włókien, np. bawełny. Sztuczne tkaniny pogarszają tylko stan włosów ze skłonnością do elektryzowania się.

9 porad, aby twoje włosy były błyszczące
9 porad, aby twoje włosy były błyszczące [10 zdjęć]

Każda kobieta chce mieć lśniące włosy. Jednak niszczą się one w wyniku koloryzacji, suszenia gorącym

zobacz galerię

2.2. Preparaty na elektryzujące się włosy

Na półkach sklepowych możemy znaleźć różnego rodzaju preparaty zapobiegające elektryzowaniu się włosów. Mogą to być odżywki, spraye, szampony. Nie muszą być przeznaczone do elektryzujących się włosów, wystarczy, że będą dobrze je nawilżać. Nasze włosy nie tylko latem potrzebują odpowiedniego nawilżenia, ale również zimą. Zafundujmy im od czasu do czasu maseczkę. Na co dzień stosujmy szampony i odżywki nawilżające. Kiedy myjemy włosy, postarajmy się przy tym ruchami okrężnymi masować skórę głowy. Unikajmy jednak kosmetyków z dodatkiem silikonu, bo ten składnik potęguje elektryzowanie.

2.3. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie włosów

Pielęgnacja włosów suchych polega na właściwym nawilżaniu. Odżywka do włosów powinna być stosowana z każdym myciem, ale uważaj, aby nie nakładać jej na skórę głowy i nasady włosów, gdyż wywołasz tym tylko przetłuszczanie. Na półkach drogerii znajdziesz mnóstwo kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów (m.in. maski czy maseczki nawilżające). Warto się w nie zaopatrzyć. Nawilżającą maseczkę do włosów możesz także przygotować samodzielnie. Elektryzacji włosów zapobiegnie z pewnością maseczka na bazie trzech łyżek oliwy oraz dwóch żółtek. Maskę należy nałożyć na skórę głowy i odczekać około 15-20 minut. Po tym czasie maseczkę należy zmyć pod bieżącą wodą. Domowe sposoby pielęgnacji włosów są bezpieczne i sprawdzone. Dbają nie tylko o nawilżenie włosa, ale też wzmacniają go i wpływają pozytywnie na jego kondycję.

Jest wiele preparatów stosowanych na elektryzujące się włosy
Jest wiele preparatów stosowanych na elektryzujące się włosy (123RF)

2.4. Suszenie

Suszenie włosów gorącym strumieniem jest bardzo przyjemne zimą. Jednak przez to nasze włosy bardziej się elektryzują. Suszmy więc fryzurę chłodniejszym powietrzem. Jeśli mamy w planach zakupienie dobrej suszarki, to wybierzmy tę z funkcją jonizacji. Dzięki temu zapobiegniemy elektryzowaniu się włosów.

Zobacz także

2.5. Czesanie

Elektryzowanie się włosów zależy również od tego, czym się czeszemy. Do tej czynności powinniśmy wybierać szczotki wytworzone z naturalnych materiałów. Warto zaopatrzyć się w szczotkę z naturalnym włosiem lub drewniane grzebienie (najlepsze będą te z szeroko rozstawionymi ząbkami). Unikaj plastikowych przedmiotów do stylizacji włosów. Nie poświęcajmy zbyt dużo czasu na czesanie – włosy tego nie lubią.

2.6. Nawilżacz powietrza

Suche powietrze w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach pogarsza kondycję włosów suchych. Dobrym pomysłem jest więc nawilżanie powietrza za pomocą specjalnych nawilżaczy – zwykłych lub elektrycznych. Ograniczenie suchego powietrza pozytywnie wpłynie także na skórę.

2.7. Sposób na szybko

Jeśli jesteś w miejscu publicznym, a włosy jak na złość elektryzują się, to możesz poradzić sobie z tym problemem dosyć szybko. Wystarczy, że zmoczysz sobie ręce i przeciągniesz nimi delikatnie po włosach. Możesz również użyć kremu do rąk. Po tym niesforne włosy powinny opaść.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze