Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

7 niepokojących zachowań piersi – co mówią o twoim zdrowiu?

 Aleksandra Miłosz
19.09.2024 17:06
7 niepokojących zachowań piersi – co mówią o twoim zdrowiu?
7 niepokojących zachowań piersi – co mówią o twoim zdrowiu? (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Gdy piersi nagle zaczynają zmieniać kształt, rozmiar czy kolor, może to być oznaką choroby lub zaburzenia pracy organizmu. Które zmiany powinny nas zaniepokoić?

spis treści

1. Rosnąca wielkość biustu

Najczęstszą przyczyną rosnącego biustu jest wzrost tkanki tłuszczowej w organizmie. Wynika to z budowy piersi – składają się głównie z komórek tłuszczowych oraz tkanki gruczołowej. Innym powodem rosnących piersi jest ciąża, w trakcie której piersi przygotowują się do wydzielania mleka i powiększają przewody mlekowe.

Zmianie rozmiaru biustu mogą być też winne wahania hormonalne związane z przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych lub leków z estrogenem i progesteronem, stosowanych w czasie menopauzy. Jeśli więc widzisz, że twoje piersi zaczynają się powiększać i nie mieszczą się w dotychczasową miseczkę, to nie ma się czym martwić, musisz tylko wybrać się na zakupy.

Odpowiedni rozmiar miseczek i obwód pod biustem jest kluczowy w wyborze biustonosza. Właściwie dobrany stanik pozwoli nam uniknąć utraty jędrności piersi, zapobiegnie ich bólowi oraz dolegliwościom pleców
Odpowiedni rozmiar miseczek i obwód pod biustem jest kluczowy w wyborze biustonosza. Właściwie dobrany stanik pozwoli nam uniknąć utraty jędrności piersi, zapobiegnie ich bólowi oraz dolegliwościom pleców
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Kurczenie się piersi

Jeśli pewnego dnia zauważysz, że odpowiednie do tej pory miseczki stanika teraz są za duże, to prawdopodobnie jesteś w trakcie odchudzania lub już straciłaś na wadze. Nie martw się też wtedy, gdy odstawiłaś pigułki antykoncepcyjne lub gdy twój ginekolog stwierdził, że jesteś tuż przed menopauzą – wynika to ze zmniejszenia stężenia estrogenów w organizmie.

Jeśli jednak żadna z powyższych sytuacji nie miała miejsca, a twoje piersi się kurczą, w dodatku towarzyszy temu trądzik, wypadanie włosów i wzmożone owłosienie twarzy, to znak, że powinnaś zbadać swoje jajniki. Zespół policystycznych jajników, znany jako PCOS, charakteryzuje się dużą ilością testosteronu w organizmie kobiety, który może wpływać na kobiece organy.

3. Zmiana kształtu

W największej mierze kształt biustu weryfikuje wiek kobiety i jej historia związana z karmieniem piersią. W dojrzałym wieku i po karmieniu piersią więzadła rozciągają się, tkanka łączna zostaje rozbita, a skóra traci elastyczność, co powoduje, że piersi zaczynają swoim kształtem przypominać łezki. Jedynym sposobem na uniknięcie drastycznego opadania piersi jest noszenie właściwie dobranego biustonosza. Aby uniknąć działania grawitacji, warto wykonywać ćwiczenia ujędrniające, unikać wahań wagi oraz smarować skórę piersi kremami ujędrniającymi.

4. Grudki i guzki

Wyczuwalne pod palcami drobne guzki i grudki mogą pojawiać się w trakcie całego cyklu miesiączkowego, a najbardziej wtedy, gdy czujesz, że twoje piersi są twarde i bolesne. Wynika to ze zmian hormonalnych szalejących w twoim ciele, które mogą tworzyć łagodne torbiele wypełnione płynem. Takie zmiany są najczęściej wynikiem budowy piersi. Jeśli jednak wyczuwalne guzki lub grudki bolą lub z dnia na dzień stają się coraz większe, to warto skonsultować je z ginekologiem.

5. Gęstość piersi

Piersi połowy z nas mają strukturę gęstą. Oznacza to, że mamy więcej tkanki gruczołowej i włóknistej, co może sprawiać trudności podczas odczytu wyników badań mammograficznych. Zarówno zmiany w postaci guzków, jak i nagromadzenia włókien i gruczołów na obrazie mammografii będą wyglądały jednakowo. Kobiety z gęstszą strukturą piersi są też bardziej narażone na rozwój raka piersi, dlatego powinny położyć większy nacisk na profilaktykę i regularne wykonywanie badań.

Regularnie wykonywana mammografia pozwoli odpowiednio wcześnie wykryć wszelkie zmiany w postaci guzków w piersiach
Regularnie wykonywana mammografia pozwoli odpowiednio wcześnie wykryć wszelkie zmiany w postaci guzków w piersiach

6. Ból piersi

Przyczyn bólu piersi jest bardzo dużo. Może on wynikać z zachodzących w twoim ciele zmian hormonalnych lub ze zbyt dużych ilości kofeiny, które przyjmujesz w ciągu dnia. Innymi sytuacjami, które skutkują bólem piersi są urazy, źle dopasowany biustonosz, zbyt intensywne ćwiczenia na siłowni, a nawet noszenie za ciężkiej torebki. Ból piersi może być też spowodowany niedoborem żelaza, a w związku z tym zaburzeniami w pracy tarczycy. Jeśli jednak ból pojawia się tylko w jednej piersi, to może wynikać z powstawania zmian, także tych nowotworowych – w takim przypadku jest konieczna konsultacja lekarska.

7. Wyciek z sutka

Wyciek z sutka nie jest normalną sytuacją. Zazwyczaj występuje w 3 przypadkach: w czasie karmienia piersią, po stymulacji seksualnej lub gdy w strukturze piersi zaczynają zachodzić zmiany. Większość kobiet od razu zakłada, że to nowotwór, jednak wyciek może wynikać również ze zmian hormonalnych, podwyższenia poziomu prolaktyny, niedoczynności tarczycy czy przyjmowania leków, a dopiero w skrajnych przypadkach może być wynikiem raka piersi czy guza przysadki.

Wyciek z piersi może też oznaczać, że jesteś w ciąży, a twoje piersi zaczynają przygotowywać się do produkowania pokarmu i karmienia. Jeśli jednak wydzielina nie jest mleczna, tylko krwawa i dotyczy jednej piersi, to może świadczyć o groźnych zmianach. W takim wypadku jest konieczna konsultacja lekarska i dalsze badania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze