Trwa ładowanie...

Acne-Derm – skład, wskazania, stosowanie, skutki uboczne

Acne-Derm to nowoczesny krem przeciwtrądzikowy i wybielający przeznaczony do codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej i z tendencją do przebarwień. Zawiera kwas azelainowy, który korzystnie działa na skórę. Jak go stosować? Czy warto?

Zobacz film: "Trądzik jako przyczyna depresji"

spis treści

1. Co to jest Acne-Derm?

Acne-Derm to lek w postaci kremu do pielęgnacji skóry trądzikowej z przebarwieniami, który można kupić w aptece bez recepty. Cena Acne-Derm wynosi kilkanaście złotych, przy czym należy podkreślić, że Acne-Derm ma bardzo dobre opinie. Pacjenci cenią go za skuteczność, przyjemny zapach i widoczne efekty działania. Według wielu z nich to świetny produkt za niewielkie pieniądze.

2. Skład Acne-Derm

Jeden gram kremu zawiera 200 mg kwasu azelainowego (Acidum azelaicum). Produkt zawiera również glikol propylenowy, alkohol cetostearylowy i kwas benzoesowy, dzięki czemu wykazuje działanie przeciwtrądzikowe oraz wybielające skórę w przypadku hiperpigmenatcji (przebarwień skóry).

Zawarty w preparacie glicerol ma działanie silnie nawilżające, zaś substancja czynna, kwas azelainowy:

  • działa przeciwbakteryjnie,
  • zmniejsza liczbę mikrozaskórników,
  • reguluje proces rogowacenia i złuszczania naskórka,
  • zapobiega powstawaniu nowych zmian trądzikowych,
  • hamuje zwiększoną aktywność komórek barwnikowych skóry (melanocytów).

3. Stosowanie kremu Acne-Derm

Produkt leczniczy Acne-Derm jest przeznaczony do nakładania na skórę. Stosuje się na trądzik pospolity (Acne vulgaris) oraz przebarwienia skóry (Melanoderma). Krem można stosować u młodzieży w wieku od 12 do 18 lat.

Produkt Acne-Derm w postaci kremu stosuje się dwa razy na dobę: rano i wieczorem. Na umyte i dokładnie osuszone, chorobowo zmienione miejsca na skórze, należy nałożyć cienką warstwę kremu. Wskazane jest lekkie wcieranie kremu.

Dawka jednorazowa wynosi 1 g, to jest 4 cm kremu, co odpowiada 200 mg substancji czynnej. Tym samym dawka dobowa wynosi 2 g, to jest 8 cm kremu, co odpowiada 400 mg substancji czynnej.

W przypadku pominięcia dawki, należy zastosować produkt tak szybko, jak jest to możliwe. Nie należy jednak stosować dawki podwójnej w celu jej uzupełnienia. Pacjenci ze skórą wrażliwą przez pierwszy tydzień leczenia powinni stosować produkt raz na dobę wieczorem. Acne-Derm należy stosować długo, bo co najmniej 4 tygodnie, a w celu uzyskania trwałej poprawy nawet kilka miesięcy (jednak nie dłużej niż przez 6 miesięcy).

Zobacz także:

4. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Przeciwwskazaniem do stosowania kremu Acne-Derm jest nadwrażliwość na kwas azelainowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, a także wiek. Nie należy go nakładać na skórę dzieci do 12. roku życia.

Nie należy stosować Acne-Derm w ciąży ani u kobiet karmiących piersią. Dopuszczalne jest to jedynie w przypadku, gdy korzyści dla matki są większe niż potencjalne zagrożenie dla płodu.

Należy jednak pamiętać, że kwas azelainowy, którego bezpieczeństwa dla płodu nie określono, w niewielkim stopniu przenika przez barierę łożyska oraz do mleka kobiet karmiących piersią.

W przypadku leczenia przebarwień skóry należy stosować jednocześnie kremy z filtrami UVA i UVB, ponieważ promieniowanie słoneczne może nasilać zmiany chorobowe i powodować ponowną pigmentację skóry. Po zastosowaniu kremu należy unikać ekspozycji na słońce.

Należy chronić oczy, usta, błony śluzowe przed kontaktem z produktem, a po nałożeniu kremu dokładnie umyć ręce. Jeśli nastąpi przypadkowy kontakt produktu w tych okolicach, należy przemyć je dużą ilością wody.

W przypadku leczenia trądziku u osób posiadających ciemną karnację, z uwagi na właściwości wybielające produktu, należy szczególnie wnikliwie obserwować skórę w miejscu jego stosowania.

5. Działania niepożądane

Ze względu na zawartość glikolu propylenowego krem może wywołać podrażnienie skóry. Z uwagi na obecność alkoholu cetostearylowego Acne-Derm może powodować miejscową reakcję skórną (w większości przypadków łagodne, stąd nie wymagają przerwania stosowania produktu).

Ze względu na zawartość kwasu benzoesowego, produkt może powodować niewielkiego stopnia podrażnienie skóry, oczu i błon śluzowych. W przypadku znacznego podrażnienia skóry, należy zmniejszyć ilość nakładanego produktu lub stosować Acne-Derm raz na dobę, do czasu ustąpienia objawów podrażnienia.

Jeżeli to konieczne, należy przerwać leczenie na kilka dni. Inne działania niepożądane to najczęściej: zaburzenia skóry i tkanki podskórnej, uczucie pieczenia, świąd, a także zaczerwienienie, suchość i łuszczenie skóry.

Objawy te zwykle pojawiają się początku leczenia. Jeżeli nie mijają, utrzymują się bądź nasilają, należy stosować produkt rzadziej - raz na dobę lub zmienić produkt na inny.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.