Trwa ładowanie...

Akcesoria baletowe

Akcesoria baletowe są niezbędne dla osób uczących się baletu. Wszystkie potrzebne przedmioty zostały zaprojektowane tak, aby chronić mięśnie i ścięgna szczególnie narażone na kontuzje. Dzięki akcesoriom tanecznym trenowanie baletu jest o wiele bezpieczniejsze. Niektóre elementy baletowe, regularnie używane podczas treningu, pomagają zrzucić zbędny tłuszczyk na przykład z nóg. W jakie rzeczy należy się zaopatrzyć, idąc samemu na lekcje baletu lub posyłając tam swoje dziecko?

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Akcesoria taneczne

Kobiecy strój do baletu składa się z kilku podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest kostium ćwiczebny, zwany popularnie body. Kostium tym różni się od body, że nie ma zapięcia w kroku. Niezbędna jest także tunika lub tuniczka, czyli zaszalowana spódniczka, którą owija się wokół talii. Kolejnym niezbędnikiem jest paczka ćwiczebna. Używa się jej na próbach do ról wymagających paczki klasycznej na scenie.

Istotne są również trykoty, czyli rajstopy baletowe. Można spotkać dwa typy trykotów: pełne z normalnymi stopami oraz rozcięte. Rajstopy baletowe wykonane są z wysokiej jakości elastycznych materiałów. Zazwyczaj pełnych trykotów używa się na scenie, a podczas treningów raczej wygodniejsze są rajstopy rozcięte, ponieważ łatwo się podwijają, gdy zachodzi potrzeba wymiany plastra na palcach lub poprawienia opaski na kostce. W trenowaniu baletu niezbędne są także ocieplacze, jak wiązany sweterek, tzw. cache-coeur, dresy/spodnie oraz getry. Dzięki getrom możliwe jest utrzymanie ciepła mięśni łydek podczas rozgrzewki i po treningu.

Specjalnym typem odzieży tanecznej jest sauna-effect, czyli poliestrowa odzież – szorty, długie spodnie na szelkach lub kombinezon, które ułatwiają i przyśpieszają rozgrzewkę, dzięki efektowi sa uny. Efekt ten polega na tym, że wytworzony podczas rozgrzewki pot „paruje” wewnątrz nieprzepuszczalnego powietrza poliestru, a to wpływa na to, że ciało się lepiej rozgrzewa. Ponadto spodnie sauna-effect mają właściwości pomagające spalić tłuszczyk z nóg. Oczywiście zależy to od indywidualnej budowy ciała i ilości tłuszczyku. Jeśli u kogoś spodnie działają w ten sposób, to po lekcji tańca ta osoba ma całe mokre nogi.

2. Baletki do tańca

Obuwie do baletu musi być miękkie zarówno do ćwiczeń, jak i na scenę, ale wyłącznie do tańca na półpalcach. Pointy służą do tańca na palcach. Baletki powinny być wykonane z miękkiej skóry lub płótna, czasem płócienne baletki pokryte są atłasem. Podeszwa albo jest pełna, albo podzielna. Popularniejsze są baletki z łezką, ponieważ lepiej dopasowują się do stopy. Ważnym elementem obuwia baletowego są wiązania, które muszą być wykonane z mocnego, elastycznego sznureczka. Wiązanie służy dopasowaniu obwodu baletek do wierzchu stopy oraz zapobiega ich zsuwaniu się. Czasem wiązaniami są elastyczne taśmy przymocowane do brzegów baletek. Zaprojektowane są tak, aby łagodziły napięcia na ścięgno Achilessa. Te elastyczne troczki są bezpieczne dla stawu skokowego.

Kalafonia jest używana do nacierania podeszwy obuwia. Dzięki temu zwiększa się jego przyczepność do podłogi. W nauce baletu przydaje się również hairagami, czyli przyrząd do układania koczków. Niezbędne są akcesoria do stóp, jak silikonowe wkładki do point, ochraniacze do tańca na boso, plaster oraz kliny do dużych palców u stóp, które pomagają zminimalizować dyskomfort podczas ćwiczeń. Ponadto chronią stopy przed tworzeniem się odcisków i pęcherzy oraz przed kontuzjami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.