Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Antyperspirant a dezodorant - kiedy i jak stosować?

Avatar placeholder
16.04.2021 15:02
Antyperspirant to sposób na nadmierne pocenie się
Antyperspirant to sposób na nadmierne pocenie się (123rf)

Antyperspirant to sposób na nadmierne pocenie się, czyli problem, który stanowi duży dyskomfort dla wielu osób. Półki w aptekach i drogeriach są pełne różnych produktów, wybór jest ogromny – dezodoranty, sztyfty, żele przeciw poceniu się. Niestety nie zawsze wiemy, które produkty wybrać. Który antyperspirant będzie odpowiednio skutecznie blokował pocenie się, nie powodując przy tym podrażnienia delikatnej skóry? Jak działa dezodorant do ciała a jak antyperspirant? Co wybrać, jeśli narzekamy na dużą nadpotliwość?

spis treści

1. Jak działa dezodorant?

Dezodorant zapewnia przyjemny zapach, świeżość i pielęgnację całego ciała. Swoje ładne zapachy zawdzięcza zawartym w swoim składzie perfumom. Oczywiście, posiada również alkohol etylowy, który niszczy bakterie żyjące na skórze oraz zabezpiecza przed powstawaniem przykrego zapachu potu. Zwykły dezodorant ma za zadanie tylko maskować zapach potu bez hamowania jego wydzielania. Skuteczność dezodorantu jest krótkotrwała i ogranicza się do kilku godzin.

Dezodoranty mogą być wystarczające dla osób, które nie mają problemów z intensywnym poceniem się. Jeśli wydzielanie potu zwiększa się, np. w przypadku stresu, silnych emocji, wysiłku fizycznego czy wyższej temperatury otoczenia, lepiej sięgnąć po środki ograniczające pocenie, m.in. po antyperspiranty.

1.1. Rodzaje dezodorantów

Wyróżniamy następujące rodzaje dezodorantów:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
  • sztyft – jest wygodny w użyciu, możesz schować go do torebki, często wysycha;
  • kulka – może być w obudowie plastikowej lub szklanej, wchłania się trochę wolniej od sprayu, lecz znacznie lepiej się rozprowadza;
  • spray – szybko się wchłania, jest łatwy w użyciu;
  • chusteczki – zapakowane w osobne, nieprzepuszczalne opakowania, zawierają łagodne dla skóry składniki, są jednorazowe, wygodne na wakacje i w podróży.

Zanim wybierzesz coś na pocenie się, zastanów się, czy masz problem z nadmierną potliwością. Jeśli tak, udaj się do apteki po właściwy antyperspirant. Zwykły dezodorant nie potrafi poradzić sobie z tym problemem.

2. Jak działa antyperspirant?

Antyperspirant zapewnia ochronę przez cały dzień nawet przy nadmiernym poceniu się. Może jednak brudzić ubranie. Dezodorant jest odpowiedni dla osoby, która nie ma problemów z nadmiernym wydzielaniem potu. Antyperspirant to dezodorant przeciw poceniu się. Oprócz substancji redukujących liczbę drobnoustrojów na skórze, zawiera związki ograniczające potliwość. Są to alkaliczne sole chlorku glinu lub sole glinowo-cyrkonowe.

W połączeniu z wilgocią obecną na skórze i pod wpływem temperatury antyperspiranty przekształcają się w postać żelu, który zwęża ujście gruczołów potowych, ograniczając wydostanie się potu na zewnątrz. Nie powodują zatkania gruczołu, tylko czasowe ograniczenie wypływu, co skutecznie zmniejsza nadmierne pocenie się. W ciągu kilku dni żel jest usuwany i wymywany z powierzchni skóry.

Zatem antyperspirant działa dłużej niż dezodorant. Zwiększa to działanie przyjemnego zapachu. Istnieją również dezodoranty bezzapachowe przeciw poceniu się.

3. Rodzaje antyperspirantów

Sztyfty nie tylko działają skutecznie, blokując pocenie się, lecz dodatkowo pielęgnują skórę. Zazwyczaj ich rozmiar jest mniejszy, są bardziej podręczne i bez problemu mieszczą się w torebce. Antyperspirant w sztyfcie może być używany wraz z ulubionymi perfumami, ponieważ albo nie posiada zapachu, albo jest on delikatny.

Antyperspirant w aerozolu zawiera zazwyczaj alkohol, który chłodzi i dezynfekuje. Jednak antyperspirant może także podrażniać skórę. Jeśli skóra jest wrażliwa, można zakupić bezalkoholowy antyperspirant w aerozolu. Taki antyperspirant zamiast alkoholu może zawierać talk, który wchłania pot, zapobiegając pojawianiu się mokrych plam na ubraniu lub inne składniki, które walczą z potem i przykrym zapachem.

Niestety, czasami kosmetyki (szczególnie właśnie te z talkiem) mogą powodować powstawanie białych plam na ubraniach, trudnych do usunięcia. Jeśli często nosisz czarne ubrania, na których zauważasz białe plamy, możesz zakupić antyperspirant ze specjalnej serii, chroniący ubrania przed zabrudzeniem.

Antyperspirant w kremie jest idealny do skóry wrażliwej. Większość antyperspirantów zawiera nie tylko składniki blokujące pocenie się, lecz także składniki pielęgnujące skórę przed podrażnieniem. Taki antyperspirant zazwyczaj nie zostawia białych plam na ubraniach, łagodzą podrażnioną skórę, można ich używać zaraz po depilacji. Dobrze, jeśli antyperspirant w kremie zawiera talk, który skutecznie wchłania wilgoć. Efekt dezodoryzujący jest delikatny. Produkty z talkiem nie są jednak odpowiednie dla osób z bardzo suchą skórą.

Składniki, które powodują, że antyperspirant skutecznie blokuje pocenie się, to między innymi:

  • sól glinu (aluminium),
  • ałun (siarczan glinowo-potasowy).

Do antyperspirantów dodaje się inne składniki, takie jak silikony, które zapobiegają całkowitemu wyparowaniu soli, mogących wówczas być przyczyną powstawania białych plam na skórze i ubraniach.

4. Antyperspirant - ochrona przed potem

Perfumowany antyperspirant jest wygodny w użyciu, zapewnia ochronę przed potem, jednocześnie pięknie pachnie. Jednak należy pamiętać, ze nie każdy dezodorant ma właściwości blokujące pot. Szukaj zatem produktów, które posiadają na opakowaniu informację, że to antyperspirant. Możesz być wówczas pewny, że zawiera składniki, które przeciwdziałają poceniu się, a nie tylko „maskują” problem.

Dobry antyperspirant może działać na dwa sposoby. Po pierwsze, antyperspirant hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Po drugie, antyperspirant zwęża kanaliki potowe, przez które wydobywa się mniejsza ilość potu.

Pamiętaj, by nigdy nie nakładać antyperspirantu bezpośrednio na mokrą skórę. Unikaj także aplikowania ich na skórę, która właśnie była poddawana zabiegowi depilacji, jak i na wrażliwe części ciała. Jeśli problem pocenia się i brzydkiego zapachu nie znika pomimo stosowania dobrych antyperspirantów, warto skonsultować się z lekarzem.

Nadmierne pocenie się może być jednym z objawów wskazujących na poważne choroby (np. cukrzycę). Jeśli lekarz wyklucza taką możliwość, lecz problem pozostaje, można zastosować zabiegi proponowane przez specjalistów medycyny estetycznej – zabieg wykorzystujący działanie toksyny botulinowej lub laserowe uszkadzanie gruczołów potowych.

5. Kiedy sięgnąć po dezodorant, a kiedy po antyperspirant?

Jeśli jesteś alergikiem, możesz mieć uczulenie na konserwanty i wszelkie dodatki zapachowe występujące w składzie dezodorantów. Podobnie działa też alkohol. Osoby z alergiczną, wrażliwą skórą powinny więc ich unikać. Warto sięgać po antyperspiranty i dezodoranty przeznaczone do skóry wrażliwej, alergicznej, które zawierają nawilżający krem. Przeciwwskazaniem do stosowania dezodorantów i antyperspirantów są choroby skóry, zwłaszcza pod pachami. W takim przypadku należy odstawić kosmetyki i udać się do dermatologa. Pachnących dezodorantów i antyperspirantów nie wolno używać przed wyjściem na plażę i do solarium, gdyż może dojść do przebarwień skóry.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze