Trwa ładowanie...

Antyperspirant - rodzaje antyperspirantów, ochrona przed potem

Antyperspirant to sposób na nadmierne pocenie się, czyli problem, który stanowi duży dyskomfort dla wielu osób. Półki w aptekach i drogeriach są pełne różnych produktów, wybór jest ogromny – dezodoranty, sztyfty, żele przeciw poceniu się. Niestety nie zawsze wiemy, które produkty wybrać. Który antyperspirant będzie odpowiednio skutecznie blokował pocenie się, nie powodując przy tym podrażnienia delikatnej skóry? Jak działa dezodorant do ciała a jak antyperspirant? Co wybrać, jeśli narzekamy na dużą nadpotliwość?

Zobacz film: "Zapach intymny [Bez tabu]"

spis treści

1. Antyperspirant - rodzaje antyperspirantów

Sztyfty nie tylko działają skutecznie, blokując pocenie się, lecz dodatkowo pielęgnują skórę. Zazwyczaj ich rozmiar jest mniejszy, są bardziej podręczne i bez problemu mieszczą się w torebce. Antyperspirant w sztyfcie może być używany wraz z ulubionymi perfumami, ponieważ albo nie posiada zapachu, albo jest on delikatny.

Antyperspirant w aerozolu zawiera zazwyczaj alkohol, który chłodzi i dezynfekuje. Jednak antyperspirant może także podrażniać skórę. Jeśli skóra jest wrażliwa, można zakupić bezalkoholowy antyperspirant w aerozolu. Taki antyperspirant zamiast alkoholu może zawierać talk, który wchłania pot, zapobiegając pojawianiu się mokrych plam na ubraniu lub inne składniki, które walczą z potem i przykrym zapachem.

Piękny zapach ciała
Piękny zapach ciała

Alternatywą dla antyperspirantów są dezodoranty bez dodatku glinu lub perfumy. Wysokie stężenie alkoholu...

zobacz galerię

Niestety, czasami kosmetyki (szczególnie właśnie te z talkiem) mogą powodować powstawanie białych plam na ubraniach, trudnych do usunięcia. Jeśli często nosisz czarne ubrania, na których zauważasz białe plamy, możesz zakupić antyperspirant ze specjalnej serii, chroniący ubrania przed zabrudzeniem.

Antyperspirant w kremie jest idealny do skóry wrażliwej. Większość antyperspirantów zawiera nie tylko składniki blokujące pocenie się, lecz także składniki pielęgnujące skórę przed podrażnieniem. Taki antyperspirant zazwyczaj nie zostawia białych plam na ubraniach, łagodzą podrażnioną skórę, można ich używać zaraz po depilacji. Dobrze, jeśli antyperspirant w kremie zawiera talk, który skutecznie wchłania wilgoć. Efekt dezodoryzujący jest delikatny. Produkty z talkiem nie są jednak odpowiednie dla osób z bardzo suchą skórą.

Składniki, które powodują, że antyperspirant skutecznie blokuje pocenie się, to między innymi:

  • sól glinu (aluminium),
  • ałun (siarczan glinowo-potasowy).

Do antyperspirantów dodaje się inne składniki, takie jak silikony, które zapobiegają całkowitemu wyparowaniu soli, mogących wówczas być przyczyną powstawania białych plam na skórze i ubraniach.

2. Antyperspirant - ochrona przed potem

Perfumowany antyperspirant jest wygodny w użyciu, zapewnia ochronę przed potem, jednocześnie pięknie pachnie. Jednak należy pamiętać, ze nie każdy dezodorant ma właściwości blokujące pot. Szukaj zatem produktów, które posiadają na opakowaniu informację, że to antyperspirant. Możesz być wówczas pewny, że zawiera składniki, które przeciwdziałają poceniu się, a nie tylko „maskują” problem.

Zobacz też:

Dobry antyperspirant może działać na dwa sposoby. Po pierwsze, antyperspirant hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Po drugie, antyperspirant zwęża kanaliki potowe, przez które wydobywa się mniejsza ilość potu.

Pamiętaj, by nigdy nie nakładać antyperspirantu bezpośrednio na mokrą skórę. Unikaj także aplikowania ich na skórę, która właśnie była poddawana zabiegowi depilacji, jak i na wrażliwe części ciała. Jeśli problem pocenia się i brzydkiego zapachu nie znika pomimo stosowania dobrych antyperspirantów, warto skonsultować się z lekarzem.

Nadmierne pocenie się może być jednym z objawów wskazujących na poważne choroby (np. cukrzycę). Jeśli lekarz wyklucza taką możliwość, lecz problem pozostaje, można zastosować zabiegi proponowane przez specjalistów medycyny estetycznej – zabieg wykorzystujący działanie toksyny botulinowej lub laserowe uszkadzanie gruczołów potowych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.