Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Katarzyna Łukasik-Fąferko

Aparaty retencyjne

Aparaty retencyjne
Aparaty retencyjne (Zdjęcie aparatu / Shutterstock)

Aparaty retencyjne, czyli inaczej retainery (retajnery), to aparaty ortodontyczne na zęby, które utrwalają efekt estetyczny, jaki powstał w wyniku leczenia ortodontycznego. Aparaty retencyjne umożliwiają zębom, dziąsłom i szczęce przystosowanie się do nowego, poprawnego ustawienia na stałe i tym samym zapobiegają powrotowi nieprawidłowego zgryzu. Retainery mogą być zarówno stałe, jak i ruchome (zdejmowane).

1. Leczenie retencyjne

Stomatologia estetyczna, traktuje leczenie retencyjne jako nieodłączny etap leczenia ortodontycznego. Aparat stały w ciągu kilku lat wyprostuje zęby, ale bez aparatu retencyjnego mogą one powrócić do swoich poprzednich pozycji. Lata dość uciążliwego leczenia, mogą zostać zaprzepaszczone bez odpowiedniego leczenia retencyjnego. Czas noszenia aparatu retencyjnego nie jest z góry określony. Jest to okres średnio ok. 2 lat, ale w przypadku niektórych pacjentów może się on przedłużyć do 5-10 lat. Trzeba pamiętać, że aparat ortodontyczny retencyjny jest zawsze dobierany indywidualnie do każdego pacjenta i czas jego noszenia może być różny. Przy niektórych typach płytek retencyjnych możliwe jest wybranie koloru, podobnie jak w przypadku gumek w aparatach stałych. Retainery muszą być utrzymywane w stałej czystości, tak jak wszystkie inne typy aparatów.

Pamiętajmy, że jeśli zdarzy się jakiś problem z aparatem, nie możemy czekać z wizytą u ortodonty. Zwlekanie z niezbędnymi naprawami aparatu może zniweczyć wynik kilku lat leczenia. Ortodontyczne aparaty retencyjne to bardzo ważna część leczenia ortodontycznego zębów, więc zwracajmy na nie uwagę.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Nowoczesna ortodoncja"

2. Retencyjny aparat na zęby

Aparaty retencyjne mogą być widoczne na zewnątrz, będą to jednak przezroczyste, bardzo cienkie szyny lub słabo widoczne łuki, niepsujące estetyki zębów. Odmianą niewidoczną z zewnątrz są aparaty retencyjne przyklejane do zębów od strony języka.

Aparaty retencyjne różnią się między sobą także innym czynnikiem: niektóre są na stałe przymocowywane do zębów i nie zdejmuje się ich aż do zakończenia leczenia retencyjnego, a inne są zdejmowane. Ten drugi rodzaj aparatów, ruchome aparaty ortodontyczne, zakłada się zwykle na noc (najpierw co noc, później rzadziej) przez mniej więcej tyle czasu, ile trwała aktywna faza leczenia. Jeżeli mają być noszone także w dzień, należy je zdejmować na czas jedzenia oraz do mycia zębów, co bardzo ułatwia higienę. Zawsze trzeba przestrzegać zaleceń lekarza ortodonty, zarówno co do czasu noszenia, jak i momentu zakładania i zdejmowania aparatu. Konieczne jest również regularne i dokładne czyszczenie aparatu retencyjnego. Jeśli nie wiesz, jak dokładnie czyścić swój aparat retencyjny, zapytaj o to swojego lekarza. Jeśli masz aparat ruchomy i często zapominasz, gdzie po położyłaś, możesz zakupić sobie specjalne pudełeczko na aparat i mieć go zawsze przy sobie. Ceny kompletu aparatu retencyjnego wahają się między 850 zł a 1,5 tys. zł.

Następny artykuł: Aparaty ruchome na zęby
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze