Argirelina w kosmetykach – czym jest i jak działa?
Argirelina to związek chemiczny o budowie peptydu składający się z 6 aminokwasów. Mówi się o niej, że to łagodny botoks, ponieważ działa na skórę na podobnej zasadzie. Wprawdzie jest mniej efektywna, ale jej stosowanie nie wiąże się z ryzykiem czy bólem. Kiedy sięgać po Argirelinę? Na jakie efekty można liczyć?
1. Co to jest Argirelina?
Argirelina to związek chemiczny o budowie peptydu i biomimetyczny neuropeptyd złożony z 6 aminokwasów. W jego skład wchodzą 2 reszty argininy (Arg), 2 reszty kwasu glutaminowego (Glu), reszta aminokwasu siarkowego metioniny (Met) oraz reszta glutaminy (Gln).
Omawiana substancja należy do rodzaju peptydów będących inhibitorami neutransmiterów. W dużym uproszczeniu oznacza to, że może zahamować aktywność substancji niezbędnej do działania układu nerwowego.
Argirelina destabilizuje powstawanie synaptycznego kompleksu SNARE (receptor SNAP, receptor białka wiążącego czynnik wrażliwy na N-etylomaleimid), co zapobiega skurczom mięśni i stanowi mechanizm działania przeciwzmarszczkowego.
2. Działanie Argireliny
Argirelina dzięki swoim właściwościom niweluje zmarszczki, ale i w pewnym stopniu blokuje proces tworzenia się nowych. Jak to możliwe? Substancja działa na poziomie synaps nerwowo – mięśniowych, powodując rozluźnienie mięśni mimicznych odpowiedzialnych za tworzenie się zmarszczek (blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe), a i hamuje nadmierne wytwarzanie katecholamin, które sprzyjają tworzeniu się zmarszczek mimicznych.
W rezultacie po zastosowaniu Argireliny skóra nie kurczy się tak często, przez co nie tworzą się na niej nowe zmarszczki. Co ważne, związek stymuluje produkcję kolagenu, pomaga także w równomiernym nawilżeniu skóry.
3. Argirelina a botoks
Argirelina, jako syntetyczny peptyd, ma działanie anti-aging (przeciwstarzeniowe) podobne do toksyny botulinowej (to inaczej jad kiełbasiany, botoks). Co ważne, w odróżnieniu od niej nie musi być podawana w iniekcji z uwagi na zdolność przenikania w głąb skóry. Wystarczy ją na nią nałożyć.
Co istotne, substancję można nakładać na wszystkie zmarszczki. W przeciwieństwie do botuliny, która może być wstrzykiwana wyłącznie na ograniczonym obszarze twarzy.
Niewątpliwą zaletą Argireliny jest to, że w odróżnieniu od jadu kiełbasianego nie jest toksyczna. Toksyna botulinowa, która jest najsilniej działającą neurotoksyną, wykazuje bardzo wysoką skuteczność działania, ale równocześnie wysoką toksyczność.
Opracowane peptydy mimetyczne naśladują więc działanie botoksu, zapewniając jednocześnie większy poziom bezpieczeństwa zabiegu oraz większą stabilność preparatu. Niestety Argirelina działa zdecydowanie krócej niż botoks. Wymaga częstego aplikowania: codziennie lub co kilka dni.
4. Zastosowanie Argireliny
Działanie Argireliny koncentruje się na spłycaniu zmarszczek, głównie kurzych łapek (linii wokół oczu), linii czoła czy bruzd wokół ust. To dlatego kosmetyki z Argireliną najczęściej nakłada się na skórę pod oczami, skórę na czole i miejsca tworzenia się bruzd nosowo-wargowych.
Najczęściej w swoim składzie Argirelinę zawierają kremy i sera do twarzy oraz kremy pod oczy. Jako aktywna biologicznie substancja chemiczna znajduje się w produktach kosmetycznych uznawanych za kosmeceutyki (dermokosmetyki).
Argirelina sprawdza się w przypadku:
- pierwszych oznak starzenia,
- zmarszczek, bruzd i drobnych, niepożądanych linii,
- skóry dojrzałej,
- utraty jędrności,
- wiotkości skóry,
- fotostarzenia.
5. Jak stosować Argirelinę?
Argirelina nie wywołuje podrażnień skóry, nie wymaga podawania jej przez lekarza i może być stosowana w kosmetykach. Nie jest zalecana szczególna ostrożność, choć dobrze przestrzegać kilku zasad.
Stosując kosmetyki z Argireliną przede wszystkim należy pamiętać o demakijażu i dokładnym oczyszczeniu skóry twarzy. Dobrze jest także regularnie wykonywać peeling, który usuwa martwy naskórek, ułatwia wchłanianie produktu i przygotowuje cerę na działanie składników aktywnych.
Produkty z Argireliną należy nakładać na skórę miejscowo, to jest tam, gdzie pojawiły się zmarszczki lub mogą się pojawić. Po aplikacji preparatu należy przejść do kolejnego etapu pielęgnacji, to jest nałożenia kremu na twarz czy serum.
W zależności od preferencji substancję lub kosmetyk ją zawierający można stosować codziennie (rano i wieczorem) lub doraźnie, gdy pojawia się potrzeba poprawy wyglądu skóry. Argirelina w kosmetykach występuje najczęściej w około 10-procentowym stężeniu.
Efekty działania kosmetyków z Argireliną w dużej mierze zależą od kondycji i stanu skóry. Można się jednak spodziewać, że ta stanie się miękka, nawilżona, jędrna i bardziej elastyczna, z czasem coraz bardziej gładka. Niestety Argirelina nie jest skuteczna w przypadku głębokich zmarszczek. Skutków ubocznych jej działania nie zaobserwowano.