Trwa ładowanie...

Baseball

Baseball to doskonała gra dla osób w każdym wieku. Jest to gra raczej dla mężczyzn, jednak kobiety także mogą w nią grać. W Europie nie zyskała ona aż takiej popularności, ale powoli baseball ma coraz więcej sprzymierzeńców także i w tej części świata. Nadal jednak w Ameryce Południowej jest największa liczba kibiców. Tam powstało także wiele filmów opierających się właśnie na baseballu. Dla laika ta dyscyplina sportu może się wydawać dość trudna, jednak jest to mylne przypuszczenie. Postaramy się przybliżyć zasady gry w baseball.

Zobacz film: "Sprzęt do gry w baseball"

spis treści

Zasady gry w baseball

Najprościej mówiąc, w baseballu chodzi o to, by rzucić piłkę, złapać i ja odrzucić. Jest to gra dość analogiczna do znanej w Polsce gry palant. W czasie meczu, gdy gracz odbije piłkę, biegnie do tak zwanych baz. Im więcej ich zdobędzie jednorazowo, tym bliżej jest do zdobycia punktu. By tak się stało, trzeba zaliczyć kolejne cztery bazy - nie wystarczy jednak jedynie do nich dobiec. Trzeba także uważać, by w czasie biegu zawodnik przeciwnej drużyny nie rzucił nas piłką, gdyż wtedy zostaje się wyautowanym, zatem taki zawodnik nie zdobywa punktu.

Zasady gry w Baseball
Zasady gry w Baseball

Gra w baseball jest w Polsce jeszcze niezbyt popularna, chociaż istnieją u nas drużyny i rozgrywki ligowe....

zobacz galerię

W baseballu jest dopuszczalnych 9 zmian w czasie meczu w normalnym meczy ligowym, 7 dla kobiet, natomiast w rozgrywkach dziecięcych jest ich 6. Mecz nie jest ograniczony czasem, nikt go tutaj nie liczy, jednak przeważnie trwa on około 3 godzin. Ciekawostką jest, że zasady gry w baseball nie przewidują czegoś takiego jak remis, gra się wtedy do momentu aż dana drużyna zdobędzie przewagę.

1. Taktyka i baseball

Nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale baseball to gra, w której bardzo dużą rolę odgrywa taktyka. Najłatwiej ją zauważyć na polu. Ponieważ obowiązuje tam pewien system znaków, jakimi porozumiewają się zawodnicy. Dla postronnego obserwatora są to znaki niezauważalne. Gdyż należą do tego takie czynności, jak podniesienie czapki, dotkniecie się w ucho, czy przetarcie ręki. Każdy taki ruch ma swoje oznaczenie i jedynie zawodnicy z tej samej drużyny rozumieją tą grę językiem ciała. Podstawowa drużyna baseballa składa się z 9 osób, z której każda zajmuje odpowiednią pozycje na boisku. Pierwszą z nich jest miotacz, stoi on na środku boiska. Następnie wyróżniamy łapacza. Kolejne pozycje to pierwszy bazowy, drugi bazowy, trzeci bazowy i łącznik, który stoi między pierwszą a drugą bazą. Do tego jest jeszcze lewo-zapolowy, prawo-zapolowy i środkowo-zapolowy. To są osoby będące równocześnie na boisku. Trzeba doliczyć jeszcze rezerwowych. Cała drużyna powinna składać się z około 20 osób.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.