Trwa ładowanie...

Blizna – jak wesprzeć naturalny proces regeneracji

Avatar placeholder
20.07.2017 19:49
Blizna – jak wesprzeć naturalny proces regeneracji
Blizna – jak wesprzeć naturalny proces regeneracji

Artykuł sponsorowany

Problem blizn dotyczy wielu z nas. Świadczy o tym chociażby fakt, że rocznie około 1,9 mln osób w Polsce ulega wypadkom (1), a zabiegom chirurgicznym poddawanych jest ok. 800 tys. Polaków.

spis treści

1. Proces powstawania blizny

Blizna tworzy się w procesie gojenia rany, gdy uszkodzona tkanka zastępowana jest tkanką łączną. Prawidłowe gojenie wymaga zwiększonej migracji fibroblastów (najliczniejsze komórki tkanki łącznej właściwej) do złoża rany oraz prawidłowego procesu sieciowania kolagenu. Proces tworzenia się blizny u każdego wygląda inaczej. Jedni mają naturalną skłonność do ładnego gojenia się blizn, u innych proces ten przebiega z komplikacjami, tworząc keloidy (bliznowce) lub blizny hipertroficzne (przerostowe). Wpływ na to mają indywidualne czynniki takie jak: geny, wiek, rodzaj zranienia. Nieprawidłowa blizna stanowi zarówno estetyczny, jak i zdrowotny problem, gdyż może powodować przykurcze, ból i swędzenie.

2. Wsparcie naturalnego procesu gojenia blizny

W celu zapobiegania tworzenia się powikłań w gojeniu rany warto wesprzeć naturalne procesy gojenia. Metodą leczenia blizny, która reguluje produkcję kolagenu i wspiera naturalną regenerację skóry, są plastry silikonowe i żel silikonowy, stosowane w zależności od wielkości blizny i miejsca, w którym się znajduje. Silikony chronią bliznę przed działaniem czynników zewnętrznych, a także zabezpieczają ją przed utratą wilgoci, gdyż hamują parowanie wody ze skóry (efekt okluzji), co prowadzi do zwiększonego nawilżenia tkanek. Silikon charakteryzuje się też odpowiednią przepuszczalnością tlenu – zarówno skóra, jak i blizna pod plastrem oddychają naturalnie. Dzięki tym cechom następuje zmiękczenie i wygładzenie blizny, a także jej rozjaśnienie i zmniejszenie jej widoczności.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania silikonu potwierdzono w wielu badaniach klinicznych, a jego rekomendację potwierdza Międzynarodowy Zespół Ekspertów ds. Leczenia Blizn (2).

3. Kiedy plastry, a kiedy żel?

Plastry silikonowe polecane są do blizn o większym obszarze oraz znajdujących się na zakrytej powierzchni skóry pod ubraniem (np. blizny po cesarce, operacji chirurgicznej, plastycznej, urazie, oparzeniu). Ze względu na swoje właściwości adhezyjne (przylegają do skóry) mogą być używane przez 24 godziny. Dzięki strukturze plastry nie brudzą ubrania oraz są wygodne w użyciu – wystarczy przykleić je raz dziennie. Forma ultracienkiego plastra powoduje również znaczną poprawę elastyczności starych blizn. Plastry mogą być używane nawet do 10 letnich blizn.

Żel silikonowy zalecany jest do blizn małych lub znajdujących się na ruchomych i odkrytych częściach ciała. Jest skuteczny w pielęgnacji blizn po trądziku, rozstępach, pozabiegowych czy pooparzeniowych. Doskonale sprawdza się przy bliznach po mikrourazach, takich jak skaleczenia czy zadrapania.

4. Dla kogo?

Zarówno plastry, jak i żel silikonowy mogą być używane przez dorosłych i dzieci do wszystkich rodzajów blizn.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze