Trwa ładowanie...

Blizny pooperacyjne

[

Blizna pooperacyjna
Blizna pooperacyjna

Blizny to częsta i przykra pamiątka po wykonaniu określonego zabiegu operacyjnego.

zobacz galerię

Blizną](/blizny) nazywamy ubogo komórkową strukturę, która powstaje na powierzchni skóry w wyniku zranienia bądź po operacji. Nasza skóra stale się odnawia, a w jej obrębie wykształcone są mechanizmy, które w razie nagłego wypadku i przerwania ciągłości skóry szybko naprawiają ubytki w jej obrębie. Niestety proces ten nie jest idealny i pozostawia po sobie pamiątkę właśnie w postaci nieestetycznej blizny. W jaki sposób zredukować widoczność blizny pooperacyjnej?

Zobacz film: "Jak zapobiegać powstawaniu blizn potrądzikowych?"

1. Czy można zredukować bliznę pooperacyjną?

Skóra poddana zabiegowi chirurgicznemu wymaga odpowiedniej pielęgnacji nie tylko wtedy, gdy procesy gojenia zostaną całkowicie zakończone, ale również w czasie bezpośrednio po zabiegu. Ten krótkoterminowy okres gojenia ma ogromne znaczenie w stosunku do późniejszego wyglądu blizny.

Istnieje kilka metod, które skutecznie ograniczają widoczność blizny. Wskazówek tych należy jednak przestrzegać bezpośrednio w trakcie leczenia, a także po jego zakończeniu. Jedną z nich jest stosowanie samoprzylepnych folii silikonowych. Są to niewielkich rozmiarów silikonowe płaty, które po naklejeniu na skórę mocno przylegają do miejsca, w którym intensywnie postępują procesy gojenia się. Folia taka zapobiega przekształceniu się blizny w tzw. keloid (przyrosłą bliznę).

Tego rodzaju narzędzia silikonowe z powodzeniem stosuje się w leczeniu blizn oraz ran od ponad 20 lat. Wiele badań naukowych potwierdza wysoką skuteczność tych metod. Dzięki temu można znacząco wpłynąć na wygląd blizny pooperacyjnej. Poza wyżej wymienioną metodą istnieje wiele innych skutecznych sposobów.

2. Sposoby umożliwiające skorygowanie wyglądu blizny

W czasie, gdy procesy gojenia całkowicie się zakończą i na powierzchni skóry widoczna już jest jasna blizna, można poddać się zabiegom, które zmniejszą bliznę i zredukują jej widoczność. Należą do nich:

  • Korekcja blizny poprzez chirurgiczne wycięcie;
  • Zabieg laserowego wygładzania blizn;
  • Stosowanie specjalnych balsamów, maści i kremów na blizny.

W przypadku ostatniej z tych metod najbardziej popularne są preparaty zawierające w składzie substancje takie jak wyciąg z cebuli, retinoidy, witaminy C i E oraz kwas glikolowy. Preparat taki trzeba każdego dnia regularnie wcierać w powierzchnię skóry. Należy robić to co najmniej rano i wieczorem. W trakcie aplikacji produktu wspomagającego redukcję blizny warto pamiętać o wykonaniu delikatnego masażu tej okolicy skóry. Taki masaż również pozytywnie działa na świeżo zagojoną skórę i stymuluje procesy prowadzące do zredukowania widoczności blizny.

Czasami zabieg chirurgiczny w obrębie skóry jest nieunikniony i musimy mu się poddać, aby zapewnić sobie całkowite zdrowie. Nie musimy jednak dłużej obawiać się blizny powstającej po tego rodzaju zabiegu, gdyż wyżej wymienione metody sprawią, że będzie ona praktycznie niewidoczna.

Blizny pooperacyjne
Blizny pooperacyjne
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.