Trwa ładowanie...

Botoks - przebieg, efekty uboczne, uzależnienie

Botoks to w rzeczywistości toksyna botulinowa, która powoduje zahamowanie uwalniania acetylocholiny z zakończeń nerwowych. Ten neuroprzekaźnik odpowiedzialny jest za przekazywanie impulsów między nerwami a mięśniami. Botoks jest bardzo często stosowany w zabiegach medycyny estetycznej, ponieważ wstrzyknięcie odpowiedniej dawki tej substancji skutkuje ograniczeniem aktywności danego mięśnia.

Zobacz film: "3-minutowy masaż odmładzający"

spis treści

1. Botoks - przebieg

Wstrzyknięcie botoksu zajmuje tylko kilka minut i nie wymaga środków znieczulających, ponieważ wykonywane jest cieniutką igłą, a samo ukłucie porównywane jest z ukąszeniem komara. Jest możliwość, aby wrażliwym pacjentom aplikować na skórę kremy znieczulające lub chłodne okłady. Najczęściej potrzeba 12-14 dni, aby osiągnąć pełny efekt zabiegu z użyciem botoksu. Warto w dniu zabiegu zrezygnować z picia alkoholu oraz z nadmiernej aktywności fizycznej. Efekt zastosowania botoksu utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie zabieg wstrzyknięcia botoksu można wykonać powtórnie.

2. Botoks - efekty uboczne

Efekty uboczne wstrzyknięcia botoksu, jeśli zabieg jest dobrze wykonany, raczej nie występują. Zdarzają się jednak przypadki, gdy lekarz źle podał preparat botoksu. W takich sytuacjach pacjentki skarżyły się na bóle głowy, problemy z mimiką twarzy, nudności i wymioty czy objawy grypopodobne. Należy jednak pamiętać, że zabieg wstrzyknięcia botoksu jest bezpieczny, jeśli jest dobrze wykonany przez lekarza specjalistę. Przed wyborem lekarza można sprawdzić czy jest on lekarzem certyfikowanym.

3. Botoks - uzależnienie

Doktor Carter Singh, psycholog z Derbyshire Royal Infirmary oraz chirurg plastyczny Martin Kelly z London Plastic Surgery Associates przeprowadzili badania wśród pacjentów 81 klinik. Porównali oni wyniki osób, które korzystały z iniekcji botoksu z tymi, które zdecydowały się na mniej inwazyjny zabieg upiększający. Na podstawie wyników naukowcy stwierdzili, że wśród osób, które miały zabieg z botoksem:

  • ponad połowa z nich miała poczucie braku kontroli nad procesem starzenia się;
  • ponad połowa tych osób wyrażała złość wobec ludzi, którzy krytykowali je za używanie botoksu;
  • ponad 40% tych pacjentów przejawiało kompulsywne pragnienie powtarzania zabiegów z botoksu;
  • ponad połowa pacjentów uważała, że czuje się młodziej, a nie że tak wygląda (za: BBC News).

Zobacz także:

W Polsce zła sława botoksu wynika najczęściej z wyglądu osób publicznych, które poddawały się zabiegowi z użyciem botoksu zbyt często lub w zbyt dużych ilościach. Takie praktyki są niekorzystne, ponieważ nie pozwalają na powrót mięśni do normalnego działania.

Zabiegi z botoksu niosą ryzyko psychologicznego uzależnienia. Ludzie stosujący botoks oswajają się ze swoim młodzieńczym wyglądem i tym bardziej nie chcą wrócić do poprzedniego stanu. Botoksu jednak nie stosuje się tylko w zabiegach medycyny estetycznej. Botoksem leczy się dolegliwości, takie jak przewlekła migrena, szczękościsk, bruksizm, nadmierna potliwość stóp, dłoni, pach, skóry głowy, kamienna broda oraz tzw. króliczy nos.

Następny artykuł: Stosowanie filtrów ochronnych

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.