Trwa ładowanie...

Breakdance drop

Breakdance drop to technika pozwalająca tancerzom na przejście z pozycji pionowej (toprock) do parteru (footwork). Drop to ważne figury breakdance'a, które pozwalają zachować ciągłość taneczną. Niektóre z nich są bardzo efektowne same w sobie, jednak ich głównym zadaniem jest płynne przejście od figury do figury. Przeciwieństwem drop jest kip-up, czyli technika umożliwiająca powrót z footwork do toprock. Znajomość tych technik stanowi podstawę breakdance'a.

spis treści

1. Historia breakdance’a

Breakdance nieodłącznie wiąże się ze środowiskiem hip-hopowym, które to w latach 70. XX wieku zaczęło gwałtownie rozwijać się w Stanach Zjednoczonych. Ruchy i figury breakdance'a wykonuje się w rytm muzyki funk (dawniej), rap lub breakbit (współcześnie). Taniec breakdance wykorzystuje motywy i specyficzne ruchy ciała właściwe sportom i innym tańcom. Wskazuje się na pewne cechy wspólne breakdance’a z capoeirą czy salsą. Z uwagi na podobieństwo tańca do akrobatyki, nazywa się go często tańcem akrobatycznym.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Figury breakdance'a możemy podzielić na cztery główne rodzaje: toprock, power moves, freeze i drop. Tancerz zawsze widowisko zaczyna od pierwszego składnika, czyli toprocka, później wprowadza kolejne elementy. Bardzo ważną rolę odgrywa w tym tańcu drop, ponieważ pozwala płynnie przechodzić do kolejnych figur.

2. Figury breakdance drop

Wyróżnia się takie figury breakdance drop, jak:

  • Knee Drop,
  • Sweep Drop,
  • Coin Drop,
  • Half Swipe,
  • Front Swipe,
  • Back Swipe,
  • Cross Swipe,
  • W,
  • Cork Screw.

Nauka breakdance'a wymaga poznania figury Knee Drop. Tancerz, który ją wykonuje, odbija się od podłoża i upada na kolana. Aby wykonać Knee Drop, rozpoczyna się z pozycji stojącej, a lewą nogę unosi się do tyłu. Lewą stopę wykopuje się szybko do przodu tak, aby uderzyła w tył prawego kolana. Przy zgięciu prawej nogi tancerz upada do przodu (nie na bok). Upadek jest jednak zamortyzowany, gdyż lewa stopa wysuwa się do prawej strony upadającego kolana, a palce są mocno napięte do góry. W rzeczywistości zamiast lądować na kolanach, tancerz ląduje na palcach lewej stopy.

3. Sweep Drop

Podczas wykonywania tej figury breakdance tancerz przechodzi do parteru, jedną nogą wykonując szeroki ruch dookoła osi. Lewa noga ugina się, by całe ciało osuwało się do podłoża. W tym czasie tancerz wykonuje przed sobą zamach prawą nogą. Przez cały ten czas prawa noga pozostaje wyprostowana. Do chwili, gdy prawa noga jest wyciągnięta w zamachu do przodu, lewe kolano powinno być całkowicie ugięte, a ręce przygotowane na uderzenie o podłoże i konieczność utrzymania ciężaru ciała. Sweep Drop umożliwia przejście do Six Step lub innej figury breakdance footwork.

4. Coin Drop

Coin Drop to bezpośrednie przejście z toprock do Backspin. Tancerz przenosi ciężar ciała z lewej nogi na prawą, przechyla się na prawą rękę, po czym przenosi ciężar na lewą rękę. W tym czasie stopy unoszą się nad podłoże. Rozmach, jakiego nabiera się w trakcie wykonywania Coin Drop, przenosi się na obrót wykonywany na plecach.

Breakdance drop to efektowna zmiana pozycji tańca. Aby nauczyć się tej techniki, niezbędny jest wytrwały trening, połączony z ćwiczeniami na wzmacnianie mięśni.

Mgr Anna Bocheńska
Breakdance drop
Breakdance drop
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.