Trwa ładowanie...

Bruzdy na paznokciach. O czym świadczą? (WIDEO)

Zobacz film: "O czym świadczą bruzdy na paznokciach?"

Dłonie to nasza wizytówka. Zdarza się, że z powodu złej pielęgnacji paznokci pojawiają się na nich przebarwienia i nierówności. Może okazać się, to jedynie kwestią kosmetyczną.

Niedoskonałości w postaci bruzd mogą być jednak pierwszym symptomem poważnej choroby. Jakiej? Zobacz WIDEO O czym świadczą bruzdy na paznokciach?

Wygląd naszych paznokci może wskazywać na stan zdrowia. Odzwierciedla bowiem kondycję organizmu. Zdrowe paznokcie są różowe, gładkie i mają równą powierzchnię. Powinniśmy zainteresować się wszystkimi zmianami ich kształtu i koloru.

Mogą one świadczyć o nieodpowiedniej pielęgnacji. Natomiast w poważniejszych przypadkach - o złym odżywianiu i chorobach. Masz bruzdy na paznokciach? Zobacz co mogą oznaczać. Nierówności o różnej głębokości nazywane są "liniami Beau".

Pojawiają się przy schorzeniach układu pokarmowego i układu krążenia. Mogą wywoływać je choroby zakaźne. Zgrubienie płytki świadczy o urazach paznokcia, grzybicy lub odmrożeniach. W przypadku paznokci na stopach może być spowodowane chodzeniem w za ciasnym obuwiu.

W tym wypadku wystarczy zmienić buty. Przerost paznokci może oznaczać rozwój cukrzycy. Natomiast w przypadku, gdy są głębokie mogą oznaczać zaburzenia hormonalne, łuszczycę, łysienie plackowate oraz choroby układu krążenia.

Paznokieć szponowaty charakteryzuje go ciemniejąca płytka i zgrubienia. Rośnie krzywo i wygląda jak szpon. Może być objawem cukrzycy lub zaburzeń krążenia obwodowego.

Paznokieć zegarkowy nazywa się tak ponieważ przypomina szkło na zegarku. Towarzyszy takim chorobom jak niewydolność krążenia, marskość wątroby, astma czy wady serca.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.