Trwa ładowanie...

Buty do biegania

Bieganie to świetny sposób na ćwiczenie wytrzymałości organizmu i poprawę kondycji. Coraz więcej osób regularnie biega i bierze udział w amatorskich maratonach. Jest to stosunkowo tani sport, w którym jedynym większym wydatkiem są buty do biegania. Wbrew pozorom, nie jest to tylko gadżet, który nie ma wpływu na sukcesy biegacza. Dobrze dobrane buty do biegania poprawiają prędkość i zmniejszają nacisk na kolana, plecy i stawy. Wybór obuwia jest obecnie bardzo bogaty i dla początkujących biegaczy może okazać się dość trudny. Jak dobrać buty do biegania?

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Rodzaj stopy a wybór obuwia

Aby znaleźć najlepsze buty do biegania, przede wszystkim poszukaj dobrego sklepu z obuwiem sportowym. W wyborze z pewnością pomoże ci zorientowany w tematyce sprzedawca, więc nie krępuj się poprosić o pomoc.

Idealne buty do biegania powinny odpowiadać budowie twojej stopy. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje stóp ze względu na to, w jaki sposób ta partia ciała przylega do podłoża podczas biegania. Mamy zatem stopę pronującą, supinującą oraz neutralną. O stopie pronującej mówimy wówczas, gdy podczas biegu stopa najpierw kierowana jest do wewnętrznej strony, następnie zaś dochodzi do tzw. nawracania. Z kolei stopa supinująca w analogicznej sytuacji wykonuje zbyt słaby ruch nawracania. W przypadku stopy neutralnej, ciężar ciała podczas kontaktu z podłożem rozkłada się równomiernie na stopie.

Jak sprawdzić, jaki masz rodzaj stopy? Jeśli biegałeś już w przeszłości, obejrzyj dokładnie podeszwy swoich starych butów do biegania. Zwróć uwagę na miejsca, w których widać największe zużycie obuwia. To podpowie ci, w którym miejscu stopy zwykle lądują na ziemi. Ponadto przyjrzyj się, czy buty nie odchylają się do środka lub na zewnątrz. Jeśli wyraźnie przechylają się do środka, poszukaj bardziej stabilnych nowych butów, a jeśli na zewnątrz, najprawdopodobniej masz wysokie podbicie stopy, a twoje nowe obuwie do biegania będzie musiało mieć wysoką tolerancję na wstrząsy.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas kupowania butów do biegania?

  • Jeśli na swoich starych butach widzisz zarys dużego lub małego palca u nogi, a w czasie biegania odczuwałeś dyskomfort, tym razem kup większe lub szersze buty do biegania.
  • Zastanów się, jak często i jak długo będziesz biegał. Im bardziej intensywny trening, tym więcej warto wydać na buty.
  • Na zakupy nowego obuwia do biegania warto wziąć stare buty – doświadczony sprzedawca będzie wiedział, jakie buty będą odpowiadały twoim potrzebom.
  • Wypróbuj nowe buty. Nawet krótkie przebiegnięcie po sklepie da ci namiastkę tego, jak buty będą się zachowywać w czasie treningu. Warto potrzymać buty na stopie przez przynajmniej 10 minut.
  • Kiedy znajdziesz idealne obuwie, kup je i w domu zacznij przyzwyczajać do treningu.

2. Buty do biegania a podłoże

Gdy pragniesz kupić odpowiednie buty do biegania, musisz zastanowić się, gdzie zamierzasz uprawiać sport. Do każdego podłoża przystosowane są inne buty. Jeśli masz zamiar biegać po asfalcie, musisz kupić buty, które zapewnią ci ochronę przed urazami oraz dostarczą odpowiedniej amortyzacji. Właściwe będą zatem buty przeznaczone do uprawiania sportu na twardym podłożu. Natomiast jeżeli planujesz biegać po leśnych dróżkach, wówczas idealnym rozwiązaniem dla ciebie będą buty trailowe, potocznie zwane terenówkami.

3. Wskazówki dla biegaczy

Jeśli chcesz, by buty do biegania dobrze ci służyły, zastosuj się do poniższych wskazówek.

  • Kiedy poczujesz, że buty cisną lub szczypią cię w stopy, czas na zakup nowych.
  • Stopniowo wdrażaj nowo kupione buty, zacznij od krótkich dystansów, w przeciwnym razie istnieje ryzyko odcisków i otarć.
  • Kiedy zauważysz, że twoje buty do biegania są już zużyte, nie czekaj z kupnem nowych.
  • Nigdy nie wkładaj nowych butów na maraton.

Bieganie to nie tylko świetny patent na spalanie kalorii, ale i sposób na życie. W czasie treningu biegacze walczą ze sobą i uczą się pokonywać słabości. Jednak by było to możliwe, niezbędne jest dobre obuwie. Buty do biegania to inwestycja, która rzeczywiście się zwraca.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.