Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Chcesz żyć długo? Ćwicz!

Avatar placeholder
12.02.2020 23:27
Chcesz żyć długo? Ćwicz!
Chcesz żyć długo? Ćwicz! (123RF)

Wiele badań wskazuje, że ćwiczenia i aktywność fizyczna są kluczem do dłuższego życia w zdrowiu i dobrej kondycji. Korzyści płynące z aktywności fizycznej są nieocenione. Regularne ćwiczenia nie tylko pomagają w walce z nadwagą i otyłością, ale zmniejszają także ryzyko rozwoju wielu chorób przewlekłych, takich jak choroby układu krążenia, cukrzyca typu 2 czy osteoporoza. Aby długo cieszyć się zdrowiem, wystarczy wybrać formę aktywności fizycznej, która sprawia ci przyjemność i włączyć ją do swojego planu dnia.

spis treści

1. Korzyści z aktywności fizycznej

Każda ilość ruchu dobrze wpływa na nasze zdrowie i urodę. Ogólna zasada mówi, że im więcej sportu, tym lepiej. Amerykańska Narodowa Akademia Nauk zasugerowała jednak, że każdy człowiek powinien codziennie starać się poświęcić godzinę na ćwiczenia. Wydaje się to dużo, jednak na godzinę tę mogą się składać krótsze porcje ćwiczeń, takich jak spacery, prace w ogrodzie, a nawet intensywne sprzątanie.

Aktywność fizyczna jest niezbędna do zrzucenia zbędnych kilogramów. Dzięki ćwiczeniom maksymalizuje się spalanie tłuszczu , a przy tym zachowuje się odpowiednią masę mięśniową. Dla lepszych efektów ruch należy połączyć ze zdrową dietą . Zgodnie z wynikami badań naukowców z Uniwersytetu Pittsburskiego - osoby, które regularnie ćwiczą i przestrzegają zdrowej, umiarkowanie kalorycznej diety, tracą na wadze i poprawiają krążenie niezależnie od długości i intensywności ćwiczeń. Inne badania wskazują, że nigdy nie jest za późno na korzystanie z ćwiczeń fizycznych. U kobiet powyżej 65 roku życia, które prowadziły siedzący tryb życia, dzięki codziennym spacerom na 1,5 kilometra o połowę zmniejszyło się ryzyko zgonu w tym przedziale wiekowym.

2. Zapobieganie chorobom za pomocą ćwiczeń

Ćwiczenia fizyczne pomagają nie tylko w kontrolowaniu masy ciała, ale zmniejszają również ryzyko wielu poważnych chorób. Regularne ćwiczenia wzmacniają mięsień sercowy, obniżają ciśnienie, podnoszą poziom dobrego cholesterolu, a obniżają złego, usprawniają przepływ krwi i sprawiają, że serce pracuje bardziej efektywnie. Wszystko to prowadzi do zmniejszenia ryzyka udaru mózgu, nadciśnienia tętniczego i chorób serca. Naukowcy z Uniwersytetu Duke'a twierdzą, że ilość ćwiczeń fizycznych, a nie ich intensywność, odgrywa największą rolę w poprawie poziomu cholesterolu. Z analizy 23 badań naukowych wynika, że osoby aktywne fizycznie rzadziej umierają na udar mózgu. Ryzyko udaru u osób umiarkowanie aktywnych fizycznie było o 20% niższe niż u osób mniej aktywnych.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Cukrzyca typu 2 to coraz poważniejszy problem krajów wysoko rozwiniętych. W Stanach Zjednoczonych od 1990 roku zaobserwowano 62-procentowy wzrost częstości zachorowań na ten rodzaj cukrzycy. Obecnie cierpi na nią 17 milionów Amerykanów. Aktywność fizyczna może doprowadzić do utraty na wadze i zapobiec tej chorobie lub pomóc w jej kontrolowaniu. Utrata na wadze zwiększa wrażliwość na insulinę, poprawia poziom cukru we krwi oraz poziom cholesterolu, a także obniża ciśnienie, a wszystko to ma ogromne znaczenie dla osób cierpiących na cukrzycę. Naukowcy wskazują, że codzienny, szybki spacer przez godzinę aż o 34% zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2.

Ćwiczenia w połączeniu ze zdrową dietą zapobiegają nadwadze i otyłości. Aktywność fizyczna redukuje tkankę tłuszczową i zwiększa masę mięśniową, a w konsekwencji poprawia zdolność organizmu do spalania kalorii. Kontrolowanie masy ciała jest bardzo ważne, gdyż otyłość to czynnik ryzyka rozwoju wielu chorób. Niższy wskaźnik BMI pomoże uniknąć śmierci w młodym wieku.

Ćwiczenia zapobiegają także bólom pleców. Wzmocnienie mięśni i zwiększenie ich elastyczności zapobiegnie bólom mięśni w przyszłości i złagodzi bóle, które dokuczają nam już teraz. Prawidłowa postawa i silne mięśnie brzucha to najlepsza ochrona przed bólami pleców.

Spacery, jogging, chodzenie po schodach, taniec i podnoszenie ciężarów to formy aktywności fizycznej, które wzmacniają kości i zapobiegają osteoporozie i ubytkom w tkance kostnej. Najlepsze wyniki uzyskuje się, łącząc ruch z dietą bogatą w wapń i witaminę D. Wskazane jest to szczególnie kobietom w okresie menopauzy. Z badań wynika, że kobiety, które chodzą przez 4 lub więcej godzin tygodniowo, o 41% rzadziej ulegają urazom w postaci złamania kości biodrowej niż kobiety, które chodzą mniej niż godzinę tygodniowo.

Korzyści z ćwiczeń obejmują również sferę psychiczną. Wyższe poczucie własnej wartości to jeden z efektów aktywności fizycznej. Podczas ćwiczeń w organizmie wydzielane są endorfiny, które poprawiają nastrój. Po wysiłku fizycznym człowiek czuje niemal euforię i jest pełen energii. Ćwiczenia pomagają radzić sobie ze stresem i zapobiegają uczuciu niepokoju i depresji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze