Trwa ładowanie...

Chciała delikatnie poprawić wargi sromowe. Chirurg wyciął je całe

Historia Austriaczki, która chciała poprawić wygląd swoich warg sromowych, a w zamian za to zupełnie je straciła, może być dobrą przestrogą dla wszystkich chcących ingerować w naturalne piękno okolic intymnych. Ten błąd był efektem niedogadania się pacjentki z chirurgiem.

Zobacz film: "Czerwone wino nie pomaga w walce z trądzikiem"

1. Korekta warg sromowych

Korekta narządów płciowych to ostatnio bardzo popularny zabieg. Choć wiele mówi się dziś o akceptacji i kochaniu swojego ciała takim, jakie jest, kobiety wciąż chcą poprawiać to, co otrzymały w naturze. Tak było w przypadku pewnej Austriaczki, która zwróciła się do ginekologa plastycznego, aby delikatnie poprawił wygląd jej warg sromowych. Konkretnie chodziło o przycięcie ich o jeden centymetr.

Po zabiegu okazało się, że chirurg usunął kobiecie całe wargi sromowe i część łechtaczki. Kobieta była w szoku, ponieważ prosiła jedynie o ich korektę. Sprawa szybko trafiła do sądu.

2. Oskarżenie o okaleczanie narządów płciowych

Proces odbył się w mieście Feldkirch w zachodniej Austrii. Powódka wyznała przed sądem, że chirurg przeprowadził zabieg lobioplastyki nie tak, jak sobie tego życzyła. W dodatku spowodował uszkodzenie łechtaczki, na której teraz widnieje nieestetyczna blizna.

Podczas procesu kobieta wyznała, że po operacji ma poważne problemy ze stosunkiem płciowym, szczególnie z osiąganiem orgazmu. W efekcie chirurg został oskarżony o okaleczenie narządów płciowych. Uznano to za poważny błąd w sztuce lekarskiej. Skrzywdzona pacjentka podejrzewa, że więcej kobiet mogło paść ofiarą nadgorliwości chirurga plastycznego.

Jak bronił się chirurg?

Utrzymywał, że pacjentka przyszła do niego ze świądem i pieczeniem warg sromowych. Potrzebowała pomocy, więc uznał on, że najlepszym rozwiązaniem będzie całkowite usunięcie sromu. Przyznał jednak, że powinien przeprowadzić bardziej szczegółowy wywiad, a nie podejmować pochopnych decyzji.

3. Odszkodowanie za niskie?

Kontrowersje wśród zebranych na Sali sądowej wzbudziła kara, jaką sąd wymierzył oskarżonemu, którzy twierdzą, że jest zbyt łagodna. Powódka zażądała początkowo 40 tys. euro odszkodowania. Ostatecznie – za porozumieniem stron – sąd orzekł, że chirurg plastyczny ma zapłacić kobiecie 15 tys. euro.

4. Jakie kobiety mogą poddać się lobioplastyce?

Labioplastyka to zabieg, który polega na usunięciu nadmiaru tkanki w okolicach warg sromowych mniejszych. Zbyt duże powodują nie tylko dyskomfort związany z wyglądem, ale także z uprawianiem sportów, noszeniem obcisłej bielizny czy strojów kąpielowych. Jakie kobiety mogą poddać się takiemu zabiegowi? Tłumaczy dr n. med. Diana Kupczyńska, chirurg plastyczny.

- Do labioplastyki kwalifikuję pacjentki, które obiektywnie mają zbyt duże wargi sromowe mniejsze. Zabieg przeprowadzam także u kobiet, u których rozmiar warg sromowych powoduje dyskomfort psychiczny i/lub fizyczny. Nie istnieje żadna definicja, która jednoznacznie określałaby na jakim etapie zaawansowania problemu mamy do czynienia z patologią – mówimy tu przecież o wariancie anatomicznym. Jeśli jednak przerost warg wpływa na nasze funkcjonowanie społeczne czy zawodowe, to warto zastanowić się nad wizytą u lekarza - twierdzi specjalistka.

Zobacz także: Typ urody "jesień" - charakterystyka, idealne kolory i makijaż

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.