Trwa ładowanie...

Choroby dziąseł i przyzębia

Prawidłowa higiena jamy ustnej zapewnia nam zdrowy i piękny uśmiech. Niestety, zdarza się, że nasze zęby i dziąsła dotykają różne choroby dziąseł i przyzębia, które nie tylko sprawiają, że nasze zęby wyglądają nieestetycznie, ale stają się również przyczyną bólu. Choroby przyzębia mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne i spowodować utratę uzębienia. Dlatego też tak ważne jest rozpoznanie i leczenie chorób przyzębia, takich jak paradontoza czy stany zapalne dziąseł.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

1. Choroby zębów i dziąseł

Problemy jamy ustnej
Problemy jamy ustnej

Choroby uzębienia nierzadko sprawiają ogromny ból. Niestety bolesność oznacza, że schorzenie jest w zaawansowanym...

zobacz galerię

Choroby przyzębia są schorzeniami struktur otaczających ząb. Są to stany zapalne dziąseł, paradontoza, uszkodzenia kości zębodołowej szczęki i żuchwy, a także niszczenie włókien kolagenowych otaczających korzenie ozębnej. Wszystkie te struktury stanowią aparat zawieszeniowy zęba. Oznacza to, że choroby przyzębia prowadzą do utracenia przez ząb stabilności, co grozi jego wypadnięciem. Choroby dziąseł i przyzębia, a w szczególności paradontoza, w 90% przypadków dotyczą osób starszych. Ich główną przyczyną jest infekcja jamy ustnej w wyniku zaniedbania higieny. W trakcie rozwoju choroby wokół zębów tworzą się tzw. kieszonki patologiczne. Przyczyną ich powstawania jest zanik włókien ozębnej i kości. W kieszonkach tych gromadzą się groźne bakterie (głównie beztlenowe). Mogą one wędrować z krwią do innych tkanek i narządów i powodować powstawanie tzw. chorób ogniskowych.

W większości przypadków choroby przyzębia przebiegają bez większych dolegliwości. Niekiedy chorobom tym może towarzyszyć uczucie mrowienia i drętwienia dziąseł oraz nadwrażliwość na zimno i ciepło. Czasami występuje również zaczerwienienie, obrzęk oraz krwawienie dziąseł. To właśnie krwawienie dziąseł powinno być potraktowane przez chorego jako sygnał ostrzegawczy, jednak w większości przypadków objaw ten jest bagatelizowany.

2. Leczenie chorób przyzębia

Nieleczenie chorób przyzębia może powodować nie tylko nieestetyczny wygląd jamy ustnej czy wypadanie zębów, ale także dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zapalenie dziąseł, paradontoza i inne choroby przyzębia powodują, że w kieszonkach przyzębnych gromadzi się bakteria o nazwie Helicobacter pylori, która może pośrednio przyczyniać się do wrzodów żołądka i dwunastnicy. Bakterie, jakie rozwijają się w jamie ustnej (jest ich ponad 300 rodzajów) mogą powodować także zapalenie siatkówki, rogówki, zapalenie wsierdzia, choroby nerek i układu oddechowego.

Pierwszym krokiem w leczeniu chorób przyzębia są zabiegi dentystyczne mające na celu oczyszczenie zębów. Następnie podejmowane jest farmakologiczne leczenie miejscowe, a w razie konieczności również antybiotykoterapia. Pomocne okazują się także zabiegi fizykoterapii, w tym masaże. Nie należy również zapominać o odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej w domu. Periodontolog udzieli niezbędnych wskazówek co do wyboru odpowiedniej szczoteczki i stosowania najlepszej metody szczotkowania zębów. Niekiedy konieczna jest korekta wad zgryzu powstałych w wyniku rozchwiania zębów. W niektórych przypadkach stosuje się także leczenie chirurgiczne.

Choroby przyzębia to poważny problem, którego nie należy lekceważyć. Często chorób tych można by uniknąć dzięki regularnym wizytom u stomatologa, stosowaniu zabiegów, jakie oferuje dziś stomatologia estetyczna i przestrzeganiu podstawowych zasad higieny.

Następny artykuł: Krwawiące dziąsła

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.